Sokan nem is tudják, de a székelykáposztának aligha van köze a székelyekhez. A legenda szerint az első székelykáposztát Székely József, vármegyei főlevéltárosnevéhez köthetjük, aki történetesen jó barátja volt Petőfi Sándornak. 1846-ban járunk, főszereplőink ekkor még csak 21 és 23 évesek, és Székely József ekkoriban még nem levéltárosként, hanem ügyvédként dolgozott.
Az egyik elbeszélés szerint Petőfi és Székely egyszer későn érkeztek a törzshelyüknek számító Gránátos utcai Komló-kertbe, ahol már nem igazán tudtak nekik mit enni adni, így Székely a maradék savanyúkáposzta-főzeléket és sertéspörköltet keverte össze, és fogyasztotta el sovány vacsora gyanánt.
Nem véletlenül szeretik annyira nagyon a magyarok a székelykáposztát: viszonylag könnyen elkészíthető, jó nagy adagot lehet belőle főzni, sokáig eláll, és ráadásul akkor a legjobb, ha felmelegítik.
Hogy mi mindenre lesz szükségünk a legegyszerűbb székelykáposztához?
1,5 ek sertészsír, 2 közepes db vöröshagyma, 1 kg sertéscomb, 1,5 ek fűszerpaprika, só, bors, 3 dl víz, 2 babérlevél, 1,2 kg savanyúkáposzta
Elkészítés:
Egy nagyobb fazékban felolvasztjuk a sertészsírt, majd rádobjuk a finomra vágott hagymát, és üvegesre pároljuk.
Hozzáadjuk a kockára vágott sertéshúst, fehéredésig keverjük, majd megszórjuk paprikával, párszor megkeverjük, sózzuk, borsozzuk, felöntjük másfél deci vízzel, hozzáadjuk a babérlevelet, átkeverjük, és közepes lángon, lefedve egy órán át főzzük.
Ha letelt, hozzáadjuk az átmosott káposztát, felöntjük még másfél deci vízzel, elkeverjük, és lefedve újabb 45 percig főzzük (attól függően, hogy mennyire szeretnénk szétfőzni a káposztát, ez egy nem túl harsanós, de nem is pépes változat).
Lesd meg videón is:
Ha kész, tejföllel, friss kenyérrel tálaljuk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tipp és trükk vár rád: