A nagyvárosból kiszakadva az ember számtalan izgalmas helyet, foglalkozást és embert ismerhet meg. Egy olyan riportfilm forgatása pedig, mint amilyet a bekölcei Remény Farm két megálmodójával, Juhász Annával és Goldmann Dáviddal készítettünk, egészen különleges, életre szóló emlékekkel tudja megajándékozni az embert.
A Nosalty és a Suzuki #HÁZICSEMEGE névre keresztelt közös sorozatának utolsó epizódjában a fenntartható állattenyésztés egyik kiemelkedően jól működő és egyedi színterére, a bekölcei Reményfarmra látogattunk el. Az eredetileg informatikával foglalkozó Dávid autodidakta módon vetette bele magát a gazdálkodás tudományába, párja, a divattervezéssel és varrással foglalkozó Anna őt követve hagyta maga mögött a nagyvárosi életet. A két fiatal kezdetben is egy önellátó, három hektáros farmot gondoztak, idővel azonban úgy gondolták, ideje továbbállni, és nemcsak maguknak megteremteni a kitűnő minőségű élelmiszereket, de másoknak is lehetővé tenni, hogy megbízható forrásból származó ételek kerüljenek az asztalra.
Boldog csirkék mindenütt
Anna és Dávid elhatározva, hogy egy önfenntartó, fenntartható gazdálkodás vezetésébe fognak bele – Bekölce mellett találtak egy negyven hektáros területet, amit fokozatosan elkezdtek fejleszteni. A Remény Farmon jelenleg csaknem 3000 szabad tartású csirkét nevel a páros, de tervben van a gazdaság fejlesztése is, igazán fenntartható gazdaságot ugyanis a legegyszerűbben szarvasmarhák tartásával lehetne létrehozni.
Dávidék igazán figyelmes és odaadó gazdákként nevelik a több ezer csirkét, akiknek külön csibeovi és könnyen költöztethető szabadtéri kennel is rendelkezésére áll ahhoz, hogy szép, egészséges húsú és tojást bőségesen tojó állatokká nőhessenek.
A Remény Farm megálmodói az úgynevezett holisztikus szemléletű legeltetés módszerét vették alapul tanyájukon. Ezt a metódust egy ökológus, Allan Savory találta ki még az 1950-es években, eredetileg azért, hogy az afrikai elsivatagosodott területeket újra termékennyé tegye. Ez a módszer lényegében egy rövidtávú legelőgazdálkodási modell vagy intenzíven forgatott legeltetés, melyet már számos füvet használó, valamint a mezőgazdaság rendszereiben a természet ökológiai folyamatait mintázni kívánó vállalkozás alkalmaz. Savory szerint a holisztikus szemlélet nemcsak az ökoszisztéma helyes működésével foglalkozik, de gazdaságilag és szociálisan is segítséget nyújt a fenntartható mezőgazdaságnak.
Dávid és Anna ezen szemlélet tükrében tervezik továbbfejleszteni a Remény Farmot, a jövőben pedig a csirketenyésztésről szeretnének átállni a marhatartásra, a szarvasmarhák ugyanis nem igényelnek külön takarmányt, a szabad földeken való legeltetésük pedig természetes módon járul hozzá a természet regenerálódásához.
A Remény Farmon külön nevelik a tojókat és a húshasznú csirkéket, termékeiket viszont idén már aligha lehet elérni, Dávidéknak ugyanis már az év elején annyi rendelése és foglalása érkezett, hogy nem maradt több szabad kapacitásuk.
A Remény Farm megálmodóinak története és munkája több szempontból is inspiráló: két nagyvárosi fiatal egy itthon alig ismert módszerrel egy hatalmas, sikeresen működő gazdaságot tart fenn, a folyamatos fejlődés pedig vitathatatlan.
További kalandok, valamint még több kistermelő és manufaktúra vár ránk egész Magyarországon. Kövessétek a sorozatot a Nosalty oldalán!