Japánban élek és dolgozom már jó ideje, így nyugodtan állíthatom azt, hogy ez az ország a gasztronómia fellegvára. Mivel tanulmányaimat is itt végeztem, azokban az időkben kezdtem jobban megismerni a keleti kultúrát, az ázsiai és japán konyhát, táplálkozási szokásokat, a hosszú élet és fiatalos külső apró titkait. Ez a jó szokásom egyébként a mai napig megmaradt:-)
Így néha hobbi idegenvezetőként és tudósítóként is működöm, ha felkérnek, alkalmanként különböző témákban cikkeket írok, tudósítok magazinok, internetes megjelenések részére.
Idővel rájöttem, hogy a japán ételek nagyon egészségesek, emellett az elkészítésük nem is olyan bonyolult, mint azt elsőre gondolnánk. Annál tényleg sokkal egyszerűbb... Napi szinten sok zöld teát isznak, ennek fogyasztását én is csak ajánlani tudom mindenkinek, mivel nagyban hozzájárul az egész test fiatalságának megőrzéséhez, külsőleg is alkalmazható, mert nagyon jó gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Nyáron nagyon népszerű a belőle készült jégkrém, amit én is elkészítettem, nagyon egészséges, s nem mellesleg cukormentes finomság.
Ezeket olvastad már?
Gyakran eszembe jutott, hogy milyen jó lenne a recepteket másokkal is megosztani, mert ha csak egy valaki is lesz, aki el szeretné készíteni ezeket az ínyencségeket, már megérte a fáradságot. Ekkor találtam rá a NoSalty honlapjára, és ezzel elkezdődött az itteni „szakács múltam”.
Ezeket olvastad már?
Van egy pár érdekes gasztronómiai élményem, talán a legkülönlegesebb a kínai lágyhéjú teknős nyers vére (japánul: suppon) vagy a gömbhal (japánul: fugu) sashimi, ami csíkokra vágott nyers halhúst jelent. Azért gömbhal, mert ha megijed, egyből felfúvódik, mint egy léggömb, eléggé bizarr lesz a kinézete, a nagy gülü szemei kigúvadnak:-) Ez a hal azért különleges, mert a világ legmérgezőbb állatának tartják, szervezete gyorsan ölő halálos mérget tartalmaz, emiatt csak olyan szakács készítheti el, csakis az erre használt fugu késsel és eszközökkel, aki több éves gyakorlat után külön levizsgázott belőle. Én nyersen fogyasztottam, enyhe bizsergéssel a nyelvemen és a szívemben, mivel minimális méreg marad a húsában is, emiatt túl sokat nem is ajánlott belőle fogyasztani. Mindenképpen szerettem volna egyszer az életemben megkóstolni, így összeszedtem a bátorságomat, és vállaltam a kockázatot. Nem mellesleg évente kb. 100-an meghalnak tőle, mivel vannak esetek, hogy nem megfelelően készítették el a fugu halat.
Szeretem a nyers ételeket is, mint a sushit, sashimit (nyers halszeletek), de kedvenceim közé tartozik a „yakiniku” is, magyarul grillezett hús - az erre szakosodott éttermekben mindenki maga sütögetheti egy speciális, faszenes sütőroston a legfinomabb különféle pácokkal elkészített hússzeleteket, zöldségeket, tenger gyümölcseit. Hazai fogyasztásra, előre elkészített, bepácolt különböző húsokat is kapni, otthon már csak annyi a dolgunk, hogy megsüssük.Nagy becsben tartják a hazai kistermelőket, az adott terméket a saját fotóikkal is ellátják, így mindig friss, tökéletes áru kerül a polcokra.
Ezeket olvastad már?
Imádok főzni és enni, de ez sajnos kezdett meglátszani az alakomon is, így februárban eltökéltem magamban, hogy ha törik, ha szakad, elérem az ideális súlyomat. Az elhatározást tett is követte, így belevetettem magamat az „eszem és fogyok” diétás menük tanulmányozásába, kivitelezésébe. Ha tanácstalan vagyok, egy nagyon jó barátom segít, aki diétás étrendszakértő és személyi edző is egy személyben. Így a kedves olvasók szinte csak diétás receptekkel találkozhatnak a „gyűjteményemben”, hiszen amit elkészítek és finomnak is találok, az meg is jelenik a receptjeim között.
Néha nehéz beszereznem a hozzávalókat, gyakran mással pótolom, ha másképp nem megy, akár az internetről is rendelek. Ettől függetlenül sok minden kapható, mi szem-szájnak ingere, csak paradicsomból kapható minimum 20 fajta, viszont itt karalábét még sosem láttam. Mivel itt az élelmiszerárak igen borsosak, az idő is kevés, ezért a gyors és minimális hozzávalóból való „kreálás” lett a specialitásom. A gyümölcsök a legdrágábbak, ez a szőlő, ami a fotón is látható, átszámítva kb. 4500 forintba kerül. Hihetetlen, igaz?
Fogyókúrás menü Nihonkától
Eddig több, mint 10 kilótól sikerült megszabadulnom, persze ehhez hozzájárul a heti 4x-i izzadás a fitness-teremben és a gyakori esti séták is. Mivel elég látványos lett az eredmény, egyre többen fordulnak hozzám tanácsért, receptekért, egy kis biztatásért, hiszen éhezés nélkül, egészségesen is lehet fogyni, némi tapasztalattal.
Hobbim az organikus, természetes bőrápolás, sok mindent készítek házilag: arckrémeket, tonikot, szappanokat, gyógynövénykivonatokat, alapanyagokat.
Így otthon hol ebédet főzök, hol szappant:-)))
Japánban is már általában félkész vagy gyorsan elkészíthető ételeket főznek, így nem kell attól tartani, hogy a lakás ételszagú lesz, de persze ehhez a modern konyhatechnikai eszközökre is szükség van.
Kedvenc segítőim - melyeket a főzéshez gyakran bevetek - ez a két háztartási gép(fotó). A fekete színű az itt nagyon közkedvelt „Nonfryer”, mely valójában olajmentes fritőz, így 10 percen belül akár kirántott húst is tudok benne készíteni, olaj használata nélkül.
Nihonka-féle levesreceptek
Másik kedvencem az automata leveskészítő gép - csak annyi a teendő, hogy beledobálom a hozzávalókat, és egy gombnyomással 30 percen belül forró és finom krémlevest, zöldséglevest varázsol. Ezalatt az idő alatt elkészítem a főételt, így rengeteg időt és fáradságot spórolok meg magamnak. A gépekhez receptkönyvek is tartoznak, így máris könnyebb a kísérletezgetés.
Nem utolsósorban pedig a szakácskönyveim azok, ahonnan inspirálódni szoktam - a japán konyha remekei természetesen diétás verzióban.
Ígérem, ha újabb könnyen elkészíthető ínyencségekre bukkanok, megosztom a lelkes sütést-főzést kedvelő olvasókkal!