Hangulatjavítás gyógynövényekkel

Egyre korábban sötétedik, úgy érezzük, állandóan fáradtak, levertek, lehangoltak vagyunk. Hívjuk segítségül a gyógynövényeket a jókedv érdekében!

Télen kevés időt töltünk a szabadban, sokat vagyunk mesterséges fényviszonyok között. A napfény hiánya megzavarhatja szervezetünk belső ritmusát, ez könnyen hangulatingadozáshoz, levertséghez vezethet.

Az évszakváltozás felboríthatja a szervezet melatoninszintjét, mely hormon a hangulatunkat és alvási szokásainkat szabályozza. A napfényes órák csökkenésével a szerotoninszint is csökken, ez is szerepet játszik a szezonális hangulatváltozás kialakulásában. A természetgyógyászat régóta ismer olyan növényi összetevőket, amik serkentik a szerotonintermelést az idegrendszernél.

Orbáncfű vagy orbáncfű tinktúra

Legfőbb hatóanyaga a hypericin, emellett pedig a xanthone és flavonolok. Hangulatjavító, antidepresszáns hatását a szerotoninszint egyensúlybahozásával éri el. Antidepresszáns és véralvadásgátló szedése mellett nem alkalmazható, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát csökkenti. Alkoholt ne igyunk mellette. Kúraszerűen 6 hétig lehet fogyasztani, majd ugyanennyi szünet után megismételhetjük a kúrát. Este lefekvés előtt fogyasszuk egy csészével. Szaküzletekben hozzájuthatunk orbáncfűtinktúrához is, ebből este lefekvés előtt fogyasszunk 1-2 mokkáskanállal.

Komló (Humulus lupus)

Nagy arányban tartalmaz gyantaanyagokat és komlósavakat. Jó az idegi feszültség leküzdésére, nyugtató-altató hatása a metil-butenolnak köszönhető. Általános feszültség, szomorúság, belső nyugtalanság esetén javallott. Fitoösztrogén tartalma miatt az ösztrogénfüggő daganatok esetén ellenjavallt. Szintetikus antidepresszáns szerekkel nem fogyasztható.

Komló teához 2-3 teáskanál (gyógynövényszaküzletekben kapható) komlótobozt öntsünk le 2,5 deci forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig, és lefekvés előtt egy csészével igyunk belőle.

Olvastad már?

5+1 házi praktika puffadás ellen

Kamilla (Matricaria chamomilla)

A kamilla aktív hatóanyagai a flavonoid derivátumok, idegnyugtató, szorongásoldó de gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása is ismert. Hetente maximum 2-3 alkalommal fogyasszuk. A tea elkészítéséhez egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl lobogó, forró vízzel, majd 15 perc ázás után szűrjük le és fogyasszuk el.

Kipróbált tearecept a téli hangulatváltozásra

1:1 arányban keverjünk össze komlót, orbáncfüvet, kamillát, erdei szederlevelet, citromfüvet és macskagyökeret. Ebből egy csapott evőkanál keveréket forrázzunk le 2,5 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 30 percig. A teát mindig frissen készítsük és langyosan fogyasszuk, minden nap egy csészével lefekvés előtt egy órával. Ha szükséges, napközben is ihatunk egy második csészével kortyolgatva. A kúra 6 hétig folytatható, utána tartsunk 4 hét szünetet.

További hétköznapi hasznos tippek a téli hangulatváltozás megelőzésére, kezelésére

  1. Igyekezzünk mindig eleget aludni, étkezzünk egészségesen, amikor tehetjük sétáljunk a friss levegőn.
  2. Fogyasszunk mandulát, diót, sok bennük a B2- és az E-vitamin, a magnézium és a cink, ezek jó hatással vannak idegrendszerünkre.
  3. Otthonunkban párologtassunk levendula- vagy citromolajat, kellemes illatú füstölőt, gyújtsunk élénk színű gyertyát.
  4. Az aktív kikapcsolódás, a sport is sokat segít (pl. futás vagy úszás), a relaxálásban pedig a meditáció, a jóga, a szaunázás.
  5. Szervezzünk hétvégi kirándulásokat, hogy feltöltődjünk.
  6. Készítsünk nyugtató hatású fürdőt levendulából, kamillavirágból, rozmaringból.

A fent említett természetes módszerek csökkenthetik a téli hangulatváltozás tüneteit, de komolyabb probléma esetén nem pótolhatják az orvosi segítséget.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...