Mindenki máshogyan készül fel az ősz és a tél kötelező hozadékaként elérkező megfázás- és influenzahullámokra: van, aki vitamintablettákat szed, más állandóan orvoshoz jár, egyesek talán még egzotikusabb formáit is választják a gyógyulásnak. Mi, a Nosalty szerkesztőségében – míg nem vetjük meg a többi módszert sem – elsősorban a természetes alapanyagok erejében hiszünk, előszeretettel használjuk a zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket házi immunerősítő receptek készítésére.
Most is így tettünk: 4 különböző „gyógyírt” készítettünk el, csupa olyan (könnyen beszerezhető és nem vészesen drága) alapanyagból, amelyek jótékony hatásai mindenki által ismertek. A szerkesztőség tagjai már biztosan nem fognak megfázni idén, legyen ez hasonlóan a kedves olvasókkal is!
Fokhagymás méz, az édes kanálorvosság
Közismert, hogy a fokhagyma gerezdjei tele vannak C- és B6-vitaminnal, emellett pedig antibiotikum-hatása is van a zöldségnek. Segíthet megelőzni a megfázást, főleg akkor, ha nyers és nem hőkezelt formájában fogyasztjuk.
Persze mégsem rágcsálhatjuk magában a gerezdeket (kivéve, ha a vámpírokon kívül mindenki mást is távol szeretnénk tartani): tegyük hát őket mézbe.
Az édesítő amúgy is segítséget nyújthat a felső légúti megbetegedések kikúrálásában, így a két alapanyag egyesített erejével vehetjük fel a harcot a betegségek ellen.
Hozzávalók:
5 fej fokhagyma, ~600 g méz
Tegyük a megpucolt fokhagymagerezdeket egy tiszta üvegbe, majd öntsük le mézzel. Várjuk meg, míg teljesen lefolyik az üveg aljára, és pótoljuk ki, ha kell: lepje el teljesen a gerezdeket. Zárjuk le fedővel és hagyjuk szobahőmérsékleten állni 2-3 napig.
Fogyasztási javallat: Együnk belőle néha-néha egy kanállal: így, nyersen adja ki legjobban gyógyító hatásait, tehát a mézzel nem érdemes főzni, a fokhagymát azonban használjuk bátran különböző fogások elkészítésénél.
Gyömbérfeles, az orrfacsaró immunbomba
A gyulladáscsökkentő gyömbér megannyi ázsiai ételben megtalálható, idehaza azonban nem fogyasztjuk olyan sűrűn. Pedig igazán kihasználhatnánk fantasztikus aromája mellett sokszínű gyógyhatásait is – készíthetnénk például belőle immunerősítő italt.
Tényleg inkább gyógyszerként tekinthetünk a citrommal, naranccsal és kurkumával (tehát rengeteg természetes C-vitaminnal és antioxidánssal) megspékelt italra: kifejezetten erőteljes, orrfacsaró ízét némi méz hozzáadásával vagy vizes hígítással szelidíthetjük. Végső soron azonban érdemes inkább meghagyni naturálisabb állapotában, még ha csípős, akkor is.
Hozzávalók:
200 g friss bio gyömbér, 2 db bio narancs, 2 db bio citrom, 1 tk őrölt fekete bors, 2 ek kurkuma, 1 liter víz, 2 ek olívaolaj, 2 ek kurkuma, 3 ek méz
A kurkuma kivételével minden alapanyagot tegyünk egy nagy teljesítményű turmixgépbe (a sárga fűszer nagyon be tudja színezni az edényeket), majd dolgozzuk olyan simára, ahogy csak tudjuk. Ne aggódjunk a citrusok és a gyömbér héja miatt (ezért fontos a bio), egyedül a magokat próbáljuk meg előre kiszedni.
Az ital legyen sűrű, de azért iható. Turmixolás után passzírozzuk át, majd keverjük hozzá a kurkumát. Tároljuk jól zárható palackban, a hűtőben.
Fogyasztási javallat: minden nap vagy minden második nap igyunk meg az italból egy-egy kupicával, reggel-délelőtt.
Aranytej, a reggeli kávé helyett
Ha nem szeretnénk egy ekkora pofont a gyömbértől és a kurkumától, hanem, mondhatni, szelídebb, kedvesebb formában használnánk ki az intenzív fűszer pozitív hatásait, akkor feltétlenül készítsünk aranytejet reggelire. A forró italban ugyan érezhető a kurkuma leplezhetetlen aromája, mégsem olyan durván, mintha „nyersen” fogyasztanánk.
Hozzávalók:
500 ml tej (növényi is lehet), 2 ek kurkuma, 1 ek méz, 1 tk fekete bors, 1 kis darab gyömbér, 1 kis fahéjrúd
Minden hozzávalót tegyünk egy kis lábasba, majd közepes lángon melegítsük össze őket, néha megkeverve az italt. 5 perc elteltével vegyük le a lángról, hagyjuk további 5 percig állni, majd szűrjük le és fogyasszuk azon melegében.
Tormás céklaital, az ütős üdítő
Sokan úgy gondolják a gyümölcslevekről, hogy azok is játszhatnak bizonyos szerepet a betegségek kikúrálásában, vagy ha erre nem is képesek, legalább egészségesek valamennyire. Ez egy igen bonyolult kérdés, de ami egészen biztosan igaz, hogy a hőkezelés és pasztörizálás nélkül készített, „nyers” zöldség- és gyümölcslevek (főleg, ha némi rostot is tartalmaznak) fogyasztása jótékony hatással lehet az egészségünkre.
Ilyet venni persze egy vagyon, otthon készíteni szerencsére egy fokkal olcsóbb és egyszerűbb is. Szükségünk lesz hozzá egy gyümölcsprésre vagy turmixgépre (ez utóbbival több munkánk lesz, de nem vészesen), valamint friss zöldségekre és gyümölcsökre.
Használjunk céklát, mert tele van ásványi anyagokkal és folsavval, almát, mert távol tartja az orvost, zellerszárat, mert immunrendszer-támogató A-vitamin, több gyulladásgátló antioxidáns van benne és segít a hidratálásban is. Majd spékeljük meg az italt friss tormával (ami úgyis ilyenkor, ősszel szezonális), ami baktérium- és vírusölő, valamint tisztítja a légutakat.
Hozzávalók:
3 db cékla, 2 db alma, 2 db szárzeller, 1 ek friss torma (nem ecetes, nem majonézes)
Az alapanyagokat tisztítsuk meg (az almát ne hámozzuk!), majd vágjuk apró kockákra. Készítsünk belőlük gyümölcspréssel italt, vagy tegyük turmixgépbe elegendő vízzel. Mindkét végterméket átpasszírozhatjuk és hígíthatjuk kedvünk szerint, attól függően, mennyire szeretnénk rostosra/sűrűre.
Fogyasztási javallat: igyunk meg a léből 2-3 decit reggelihez, hetente párszor.
Fotók és receptek: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Tégy még többet az egészségedért: