A szánkban sokféle mikroorganizmus található, ám legnagyobb számban a baktériumok vannak jelen, amik jótékony hatással vannak a szervezetre - ugyanakkor a helytelen táplálkozás, a vegyszerekkel kezelt és adalékanyagokkal kevert élelmiszerek, a stressz és a helytelen életmód mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ne csak a bélflóránk, a de a szánk létfontosságú mikróbái is elpusztuljanak - vagy épp ellenünk forduljanak.
A szájban mintegy hétszáz baktériumfaj létezhet, ám egy emberben ezek közül mindössze úgy háromszáz él. Ezek a baktériumok nemcsak egymásra vannak hatással, de hordozójukra, vagyis ránk is. Kiveszik a részüket az emésztésből, megvédenek a kórokozóktól, védik a fogainkat, az ínyünket; és olyan kemikáliákat termelnek, amik segítenek fenntartani a szervezet egészséges működését - vagy épp betegségekhez vezetnek.
Ahogy nekünk, úgy a mikróbáknak is tápanyagra van szükségük, a nyálban pedig rengeteg ilyet találnak.
“Ahogy az algák megtapadnak egy hajó oldalán, úgy biztosítanak a fogak és az íny tökéletes felületet a baktériumok számára” - magyarázza dr. Julian Simmons melbourne-i kutató, aki hozzáteszi, míg egyes baktériumok eleve a szánkban vannak, “mások” csak akkor “költöznek be”, ha megfelelőek a körülmények.
A Melbourne Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy a megfelelő étrenddel hogyan javítható a száj flórája. A vizsgálatban ezerötszáz kísérleti alany vett részt, akik azon kívül, hogy nyálmintát adtak, életkörülményeikről és táplálkozási szokásaikról is részletesen beszámoltak. A mintákból kiderült, hogy az orális mikróbák egyre kevésbé változatosak, a szánk egészsége pedig - a modern étrendnek köszönhetően - egyre romlik.
Kimutatták hogy... :
... a cukrot és a finomított szénhidrátot erős savvá alakítják át a baktériumok, és mivel ezekből egyre többet fogyasztunk, egyre több lesz a szánkban a sav mennyisége is. Ez nemcsak a fogak és az íny állapotát rongálja, de az emésztőrendszerre is kihat.
Így védjük a mikróbákat:
- Legyünk tudatosak! Napról-napra fogyasszunk kevesebb cukrot és finomított szénhidrátot!
- Hacsak a fogorvos nem javasol mást, ne használjunk szájvizet, de használjunk napi rendszerességgel fogselymet, és naponta kétszer mossunk fogat!
- A felmérésből kiderült, a felnőttek 88 százaléka nem fogyaszt napi szinten elegendő zöldséget, 55 százalékuk pedig mindössze egyszer eszik egy nap.
- Táplálkozzunk változatosan, naponta ötször, kisebb adagokban!
Ezeket olvastad már?
6 meglepő tény az ételválasztás pszichológiájáról
Téved, aki azt hiszi, hogy a táplálkozás tudománya unalmas szakterület. Bizonyítékul hoztunk pár nagyon érdekes kutatást.
Czvitkovits JuditEz az egyszerű, mindennapi étel győzheti le az éhezést
Az egyik leghétköznapibb élelmiszerből, a kenyérből készítették el tudósok azt a szuperételt, ami fontos tápanyaghoz juttatja az éhezőket.
Czvitkovits JuditSajnos hivatalossá vált: a szerelem bár boldogabbá tesz, okosabbá nem
Van egy jó és egy rossz hírünk: a szerelem állapota valóban a létező legjobb dolog a földön, ám mentális képességeinek nem tesz jót.
Czvitkovits JuditCímlapkép: Getty Images