A fermentálás az egyik legősibb és legsokoldalúbb tartósító eljárás, amelyet a világ minden táján, évezredek óta alkalmaznak. Mindegy, hogy az ételek saját tejsavtartalmára hagyatkozva “vadfermentálunk", vagy úgynevezett starter segítségével indítjuk be az erjedési folyamatot, a végeredmény ugyanaz: ízletes, egészséges és sokáig elálló, fermentált ételeket és italokat kapunk.
5 otthon is elkészíthető, különleges fermentált finomság
Kimchi
A kimchi tulajdonképpen az a koreaiaknak, mint nekünk a savanyúkáposzta. A kelkáposzta-alapú, fűszeres ételnek rengeteg változata van, valamilyen formájában szinte minden étkezés részét képezi Dél-Koreában. A kimchi elkészítéséhez nincs szükség különleges starterre vagy gombára, a fermentációs folyamat egyszerűen, sózás hatására indul be. A hagyományos kimchi kelkáposztából, zöldhagymából, jégcsapretekből, koreai chiliből és fűszerekből áll. Elkészítését itt mutattuk be részletesen.
Vízikefir
A kefir az egyik legegészségesebb tejtermék, hiszen tele van jótékony probiotikumokkal és fehérjével. Ha szeretnénk, otthon könnyen elkészíthetjük a kefir tejmentes változatát. A vízikefir (idegen szóval tibicos) egy hagyományos japán ital, ami tejsavbaktériumok és élesztőgombák szimbiózisával jön létre. Az eredmény egy finom, pezsgős és egészséges ital, amit kedvünkre ízesíthetünk. Elkészítéséhez japán kristálygombára lesz szükségünk, amit webshopokból vagy közösségi média platformokon keresztül lehet beszerezni.
Kombucha
A fermentált csodaital már Magyarországon is hódít, és ha nem szeretnénk rengeteg pénzt költeni bolti kombuchára, érdemes adni egy próbát az ital otthoni elkészítésének. A vízikefirhez hasonlóan a kínai eredetű italban is gombák és baktériumok hatására indul be a fermentációs folyamat. Ma már sok helyről beszerezhető a “scoby”-nak nevezett kultúra, amivel a kombuchakészítés gyerekjáték lesz.
Kovászos kenyér
Sokan megfeledkeznek arról, hogy a kovászolt pékárukat is a fermentációnak köszönhetjük. A kovász szintén élesztőgombák és baktériumok együttese, élő kultúra, amely segít emészthetőbbé tenni a kenyérféléket, és erősíti a bélflórát. A kovászolás lehet, hogy elsőre macerásnak tűnik, de mindenképp megéri, amikor a saját, frissen sült és egészséges kenyerünket fogyaszthatjuk. A kovászos sütéshez természetesen szükségünk lesz némi kovászra, de ha ez megvan, utána már egyszerű recepteket követhetünk.
Kölesből túró
A fermentálásban a legnagyszerűbb az, hogy szinte bármit lehet erjeszteni. A köles jól ismert gabonafélénk, fermentálás hatására túrót helyettesíthetünk vele. Ehhez nem kell mást tennünk, mint sóoldatba áztatnunk a kölest, amit aztán 3-4 napig erjedni hagyunk. Ezután készíthetünk belőle hamis kőrözöttet, túrógombócot vagy akár krémes pohárdesszertet is.
Még több gasztroérdekesség: