Íme, a legtökéletesebb házi levesbetétek a galuskától a palacsintáig

Legyen tartalmas húsleves vagy selymes krémleves, a legtöbbünk nem tudja elképzelni egy kis tészta vagy valamilyen plusz betét nélkül. Lássuk a legnépszerűbbeket!

Gyerekkoromban nálunk gyakran készült valamilyen házi tészta a levesekhez: májgaluska, grízgaluska, a nagymamám gyúrt tésztából vágott vékony szálakat (amit valamiért mozgós tésztának hívtunk, de melyik tészta nem mozog a levesben?), otthon pedig rendszeresen megkaptuk a csipetkézést, ha bableves volt éppen - a kicsi gyerekujjak amúgy tökéletesek az apró csipetke gyártáshoz. A levesbetétek világa persze ennél jóval sokszínűbb.

Tészták

A vasárnapi húsleves eleve egy rituális dolog, mindenkinek megvan a saját, tökéletes technológiája, de a hosszan főzés és a kristálytiszta lé elérése egységesnek tűnik. Ha már ennyi időt és energiát fektetünk a legjobb levesbe, akkor már a levesbetét módját is meg kell adni.

A hagyományos, házi gyúrt tésztát egyszerű elkészíteni, és az, hogy milyen formára vágjuk, már csak a türelmünktől és a rászánt időtől függ. A legegyszerűbb késsel vékony szeletekre vágni, ha igazán hajszálvékonyan sikerül, akkor meg is van a házi cérnametélt.

Vékonyra nyújtva, és derelyevágóval apró cakkos (vagy egyenes oldalú) kockákra is vághatjuk, így készül az eperlevél, ha pedig van hozzá eszközünk, sodorhatunk belőle csiga- vagy más néven lúdgége tésztát. Ha viszont a legegyszerűbb módon készítenél saját tésztát, próbáld ki a reszelt változatot amivel tényleg percek alatt meg is leszel a munkával. Mindegyik tésztára igaz, hogy lisztezett konyharuhán száríthatóak, szóval előre is lehet dolgozni, mivel légmentesen lezárva sokáig eláll a száraztészta.

Van két izgalmas, de talán kevésbé ismert formája is a házi tésztáknak: az egyik ilyen a gyűszűfánk, ami a csigatésztához hasonlóan igen aprólékos munka. A kinyújtott tésztát (gyűszűvel) kis korongokra szaggatjuk, majd forró olajban kisütjük, amitől puffadt kis gombócok lesznek belőle. Ezt frissen érdemes készíteni, ahogy a jellegzetes szabolcsi levesbetétet, a kötött-tésztát is. Az ezzel készült leveseket hagyományosan kötött-tészta levesnek vagy még gyakrabban görcslevesnek nevezik. A tésztát vékonyra nyújtják, fűszeres zsírral megkenik, feltekerik, vagy kis csomókat kötnek belőle - ezek lesznek a görcsök.

Ha pedig kihagynád a tojást, próbáld ki ezt a vegán levesbetét receptet, tuti siker lesz - nem csak vegánoknak.

Gombócból sosem elég

A különböző gombócok nem csak dúsító anyagai a leveseknek, de rengeteg plusz ízt is adnak hozzá. A legegyszerűbb a zsemlegombóc, a vajgaluska (eredetileg valószínűleg inkább zsírral készült) és a daragaluska, amelyek feltehetőleg az egyszerű, paraszti konyha találmányai, hogy gazdagítsák a leveseket.

A zsemlegombóc jó maradékmentő, a daragaluska pedig tulajdonképpen bármilyen fűszerrel feldobható attól függően, milyen ízt szeretnénk a leveshez adni. A zsemlegombóchoz hasonlóan a szalvétagombócot (amit egyszerűen szalvétásnak is hívnak) leginkább vadas mellé tálalják, pedig levesbetétnek is szuper.

Aztán ott van még a májgombóc, amibe a májat többféleképpen lehet tenni: darálva, késsel aprítva, vagy ahogy a nagymamáktól lehet tanulni, vágódeszkán elkapargatva.

A májgombócnál és a burgonyagombócnál is érvényes, hogy az ízesítésnél szabad a pálya, csak passzoljon a leves fűszerezéséhez. Ha pedig egy igazi umami-bombát keresel, próbáld ki a parmezános sajtgombócot, egy minestronéhoz például tökéletes.

Ha valami mást szeretnél

Klasszikus tésztás megoldás még a palacsintabetét, ami pont olyan egyszerű, mint ahogy hangzik: a kisült palacsintákat feltekerjük, keresztben csíkokra vágjuk, majd jöhet rá a forró húsleves. Hasonló textúrájú levesbetét, a séberli, ami leginkább egy sűrű piskótához hasonlít, ezért a levesek mellé külön tálalják. A krémlevesek egyik legegyszerűbb betétje a levesgyöngy, amit persze ezerszer könnyebb boltban vásárolni, de a háziba változatba egész biztos, hogy csak olyan dolgok kerülnek, amit szívesen látsz benne.

És a végére hagytuk a legegyszerűbbet, de azért érdemes tisztázni: a kruton nem csak száraz kenyérkocka, mert a finom olívaolajon vagy akár barnított vajon pirított, jól fűszerezett, nem fogtörő kruton tényleg az egyik legjobb kísérője egy jó krémlevesnek.


Mindent tökéletes levesekről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek