A régi bútorok nagy előnye, hogy olcsóbbak, mint az újak, nem terhelik a környezetet, továbbá egyedi karaktert és bájt adnak az otthonunknak. Viszont ha még csak most kezdünk ismerkedni a vintage és régi bútorok világával, az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni, hogy magabiztosan eligazodjunk a világukban.
Nézd meg galériánkban a használtbútor-vásárlás tippjeit, a tanácsokért kattints a képre!
Így vásároljunk használt bútort
Fogadjuk el, hogy a legtöbb darab nem tökéletes – de ellenőrizzük a sérüléseket!
A legtöbb vintage, retró és antik darab hosszú életet élt már meg – és jó eséllyel többet is fognak, mint sok új bútor – de ez azt is jelenti, hogy ritkán találjuk őket hibátlan állapotban. Fontos tehát elfogadni, hogy ezek gyakran apróbb hibákkal érkeznek – de azt is jó felismerni, hogy ezek csupán karaktert és bájt kölcsönöznek nekik.
De azt se feledjük, hogy még mindig feldobhatjuk őket, hogy jobban illeszkedjenek stílusunkhoz! Végezhetünk rajtuk apróbb javításokat, kisebb felújításokat, például lecserélhetjük a fogantyúit és így tovább – mindezzel egyedi és időtálló végeredményt kaphatunk.
Azonban fontos, hogy ne vigyünk haza olyan bútort, amelynek rejtett sérülései vannak. Győződjünk meg arról, hogy minden oldalát és szögét leellenőriztük, mielőtt hazavisszük.
Vegyük figyelembe a sokoldalúságot!
Amikor használt bútorokat vásárolunk, különösen, ha nagyobb beruházásról van szó, gondoljunk arra, hogyan tudjuk majd őket különböző módokon felhasználni az otthonunkban. Igyekezzünk olyan darabokat keresni, amelyek többfunkciósak és egy esetleges későbbi lakásban, házban is fel tudjuk majd használni, akár egy másik helyiségben.
A sokoldalú darabok közé tartoznak a kisasztalok, a fiókos szekrények, a klasszikus sziluettel rendelkező kárpitozott darabok, konzolasztalok és szekrények.
Ismerjük meg a legjobb kincslelő helyeket!
Ha elkezdünk belemerülni a használt bútorok világába, észrevehetjük, hogy nemcsak a Facebook marketplace-en lehet lecsapni egy-egy szuper darabra, hanem léteznek dedikált antik, vintage vásárok is. Érdemes ezekre minél gyakrabban ellátogatni, így megismerhetjük az eladókat, a munkásságukat, aminek köszönhetően idővel már a legmegbízhatóbb helyekről szerezhetjük be a legkülönlegesebb darabokat.
Óvatosan bánjunk a kárpitozott bútorokkal!
Használtan vásárolni kárpitozott bútorokat néha csak azoknak ajánlott, akik készen állnak arra, hogy felújítsák azokat. A kárpitok ugyanis könnyebben sérülnek, mint például egy faszerkezet, de allergének vagy akár élősködők is beférkőzhetnek a szálak közé. Ha mégis egy ilyen bútor mellett döntünk laikusként, legalább arról győződjünk meg, hogy a kárpit sérülésmentes, illetve hogy füstmentes otthonból származik – ennek szagát ugyanis szinte lehetetlen eltávolítani.
Természetesen újrakárpitoztathatunk egy széket vagy kanapét, de ne felejtsük el, hogy ez a folyamat általában nem olcsó, hiszen gyakran szakembert igényel.
Még több lakberendezés: