Házi falafel szendvics gyorsan, egyszerűen: így lesz jobb, mint a helyi kisbüfében

Manapság már nemcsak azok esznek falafelt a gyrososnál, akik kerülnék a húst: a csicserifasírtnak rendes rajongótábora lett. Ez pedig minőségi, otthon is elkészíthető receptért kiált – jöjjön most egy gyors, egyszerű verzió!

A városi élet velejárója lett az olyan gyorséttermi fogások fogyasztása, mint a pizza, gyros vagy épp a falafel. Ezeket egy röpke ebédszünet alatt is beszerezhetjük a város bármelyik pontján, és még a zsebünkbe sem kell olyan borzasztóan mélyre nyúlnunk érte. Persze, aki valaha kóstolt már ezekből az ételekből nem gyorséttermi verziót (külföldön, elegánsabb helyeken, esetleg vendégségben vagy otthon), az nehezen, száját húzva tér vissza a korábban gyakran látogatott éttermekbe. A fent említett fogások közül ez talán a leginkább a falafelre igaz – ebből ugyanis a házilag készített verzió egy életre elfeledteti a pulton átadott hideg, száraz golyóbisokat.

A házi falafel szendvics receptjéért kattints a képre!

Meglepő, de nem konzervből készül

Aki dolgozott már otthon csicseriborsóval, egészen valószínű, hogy tízből kilenc alkalommal konzervet használt. A legtöbb recepthez (hummusz, chana masala) amúgy is ez kell, illetve jobban is járunk az előfőzött zöldséggel, hiszen gyorsabb, „főzésmentes” alternatívát jelent.

Persze mindig kell, hogy legyen egy kivétel, a csicseriborsóból készített ételek esetében pedig a falafel vállalja magára ezt a szerepet. A zöldségfasírtok ugyanis nem konzerv, hanem száraz hüvelyesből állnak össze.

A beáztatott csicserivel kezdődik minden

Tényleg érdemes felkutatni ezt a verziót, ugyanis a konzerv puha szemeiből inkább egy pasztát kapunk, amiből soha nem fogunk légies, ropogós golyóbisokat sütni. Ezzel szemben az egy éjszakára beáztatott hüvelyes félpuha szemei tökéletes alapot képeznek a falafelhez.

A jó falafelbe nem kell liszt

Ahány recepttel találkozhatunk, egészen biztosan mindegyik mást és mást mond majd, mind elkészítés, mind alapanyaglista szempontjából, így viszonylag nehéznek tűnő feladat lehet megbízható és autentikus falafelreceptet találni az interneten.

Én sosem jártam a Közel-Keleten, a legeredetibbnek mondható falafelemet is Berlinben ettem, azonban egy valamit teljes biztossággal el tudok árulni: egy tisztességes falafelbe nem kerül semmiféle liszt.

Csupán ennyi kell a házi falafelhez

Ugyan tényleg segítene összefogni a golyóbisok masszáját, azonban ezt az eredményt elérhetjük akkor is, ha megfelelően készítjük elő és állítjuk össze a csicseris alapot. Ráadásul, ha nem használunk lisztet, a fasírtjaink is könnyedebbek, ropogósabbak, légiesebbek lesznek.

TIPP: Ha egy kevés sütőport adunk a falafelalaphoz, a kisült golyók még légiesebbek lesznek belül, ugyanúgy, ahogy egy sütemény is lágyabb lesz a portól.

Ellenben kell bele egy egész mezőnyi zöldfűszer

Egy további fontos dolog a falafellel kapcsolatban, amit sokan rosszul értelmeznek, sőt, gyakran teljesen el is felejtenek, hogy a kis golyóbisoknak szinte teljesen zöld színűnek kéne lenniük belül. Mitől? A rengeteg beléjük aprított zöldfűszertől: petrezselyemtől, koriandertől, sőt, akár mentától, kaportól is, ha elég bátrak vagyunk.

Az egyik kulcs: rengeteg zöldfűszer

A hagyma, fokhagyma és száraz fűszerek mellett ez a rengeteg zöldfűszer ad majd kellemes aromát egy olyan fasírtnak, ami önmagában nem rendelkezne túl sok ízzel. A csicseriborsó egy laktató alap, azonban ki kell egészítenünk egy sor alapanyaggal és ízesítővel, hogy a belőle készített falafel izgalmas, érdekes és élvezhető legyen. Ne spóroljunk hát a friss zöldfűszerekkel, tegyünk a masszába bátran, bőkezűen belőlük!

Nézd meg videón is a házi falafel elkészítését:

A massza, ami nem akar összeállni

Aki életében először készít otthon falafelt, a morzsás keverék láttán érthető módon pánikba eshet. Mégis hogyan fog ez a keverék kisüthető, stabil golyókká, fasírtokká összeállni? Nos, mivel nem adunk hozzá lisztet, a masszát alapvetően nyomás alkalmazásával és a nedvesség kiszorításával tudjuk megformázni.

Ehhez az első fontos lépés, hogy a késes aprítóban kellő állagúra dolgozzuk a csicseriborsót és egyéb alapanyagokat: legyen apró szemcsés, morzsás, ne maradjanak benne nagyobb darabok, azonban mégse legyen pépes, masszás az egész.

Senkit ne tévesszen meg a morzsás állag: össze fog állni!

Utána következzen egy alapos pihentetés, amitől szintén kissé jobban összeáll majd a falafelünk alapja. Tegyük a morzsás keveréket a hűtőbe nagyjából 30 percre!

Amikor a formázásba belekezdünk, minden más már álljon készen a golyóbisok sütéséhez. Az olaj melegedjen a tűzhelyen, mellé pedig helyezzünk egy papírtörlővel kibélelt szűrőt, amelybe majd a frissen kisült falafelek kerülhetnek.

A házi falafel szendvics receptjéért kattints a képre!

A falafel formázását végezhetjük kézzel: miután egy kis adagból kinyomtuk a nedvességet, megpróbálhatjuk a tenyereink közt golyóvá formázni a masszát. Ha valamiért ez mégsem sikerülne, vessünk be valamilyen eszközt a formázáshoz. Egy fagylaltszedő kanál jó szolgálatot tehet, ezzel ugyanis közvetlenül az olajba nyomhatjuk a falalfeleket. Ha ilyenünk nincs, két amerikai stílusú mérőkanállal is dolgozhatunk. A lényeg, hogy mindig alaposan, nagyobb erővel nyomjuk bele a szemcsés masszát a formákba, hogy a nedvesség távozzon és a falafel összeálljon.

Mindegy, miben tálaljuk, a lényeg, hogy friss legyen

Többféle módon fogyaszthatjuk a falafelt: ahogy a gyorséttermekben is valaki pitában, valaki dürümbe csavarva szereti, otthon is felkínálhatjuk ezeket a lehetőségeket. Sőt, akár zöldségekkel, gabonakörettel vagy humusszal tálat is alkothatunk a még meleg, ropogós csicserifasírtból.

A házi falafel szendvics receptjéért kattints a képre!

Ugyanis a legfontosabb, hogy mindig azon melegében, frissen kisütve tálaljuk a falafelt. Így lesz a legízesebb, a legropogósabb kívül és a legszaftosabb belül.

Szervírozzuk a kedvenc zöldségeinkkel, savanyúságainkkal, fogyasszuk joghurtos vagy tahinis (szezámos) öntettel, csípőssel, hagymával, ahogy épp kedvünk tartja. Valahol a második falatnál biztos, hogy örökre elfelejtjük majd a gyorséttermek száraz falafeljeit, innentől már örökké a házi verzió szerelmesei leszünk.

Fotók, recept és videó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További egyszerű házi praktikák és receptek várnak itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...