Halloween, halottak napja vagy mindenszentek? - tények és tévhitek az ünnepekkel kapcsolatban

A halloween egyátalán nem érdekli a magyarokat! - állítják sokan. De valóban így van? Utánajártunk, és megpróbálunk rendet rakni a fejekben a három ünnep kapcsán.

Minden évben téma, és a közösségi médiában is szeretik bizonygatni a kommentelők: "Magyaroszágon nem halloween van, hanem mindenszentek". Ünnepelhetünk-e három ünnepet? Egyáltalán miről szól halloween, mindenszentek és halottak napja? Megpróbáljuk tisztázni a fogalmakat, és eloszlatni néhány tévhitet a halloweennel kapcsolatban.

Halloween

Ősi kelta hagyományokból eredeztethető ünnep, amit elsősorban az angolszász országokban tartanak meg október 31. éjszakáján, de mára a modern kommunikációs technológiáknak, filmeknek és a közösségi médiának köszönhetően az egész világon elterjedt. Samhain ünnepét már jóval a kereszténység megjelenése előtt is ünnepelték a kelták. Ezért a "mi volt előbb" kérdéskörben a halloween győzne, az egészen biztos.

Mindenszentek

A keresztények már a 7. századtól ünnepelték az elhunyt szenteket, de III. Gergely pápa csak 8. századbantette meg november 1-jét a „a Szent Szűz, minden apostol, vértanú, hitvalló, s a földkerekségen elhunyt minden tökéletes igaz ember” emléknapjává.. Innentől kezdve tartják november első napján a mindenszenteket, ami nem csak a katolikusok ünnepe.A protestánsok régebben nem gyújtottak gyertyát, csak a reformáció napján, október 31-én mentek ki a temetőbe, mindenszentekkor vagy halottak napján nem. A két nap természetesen nem keverendő össze.

Halottak napja

A halottak napján az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő lelkekről emlékeznek meg, és imádkoznak értük. November 2-án tartjuk, a keresztény hagyomány szerint ekkor kezdődik a halottak hónapja. Elvileg ekkor kellene gyertyát és mécsest gyújtanunk, meglátogatnunk az elhunyt szeretteinket a temetőben, de mivel november másodika nem munkaszüneti nap, ezért november elsején ejtjük meg ezt a hagyományt.

5 tévhit a halloweennel kapcsolatban

1. A halloween és a mindenszentek ugyan azon a napon van

Amint azt fentebb írtuk, a két ünnepet nem egy napon ünnepelik. Nem szerencsés összemosni őket. Halloween oktober 31-én, mindenszentek november 1-jén van.

2. A halloween csak egy amerikai ünnep

Nem igaz, a halloween több angolszász országban elterjedt.

3. Halloweenkor nem tisztelik a halottakat

Az ünnep a gonosz lelkek elűzéséről, és a jó lelkek végső helyre jutásáról szól. Tehát nem gúnyolják ki a halottakat, még ha a jelmezekbe öltözött emberek miatt így is tűnhet. Ennyi erővel a busójárás is lehet egy illetlen, nem kívánatos dolog más kultúrák számára.

4. Csak a gyerekeknek szól a halloween

Nem csak nekik szól, de nyilván a jelmezbe öltözést, és a finom édességeket ők élvezik a legjobban. Sok helyen a felnőttek is becsatlakoznak a szomszédjárásba, együtt gyűjtik az édességeket, vagy otthon a barátok körében külön összejövetelt szerveznek maguknak.

5. A halloween nem érdekli a magyarokat

Gyakran elhangzik, hogy a halloween nem magyar ünnep, nem érdekli a hazánkban élőket. Ezt megcáfolván megnéztük, hogy a magyarok mennyire gyakran kerestek a Google-ben a halloween illetve egyéb, az ünnephez kapcsolodó fogalmakra. A grafikonon jól látszik, hogy az elmúlt 30 napban jelentősen megnőtt az ünnepre keresők száma.Ugyan ez igaz a "halloweeni dekoráció" és a "sütőtökös" keresőszavakra is.

Megnéztük, hogy a Nosalty felhasználói között mennyire népszerű a halloween. Az elmúlt egy hétben átlagosan naponta több mint 1200-an kerestek halloweeni receptekre, október 29-én pedig ez a szám 2 ezer fölé ugrott.

Halloween-receptek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek