A helytelen táplálkozás kinyírja a száj hasznos baktériumait – előzd meg, így!

A szánkban több millió, az egészségünk szempontjából hasznos mikroorganizmus található, amiket a rossz táplálkozással sajnos elpusztítunk. 

A szánkban sokféle mikroorganizmus található, ám legnagyobb számban a baktériumok vannak jelen, amik jótékony hatással vannak a szervezetre - ugyanakkor a helytelen táplálkozás, a vegyszerekkel kezelt és adalékanyagokkal kevert élelmiszerek, a stressz és a helytelen életmód mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ne csak a bélflóránk, a de a szánk létfontosságú mikróbái is elpusztuljanak - vagy épp ellenünk forduljanak.

A szájban mintegy hétszáz baktériumfaj létezhet, ám egy emberben ezek közül mindössze úgy háromszáz él. Ezek a baktériumok nemcsak egymásra vannak hatással, de hordozójukra, vagyis ránk is. Kiveszik a részüket az emésztésből, megvédenek a kórokozóktól, védik a fogainkat, az ínyünket; és olyan kemikáliákat termelnek, amik segítenek fenntartani a szervezet egészséges működését - vagy épp betegségekhez vezetnek.

Ahogy nekünk, úgy a mikróbáknak is tápanyagra van szükségük, a nyálban pedig rengeteg ilyet találnak.

“Ahogy az algák megtapadnak egy hajó oldalán, úgy biztosítanak a fogak és az íny tökéletes felületet a baktériumok számára” - magyarázza dr. Julian Simmons melbourne-i kutató, aki hozzáteszi, míg egyes baktériumok eleve a szánkban vannak, “mások” csak akkor “költöznek be”, ha megfelelőek a körülmények.

A Melbourne Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy a megfelelő étrenddel hogyan javítható a száj flórája. A vizsgálatban ezerötszáz kísérleti alany vett részt, akik azon kívül, hogy nyálmintát adtak, életkörülményeikről és táplálkozási szokásaikról is részletesen beszámoltak. A mintákból kiderült, hogy az orális mikróbák egyre kevésbé változatosak, a szánk egészsége pedig - a modern étrendnek köszönhetően - egyre romlik.

Kimutatták hogy... :

... a cukrot és a finomított szénhidrátot erős savvá alakítják át a baktériumok, és mivel ezekből egyre többet fogyasztunk, egyre több lesz a szánkban a sav mennyisége is. Ez nemcsak a fogak és az íny állapotát rongálja, de az emésztőrendszerre is kihat.

Így védjük a mikróbákat:

  • Legyünk tudatosak! Napról-napra fogyasszunk kevesebb cukrot és finomított szénhidrátot!
  • Hacsak a fogorvos nem javasol mást, ne használjunk szájvizet, de használjunk napi rendszerességgel fogselymet, és naponta kétszer mossunk fogat!
  • A felmérésből kiderült, a felnőttek 88 százaléka nem fogyaszt napi szinten elegendő zöldséget, 55 százalékuk pedig mindössze egyszer eszik egy nap.
  • Táplálkozzunk változatosan, naponta ötször, kisebb adagokban!

Ezeket olvastad már?

via

Címlapkép: Getty Images

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...