A sorozat első részében egy nem mindennapi helyre látogattunk el, a kaposmérői bölényfarmra, ahol Gelencsér László Magyarországon elsőként kezdett el foglalkozni ezeknek a méltóságteljes és hatalmas állatoknak a tenyésztésével. Az ehhez kapcsolódó videót és cikket megtaláljátok az oldalon.
A második részben délre vettük az irányt, és a Szegedtől 20 kilométerre fekvő Bordány nagyközségbe látogattunk el, azon belül is a Homokhátság szívébe, amit az ország egyik szamócatermelő nagyhatalmaként is számon tartanak. Kalauzaink a Legjava manufaktúra oszlopos tagjai, Gubik Marianna és Csávás Norbert voltak, ők vezettek minket körbe birodalmukban, utunk végén pedig egy korai grillvacsorával kedveskedtek nekünk. Elképesztő élmény volt!
A LEGJAVA termékek gyártását és forgalmazását a Homokhátság Szíve Zöldség- és Gyümölcsfeldolgozó Szociális Szövetkezet teszi lehetővé, mely által egy elképesztően motivált és összetartó, közösségépítő és segítő szervezet jött létre. A szövetkezet egyik fontos célkitűzése, hogy csökkentse a helyi munkanélküliséget, így többek között nyolc helyi munkavállalót foglalkoztat, akiknek a legfőbb tevékenységük a zöldség-gyümölcs feldolgozása. A homokháti gazdák olyan, helyben megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket biztosítanak a vállalkozásnak, melyeket kizárólag kézzel szednek, válogatnak és dolgoznak fel, szintén helyben. Ezekből a zöldségekből és gyümölcsökből olyan egyedi és gazdag ízvilágú krémeket, lekvárokat, szószokat és chutney-kat készítenek, amelyek tökéletes kiegészítői a húsoknak, sajtoknak, desszerteknek, sőt akár önmagukban is megállják a helyüket.
Az évnek ebben a szakában a szamóca van fókuszban, majd ezt követi a sárgabarack, amiből irdatlan mennyiséget dolgoznak fel rövid idő alatt. A lekvárok mellett egészen izgalmas dolgokat készítenek, mint például a chilis-gyömbéres sárgabarackchutney, dupla barack grillszósz, a fehércsokoládés eperlekvár vagy a rozé eper grillszósz. Jó néhány terméket meg is kóstoltunk a grillvacsorán – az utóbbit például Mariann sertéstarja pácolásakor vetette be, kevés olajjal elegyítve, a sütés utolsó szakaszában pedig kenegetésre és mázként használta, sőt, még egy friss kevert saláta öntetébe is került belőle. Emellett készültek még húsok szép számmal különböző grillszószokkal, csicseriborsós paprikakrémmel és görög ihletésű padlizsánkrém, a chutney-k mellé pedig grillkolbászok és sajtok kerültek. Prémium lakoma volt egy festői közösségi tanyaház udvarán, óriás eperfák árnyéka alatt. A szánk is tátva maradt.
Minden termék saját, egyedi receptúra alapján készül helyi alapanyagból, terményekből, abszolút tartósítószer- (pasztörizálnak) és adalékanyag-mentesen, és nemcsak különlegesek és isteni finomak, de a megjelenésük is igazán páratlan és szemrevaló. Mindent üvegbe csomagolnak, nincs felesleges műanyag, és a címkéktől kezdve a tartókig, dobozokig mindent ők gyártanak. Ez azért sokat elárul a hozzáállásukról. Minket teljesen lenyűgözött az alázatuk és a tudatosságuk, illetve a rengeteg tervük és a szakadatlan lelkesedésük. Motiváló volt látni, hogy egy ilyen kedves kis közösség mennyire összetart, és mer nagyot álmodni.
Akár ezekhez az ételekhez is használhatod a Legjava termékeket:
A termékeket kézműves vásárokon és piacokon már megtalálhatjátok, viszont tervezik bevenni a nagyvárost is, és mi nagyon-nagyon drukkolunk nekik, hogy minél több kisbolt és delikatesz polcian találkozhassunk a LEGJAVA termékkel. Keressétek őket, bennük van Bordány legjava!
A #HÁZICSEMEGE folyatódik! A nyár folyamán számos magyar kistermelőhöz és ételmanufaktúrába látogatunk még el magyar termékek után kutatva. Tarts velünk, és nyerj! Oszd meg velünk kedvenc kistermelőd nevét, és nyerj ajándékcsomagokat a Suzuki jóvoltából. A legtöbb szavazatot kapott kistermelővel interjúcikk is készül a Nosalty oldalán.