Télen kevés időt töltünk a szabadban, sokat vagyunk mesterséges fényviszonyok között. A napfény hiánya megzavarhatja szervezetünk belső ritmusát, ez könnyen hangulatingadozáshoz, levertséghez vezethet.
Az évszakváltozás felboríthatja a szervezet melatoninszintjét, mely hormon a hangulatunkat és alvási szokásainkat szabályozza. A napfényes órák csökkenésével a szerotoninszint is csökken, ez is szerepet játszik a szezonális hangulatváltozás kialakulásában. A természetgyógyászat régóta ismer olyan növényi összetevőket, amik serkentik a szerotonintermelést az idegrendszernél.
Orbáncfű vagy orbáncfű tinktúra
Legfőbb hatóanyaga a hypericin, emellett pedig a xanthone és flavonolok. Hangulatjavító, antidepresszáns hatását a szerotoninszint egyensúlybahozásával éri el. Antidepresszáns és véralvadásgátló szedése mellett nem alkalmazható, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát csökkenti. Alkoholt ne igyunk mellette. Kúraszerűen 6 hétig lehet fogyasztani, majd ugyanennyi szünet után megismételhetjük a kúrát. Este lefekvés előtt fogyasszuk egy csészével. Szaküzletekben hozzájuthatunk orbáncfűtinktúrához is, ebből este lefekvés előtt fogyasszunk 1-2 mokkáskanállal.
Komló (Humulus lupus)
Nagy arányban tartalmaz gyantaanyagokat és komlósavakat. Jó az idegi feszültség leküzdésére, nyugtató-altató hatása a metil-butenolnak köszönhető. Általános feszültség, szomorúság, belső nyugtalanság esetén javallott. Fitoösztrogén tartalma miatt az ösztrogénfüggő daganatok esetén ellenjavallt. Szintetikus antidepresszáns szerekkel nem fogyasztható.
Komló teához 2-3 teáskanál (gyógynövényszaküzletekben kapható) komlótobozt öntsünk le 2,5 deci forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig, és lefekvés előtt egy csészével igyunk belőle.
Olvastad már?
5+1 házi praktika puffadás ellen
Kamilla (Matricaria chamomilla)
A kamilla aktív hatóanyagai a flavonoid derivátumok, idegnyugtató, szorongásoldó de gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása is ismert. Hetente maximum 2-3 alkalommal fogyasszuk. A tea elkészítéséhez egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl lobogó, forró vízzel, majd 15 perc ázás után szűrjük le és fogyasszuk el.
Kipróbált tearecept a téli hangulatváltozásra
1:1 arányban keverjünk össze komlót, orbáncfüvet, kamillát, erdei szederlevelet, citromfüvet és macskagyökeret. Ebből egy csapott evőkanál keveréket forrázzunk le 2,5 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 30 percig. A teát mindig frissen készítsük és langyosan fogyasszuk, minden nap egy csészével lefekvés előtt egy órával. Ha szükséges, napközben is ihatunk egy második csészével kortyolgatva. A kúra 6 hétig folytatható, utána tartsunk 4 hét szünetet.
További hétköznapi hasznos tippek a téli hangulatváltozás megelőzésére, kezelésére
- Igyekezzünk mindig eleget aludni, étkezzünk egészségesen, amikor tehetjük sétáljunk a friss levegőn.
- Fogyasszunk mandulát, diót, sok bennük a B2- és az E-vitamin, a magnézium és a cink, ezek jó hatással vannak idegrendszerünkre.
- Otthonunkban párologtassunk levendula- vagy citromolajat, kellemes illatú füstölőt, gyújtsunk élénk színű gyertyát.
- Az aktív kikapcsolódás, a sport is sokat segít (pl. futás vagy úszás), a relaxálásban pedig a meditáció, a jóga, a szaunázás.
- Szervezzünk hétvégi kirándulásokat, hogy feltöltődjünk.
- Készítsünk nyugtató hatású fürdőt levendulából, kamillavirágból, rozmaringból.
A fent említett természetes módszerek csökkenthetik a téli hangulatváltozás tüneteit, de komolyabb probléma esetén nem pótolhatják az orvosi segítséget.