Erre figyelj, ha házi lekvárral sütsz bolti helyett

Kezdődik a nyári befőzés csúcsidőszaka, amikor elrakjuk a kedvenc gyümölcseinket, hogy az év többi szakában főzhessünk-süthessünk velük. Persze a házi lekvár máshogyan viselkedik, mint a bolti, nézzük, miben tér el tőle!

Talán az egyik legnagyobb konyhai kincs a házi lekvár: egyrészt, mert saját kezünk munkáját dicséri, másrészt, mert pontosan tudjuk, hogy mi került az üvegbe. Ez a kiszámíthatóság sajnos már nem terjed ki a felhasználásra: éppen azért, mert nem tartalmaz felesleges adalékokat és állagjavítókat, a házi lekvár eltérően viselkedhet bizonyos helyzetekben, mint a boltban vett, zselés fajta. Vegyük most sorra, mely helyzetek ezek, és mire érdemes figyelnünk, ha találkozunk velük.

Erre figyelj, ha házi lekvárral sütsz bolti helyett

Persze ahány ház, annyi szokás – nem minden házi lekvár ugyanolyan, azonban mégis vannak olyan tulajdonságok (magasabb gyümölcs- és alacsonyabb cukortartalom, kevesebb zselésítő), amelyek általában jellemzőek rájuk.

Szilvalekváros hájas süti

A disznótorok utáni legjobb édes csemege. Házi szilvalekvárral az igazi! Régen András naptól - a disznótorok kezdetétől - egészen húshagyó keddig népszerű volt a téli mulatságokon. ...

A házi lekvár hígabb

Vagy a zselésítő mennyiségének lecsökkentése, vagy a rövidebb főzési idő miatt előfordulhat, hogy a házi lekvárunk hígabb állagú lesz. Ez olyankor okozhat galibát, ha töltelékként vagy valamivel (pl. darált dió) összekeverve szeretnénk használni.

Érdemes lehet ezért két különböző dzsemet főzni: egy hígabbat, amit kenyérre kenhetünk, és egy sűrűbbet, ami sütésre lesz alkalmas.

A sűrűbb lekvárt egyszerűen csak tovább kell főznünk (alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett), hogy minél több víz elpárologjon belőle. A gyümölcsszemek előbb-utóbb elkezdenek majd szétesni, ilyenkor szét is turmixolhatjuk őket, ha nekünk szimpatikusabb a sima állag.

A házi lekvár savasabb

Minden gyümölcsnek (igen, még a mézédeseknek is) van egy alapvető savtartalma, ami a lekvárfőzés során ugyan csökken valamennyit, de nem tűnik el teljesen. Számoljunk ezzel, ha más hozzávalókkal együtt használjuk a lekvárt: megváltoztathatja a sütemények állagát, színét.

Hatással lehet az olyan alapanyagokra is, mint a sütőpor vagy szódabikarbóna – ez utóbbi például minimálisan aktívabb lesz majd a lekvárral (mint savas hozzávalóval) egy masszában.

A házi lekvár kevésbé cukros

Alapvetően előnye a házi lekvárnak, hogy nem olyan foglyukasztóan édes, mint a bolti zselék. Persze nem ússzuk meg anélkül, hogy valamit ne kéne ezért cserébe adnunk: mivel nincs benne annyi cukor, a házi készítésű dzsem nem karamellizálódik majd olyan erőteljesen és gyorsan, mint a cukorral teletömött, vásárolt fajta.

Persze ez nem a legnagyobb hátrány a világon: ráadásul kompenzálhatjuk hosszabb sütési idővel – persze figyeljünk arra, nehogy odaégjen a tészta.

Tripladiós-lekváros berliner

A budai Rigó Jancsi cukrászdában a Rákóczi- és a habos túrós mellett az egyik legrégebbi készítmény, ami azóta is elkápráztatja a vevőket. A törzsvendégek kedvence, hiszen nem csak ...

Szilvalekváros bukta a Hawelkából

Bécs egyik legrégebbi, de minden bizonnyal legautentikusabb kávézója a Hawelka. Már régen nem jártam arra, de a két szuper sütijüket nem lehet elfeledni. Minap, amikor említésre került ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több lekvártéma:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...