Sok ismerősöm, sőt még a lányaink is gyakran próbálkoznak a kenyér elhagyásával, helyettesítésével. Ezért tetszett meg ez a recept, mely mellőzi a lisztet és az élesztőt. Eredetileg borkő kerül bele, ez biztosítja a korongok tetején képződő felhőcskék kialakulását. A néhol kivillanó apró fekete fűszermagvak pedig kerti katicavirágként, más néven fekete hagymamagként és helytelenül feketeköményként ismeretesek. Igen, elsőre nekem is fejfájást okozott a beszerzésük, de szerencsére van mindenre megoldás, figyeljetek!
Tudtad?
A borkő egy természetes térfogat- és stabilitásnövelő, fehér por alakú szer. Szőlőből és más fanyar, savas gyümölcsökből vonják ki. Ha két rész borkőhöz egy rész szódabikarbónát adunk, akkor sütőport kapunk belőle.
Borkő a sütőporhoz hasonló csomagolásban kapható. Jó, nem minden közértben, de kulináris szakboltokban igen. Tehát, ha valaki utánajár, akkor készítheti teljesen autentikusan is, borkővel a felhőkenyeret. Kerti katicavirágért sem kell kertészeti áruházba caplatnunk, aki evett már jófajta török lepényt, az láthatta, annak a tetejét is ezzel a csodás fűszermaggal szórják meg. Vagyis keletei fűszerboltok polcain kell kutakodnunk, és megtaláljuk.
Ha nincs a közeletekben egyik, fentiekben említett bolt sem, akkor sincs semmi baj. Citrom vagy ecet, illetve szezámmag majdnem minden háztartásban megtalálható. Utóbbiból- már csak a rend kedvéért - használjatok feketét. A friss citromlevet vagy ecetet így adagolhatjátok: ½ tk borkő = 1 tk citromlé vagy ecet. A mi esetünkben 4 tojásfehérjéhez 2 teáskanál citromlére lesz szükségünk, tehát: 1 tojásfehérjéhez ½ tk citromlé vagy ecet szükséges a felhőcskék előidézéséhez.
Felhőkenyér. Már a neve is megigézett, eszméletlen nagy elvárásokkal álltam neki a sütésnek. Nem szaladtam fűhöz-fához, megoldottam az otthon rendelkezésre álló hozzávalókból a massza elkészítését. Abszolút beváltak, de legközelebb azért szánok időt a beszerzésre, mert kíváncsi a természetem.
A húsz percnyi sütésen kívül még egyszer ennyit szánjunk a többi folyamatra. Valóban gyorsan összedobható az egész. És ha egyszer elkészül, akkor jön a következő izgalom: a hogyan fogyasszuk? Magában, esetleg sajtos, joghurtos mártogatóssal. Bármilyen zöldség- vagy tojáskrémmel megkenve, és nagyon brutális formában: szendvicsként, két-két korongot egybeforgatva, minden földi jóval megtöltve. Mi minden formájában kipróbáltuk, tegyétek ezt Ti is, megéri!
A jövő hét már a húsvét jegyében zajlik. Előre kifundáljuk, mivel újíthatnánk, egészíthetnénk ki a már megszokott kalács, sonka, tojás sort.
Gréti