Az említett pert a Nagy Komló Vendéglő tulajdonosa indította bérlője ellen, akit azzal vádolt, hogy olyan ételeket szolgál fel, amelyekre bort kívánnak a vendégek, nem sört. Márpedig a tulajdonos sörfőző volt, és kevesellte a sörfogyasztást. Jókai kezdő ügyvédként a bérlőt képviselte, és bár másodfokon megnyerte a pert, az ügy addig bonyolódott, hogy a királyi tábla elé került. Ekkor Jókai megelégelte a huzavonát, és döntött:
"Nem bánom, igyatok sert, akár bort, én jóllaktam, nem veszekedem tovább. És soha többet engem a magisztrátus nem látott. Elhatároztam, író leszek és semmi más."
Álnéven írt szakácskönyvet
A komáromi származású író szerette a hagyományos és a különleges ízeket is, az írásaiban pedig meg is emlékezett róluk. Regényeiből, novelláiból megtudhatjuk, milyenek voltak régen az étkezési szokások, a korabeli svédasztaltól kezdve a teadélutánokon át a vendégeskedésekig. A Hét munkatársaként álnéven, bizonyos Ignotus Emmaként szakácskönyvet is írt, de fel is hagyott eme tevékenységgel:
“Megpróbáltam konyhareceptet írni, de semmi jóízű dolog nem sült ki belőle. Asszonyaink jobban értenek ehhez. Hiszen a mi ételeink készítésénél éppen a szájíz hatása, amit definiálni nem lehet.”
Fontosnak tartotta, hogy a tányérjára finom, laktató ételek kerüljenek, ami nem azt jelentette, hogy kizárólag a különleges fogásokat szerette. Kedvelte a hazai ízeket, a megszokott magyar konyhát:
„majd minden vidéknek van ilyen kedvencz eledele, amit csak ott tudnak jól elkészíteni, ami utána a külföldre jutott magyar ember visszasohajtozik; és amik valóban nekünk valok, és jó izűek.”
Halászleves, sültek és gombás ételek
Jókai étkezési szokásairól számos történet maradt fent, amiket barátai, írótársai és a vendéglősök jegyeztek fel – meg persze, saját maga is. Kedvencei közé tartozott a malacköröm babbal, amit görög olvasó angyal bakanccsal elnevezéssel illetett, és a paprikás halászlé, amit ő szigorúan halászlevesnek hívott. Jókai az ételeket annyira szerette, hogy becézte: a pörkölt mellé darás tésztát evett, amit úgy hívott, tűzkő homokkal. Rajongott a kapros-túrós lepényért, a fánkért és a reggeleit paprikás szalonnával indította.
Örömmel csócsálta a csirkezúzát és a combot, a bárányhúst tárkonnyal fűszerezve, valamint a hideg libamellet. A hízott libamáj káposztával, a mézzel, mazsolával és gesztenyével ízesített füstölt disznóorja, valamintaz olyan gombás ételek, mint a kucsmagomba, meg a korallgomba is előkelő helyet foglaltak el a szívében, meg a gyomrában. Az író kedvelte a lencsét, a borsót, és úgy általában, a hüvelyeseket, valamint a káposztát is. Imádta a puliszkát, a tócsnit, a sztrapacskát, a hústálakat, és persze, a bablevest.
Ezeket olvastad már?
Einstein, Mozart, Gandhi: ezeket ették reggelire a történelem legsikeresebb emberei
Wolfgang Amadeus Mozart kappan kakassal indította a napot, Albert Einstein tojással és gombával, Thomas Edison pedig az almás gombóc rabja volt. Reggelijükben volt a titkuk?
Petrás GabriellaHírességek furcsa étkezési szokásai - Így evett Marylin Monroe, Elvis...
Hollywoodi sztárok, korszakalkotó, történelmet író emberek, akiknek nemcsak a személyisége, hanem az étkezési szokásai is különlegesek voltak. Így ettek a hírességek!
Petrás GabriellaHallottál már a városi paraszti konyháról? Nem is tudunk róla,...
Régen a saját földjüket művelték az emberek, és önfenntartó életmód természetes volt. Mára jóformán eltűnt a paraszti létforma, a gasztronómiáját azonban még mindig őrizzük.
Petrás GabriellaÍgy tartósítottuk az ételeket a hűtő előtt, de most is...
Nem is olyan nagyon régen, még semmilyen háztartási gép, még hűtő sem volt a konyhákban. De az emberek akkor is megoldották az ételek tartósítását.
Petrás Gabriella