Akárhogyan is kutattuk, nem sikerült nyomára bukkannunk annak, hogy van-e köze Commandante Fidel Castronak a Castro Coolerhez (várjuk Olvasóink segítségét!). Ha igen, ha nem, itt van május elseje, a nemzetközi munkásmozgalom nagy ünnepe, emellett nekünk, megfáradt magyar munkásoknak egy jó kis hosszú hétvégéje, bárokkal, fedett és nyitott teraszokkal, helyekkel. Meghívhatjuk egy italra?
Long drink a hosszú hétvégére
Aki unja már azt, hogy holmi gin- vagy vodkatonikokkal, ad absurdum vodkajuice-zokkal, Campari-szódákkal, vagy egy méretes sörzsiráffal definiálja önmagát egy vendéglátóipari élettérben, itt az ideje, hogy váltson és már most, a nemhivatalos nyári szezont nyitó hosszú hétvégén kezében egy Castro Coolerrel mutassa: változnak az idők, új szelek fújnak, és életet (partnert, hangulatot, frizurát, házikedvencet, szokásokat stb., stb., stb.) vált az, aki italt vált.Május 1, 2, 3, 4 a biodinamikus vetési naptár szerint amúgy is a vetés, ültetés ideje: kezdjünk hát magunkkal is valami újat!
De először is igyunk egyet!
A meteorológia vasárnapig 20 fok feletti szubtropikus, napos-felhőszakadásos tavaszt jósol. Május elsejére pedig drasztikus 15 fokot és masszív monszunt. Ilyen változékony időjárásban elengedhetetlen, hogy folyamatosan a kezünk ügyében legyen a jó öreg Castro Coolerünk, ami ha kell lehűt, de ha kell, felmelegít, plusz tele van C-vitaminnal.
Felvonulók kérték: Castro Cooler
Hozzávalók
45 ml oro/gold/arany rum
20 ml almapárlat (leginkább calvados)
60 ml narancslé
20 ml Rose’s Lime Juice
15 ml friss citromlé
Elkészítés:
Egy Collins-poharat (3-4 dl hosszú, szélesedő, vastagabb falú) tört, vagy kockajéggel töltünk fel és erre öntjük a hozzávalókat. Általában homogénre keverve, citrushéj-spirállal (csak kezeletlennel!!!) és/vagy narancsszelettel díszítve, vastag szívószállal szervírozzuk. Elképzelhető azonban az italfajták szerinti rétegelés is, bár inkább ne variáljuk, jó ez úgy, ahogy van. Elkészítési idő: kb. 3-5 perc, nekem félóra, a rendes citrushéj-spirál kifaragása miatt.
Citrushéj-spirál
Ezt egyébként úgy is el lehet készíteni, hogy a citrust hosszanti irányban a húsig bevágjuk, a nyílásba egy kiskanalat illesztünk, és azt mozgatva megszabadítjuk a gyümölcshúst a héjtól, amit a lehető legvékonyabbra vágva kapunk nett spirál(okat).
De a magyar kardvívás nemes hagyományaihoz méltóan csinálhatjuk úgy is, hogy fogunk egy szamurájkardot, feldobjuk a citromot, aláállunk és a katanát magasra tartva olyan gyorsan forgunk, hogy mire beleesik az előttünk álló asztalra helyezett, félig kész Castro Coolerbe, már héjspirál és citromlé lesz belőle. Állítólag volt is egy ilyen rész a Kill Bill II-ben, csak kivágták, mert nem volt benne vér, de a Disney által készülő gyerekváltozatba bekerül.
Fidel, Castro, Cooler
Fentebb már jeleztük: semmi nyoma annak, hogy például maga az Öreg keverte volna meg először az italt, mondjuk megünnepelendő a CIA Disznó-öbölbeli partraszállási kudarcát. Annak sem, hogy ezzel koccintott volna Ernesto „Che” Guevarával, amikor elküldte Bolíviába, hogy kirobbantsa a pánlatinamerikai forradalmat mindennemű utánpótlás és támogatás nélkül. A Castro amúgy viszonylag gyakori spanyol családnév, a latin castrumból ered, jelentése: ősi erőd, kő- vagy földvár. Ha azt mondom: yo castro, akkor az azt jelenti: herélek. Ki-ki döntse el, neki melyik eredet szimpatikusabb, illetve az ital és a Commandante neve honnan ered.
Alkalmak Castro Cooler fogyasztására
Majálisozáshoz, választási naggyűlés utáni chill-outhoz, kora esti indításhoz, nyomelmek visszapótlásához, lehűléshez, felmelegedéshez kifejezetten ajánljuk. De minden alkamat emlthetnénk akár, amikor letesszük a hétköznapokban viselt szamurájkardunkat, kifújjuk a rossz csít, beszívjuk a jót és jó helyen, jó társaságban úgy érezzük: jó ma itt kevertital-fogyasztónak lenni.
Legyenek felkészülve az esőkre és alkoholt inni csak mértékkel!
Italszeretettel:
Al
A fotók a budapesti The Bar-ban készültek, köszönjük Tüke Péter mixer segítségét!