Készítsd el velünk a hámántáskát, a purim különleges lekváros süteményét

Purim ünnepén a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség megmenekülésére emlékezünk. Az idén február 25-e és 26-a közé eső ünnep hagyományos süteménye a hámántáska, amelynek nemcsak íze, története is nagyon különleges.

Purim ünnepén arra emlékeznek meg a zsidó közösségek, hogy sikerült megmenekülni a perzsa uralom alól, amely kiirtotta volna a zsidókat. Ilyenkor hagyomány hámántáskát, vagy más néven Hámán fülét sütni, amely egy nagyszerű és nem is bonyolult, sokféleképpen ízesíthető sütemény. A hámántáskát mi omlós tésztával készítettük el, töltelékként kétféle lekvárral ízesítettük, de hagyományosan kerülhet bele dió, alma, mák vagy akár szilva is.

A sütemény nevének és formájának eredetéről többféle elmélet létezik. Az egyik szerint a homentash szó szerint Hámán zsebét jelenti, és a perzsa király kegyeltjére, Hámánra utal, aki megvesztegetéssel akarta elérni a közösség megsemmisítését, a háromszög forma pedig Hámán kalapját szimbolizálja. Hámán terve végül visszafelé sült el, őt végezték ki, a zsidóság pedig elnyerte a perzsa király jóindulatát.

A hámántáska elkészítése ugyan időigényes feladat, ezek a kis háromszög formájú falatok tökéletes hétvégi finomságok lehetnek az asztalon.

A hozzávalók: 75 dkg rétesliszt, 15 dkg nádcukor, 1 ek sütőpor, 1 csipet só, 1 citromból nyert citromhéj, 1 ek vanília kivonat, 1.5 dl narancslé (frissen facsart), 2 dl napraforgó olaj, 4 db tojás, 15 dkg cseresznyedzsem (feketecseresznye), 15 dkg eperdzsem

A liszt kétharmadát, a nádcukrot, a sütőport és egy csipet sót egy nagy tálban összekeverjük. A liszt maradékát később adjuk majd hozzá, mert a szükséges mennyiséget a többi alapanyag határozza meg.

Belereszeljük egy citrom héját, hozzáadjuk a vanília-kivonatot, a frissen facsart narancslét, az olajat és a tojásokat. A liszt tetején keverjük össze a nedves alapanyagokat, amennyire lehet, majd amikor már túl sok a liszt, váltsunk spatulára. Amennyire csak lehet, gyúrjuk össze a tésztát. Most jöhet a maradék liszt, ezt szükség szerint, több adagban adjuk hozzá. Jól kezelhető, nem túl ragacsos tésztát kell kapnunk. A meggyúrt tésztát tegyük hűtőbe legalább egy órára.

A pihentetett tésztát aztán vágjuk három-négyfelé, amit még nem használunk tartsuk hűtőben.
A tésztadarabot gyúrjuk kicsit át, majd belisztezett felületen nyújtsuk nagyon vékonyra. Ez egy omlós, tojásos-sütőporos tészta, úgy számoljunk, legalább a duplájára vastagodik majd a tészta sütés közben. Szóval nyújtsuk tényleg vékonyra, 1,5-2 milliméteresre.

A kinyújtott tésztából szaggassunk köröket, mi ehhez a művelethez most egy borospoharat használtunk. Azért csak óvatosan, nehogy összetörjön a pohár, a tészta amúgy is könnyen vágható.

Időigényes, ugyanakkor nem bonyolult sütemény (A teljes receptet itt találod!)

Tegyünk 1-1 teáskanál dzsemet a tésztakorongok közepére, felváltva kanalazva a fekete cseresznyéből és az eperből. Nem érdemes lekvárt használnunk, mert az sokkal hígabb, így sütéshez kevésbé alkalmas.

Jöhet a hajtogatás-csipegetés: a korongokból olyan mód formálunk háromszögeket, hogy a peremét három irányból felhajtjuk. Ahogy a peremszélek közelednek egymáshoz, egyszerűen csípjük össze őket. Utána egyszer-kétszer még menjünk végig a sarkokon, és csípjük össze hosszabb szakaszon is, elvégre nem szeretnénk, ha sütésnél teljesen szétválnának és kifolyna a dzsem.

Amikor végeztünk egy adag tészta formázásával, tegyük őket rögtön sütőbe. 190 fokon süssük őket 10-15 percig, ezúttal érdemes kerülni a légkeverést. Amíg egy adag sül, készítsük elő a következőt. A kész hámántáskákat hagyjuk kicsit hűlni.

A hámántáska teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!


Ezeket a különlegességeket is érdemes elkészíteni:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...