Így készül a legegyszerűbb, legfinomabb SZÉKELYKÁPOSZTA

Magyaros, laktató, zsíros, de pont annyira, amennyire kell, húsos, káposztás, tejfölös, szaftos, és nemcsak karácsonykor szoktuk készíteni, mint (legtöbben) a töltött káposztát. Mi az? Hát a székelykáposzta! Egy jó szelet fehér kenyér ne maradjon el mellőle!

Sokan nem is tudják, de a székelykáposztának aligha van köze a székelyekhez. A legenda szerint az első székelykáposztát Székely József, vármegyei főlevéltárosnevéhez köthetjük, aki történetesen jó barátja volt Petőfi Sándornak. 1846-ban járunk, főszereplőink ekkor még csak 21 és 23 évesek, és Székely József ekkoriban még nem levéltárosként, hanem ügyvédként dolgozott.

A legegyszerűbb székelykáposzta, recept itt!

Az egyik elbeszélés szerint Petőfi és Székely egyszer későn érkeztek a törzshelyüknek számító Gránátos utcai Komló-kertbe, ahol már nem igazán tudtak nekik mit enni adni, így Székely a maradék savanyúkáposzta-főzeléket és sertéspörköltet keverte össze, és fogyasztotta el sovány vacsora gyanánt.

Nem véletlenül szeretik annyira nagyon a magyarok a székelykáposztát: viszonylag könnyen elkészíthető, jó nagy adagot lehet belőle főzni, sokáig eláll, és ráadásul akkor a legjobb, ha felmelegítik.

Hogy mi mindenre lesz szükségünk a legegyszerűbb székelykáposztához?

1,5 ek sertészsír, 2 közepes db vöröshagyma, 1 kg sertéscomb, 1,5 ek fűszerpaprika, só, bors, 3 dl víz, 2 babérlevél, 1,2 kg savanyúkáposzta

Elkészítés:

Egy nagyobb fazékban felolvasztjuk a sertészsírt, majd rádobjuk a finomra vágott hagymát, és üvegesre pároljuk.

Hozzáadjuk a kockára vágott sertéshúst, fehéredésig keverjük, majd megszórjuk paprikával, párszor megkeverjük, sózzuk, borsozzuk, felöntjük másfél deci vízzel, hozzáadjuk a babérlevelet, átkeverjük, és közepes lángon, lefedve egy órán át főzzük.

Ha letelt, hozzáadjuk az átmosott káposztát, felöntjük még másfél deci vízzel, elkeverjük, és lefedve újabb 45 percig főzzük (attól függően, hogy mennyire szeretnénk szétfőzni a káposztát, ez egy nem túl harsanós, de nem is pépes változat).

Lesd meg videón is:

Ha kész, tejföllel, friss kenyérrel tálaljuk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp és trükk vár rád:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...