Hallottál már a városi paraszti konyháról? Nem is tudunk róla, de a mai napig őrizzük a hagyományát

Régen a saját földjüket művelték az emberek, és önfenntartó életmód természetes volt. Mára jóformán eltűnt a paraszti létforma, a gasztronómiáját azonban még mindig őrizzük.

Az 1800-as évek végére az iparosodás, a városiasodás, majd évtizedekkel később, az államosítás után a paraszti konyha kénytelen volt engedni a városi ételek térhódításának. Az így létrejött városi paraszti konyha, aminek alapjai még ma is meghatározzák az étkezési szokásainkat.

Egyre kevesebb megművelhető saját föld, egyre több gyárkémény

Az addig gazdálkodásból, földművelésből, állattenyésztésből élő parasztság egyre nagyobb arányban kényszerült arra, hogy a lakóhelyét elhagyva városokba költözzön. A nagyobb települések tudták csak számukra biztosítani a megélhetést, így feladva régi életmódjukat, sokan városokba költöztek. A rendszerint bányákban, gyárakban, kohókban elhelyezkedő parasztság számára a városi lét szokatlan volt, és az étkezési szokásaikat, hagyományaikat nem hagyták egykönnyen feledésbe merülni.

Mészkőbánya, Süttő, 1955

Ennek a ragaszkodásnak köszönhetjük azt, hogy sok, jellegzetesen magyar íz fennmaradt, és bizonyos ételek a mai napig, szinte ugyanazzal a receptúrával készítve az asztalunkra kerül. A hagyományos paraszti létforma idővel egyre csak csökkent, beindult a polgárosodás, az ételeik azonban meghonosodtak, és a városi kultúra, gasztronómia részévé váltak. Létrejött a városi paraszti konyha, ami ma is alapját képezi az étkezéseinknek.

A paraszti konyha elpolgárosodása

A városokba költöző parasztság számára eleinte olyan lakhelyeket biztosítottak, ahol minden otthonban rendelkezésre állt egy-egy kemence. Így a házi sütésű kenyereket, kalácsokat és süteményeket továbbra sem kellett nélkülözniük.

A húsban, zöldségben gazdag levesek, a különböző sült húsok, a pörköltek, a bográcsételek a parasztság étkezésének fontos részét képezték, amit a városiak is szívesen ettek. Persze, a városi étkezés is hatott a paraszti konyhára: a polgári konyha hatására idővel - inkább lassan, mint gyorsan -, az évtizedek alatt megjelentek a rántott, bundázott húsok, zöldségek, a töltött ételek, valamint népszerű lett a fasírt is. Ezeket a paraszti lakodalmakon is előszeretettel szolgálták fel, és teszik ezt mind a mai napig.

Bányászlányok, 1950

Grillázskrémes diótorta

Régóta szemeztem Horváth Ilona Grillázskrémtorta receptjével. Valahogy sosem szántam rá magam, merthogy sok munka, meg grillázs, meg minden.... Aztán ma valahogy megjött az ihlet, és ...

Linzer 1.

A neten sokat böngésztem utána, de ez volt a legtöbbször visszaköszönő recept. A jól bevált, hagyományos összetétel: 1 rész cukor, 2 rész zsiradék, 3 rész liszt... Annyira puha, hogy ...

Szilvás bukta Kingustól

A kelt tészta titka, hogy ismerni kell :)! Az első és nagyon fontos lépés, hogy a hozzávalók ne legyenek hidegek, hisz ezzel is segítjük az élesztőgombák tevékenységét. A kelesztési ...

A desszertek közül az időigényes, konyhai gyakorlatot igénylő tészták mellett megjelentek az egyszerűbb teasütemények is. Vagyis a rétesek, a bukták, a kelt tészták, a bélesek, a fánkok és a kalácsok mellett helyet kaptak a linzerek is.

Nagy újdonságnak számítottak a parasztság körében a tipikusan városinak tartott tortafélék és habos sütemények. El kellett azonban telnie jó néhány évnek ahhoz, hogy például a grillázstorta, és az aprósütemények rendszeresen megjelenjenek a paraszti étkezésben, és az édes falatok a lakodalmakon is átvegyék az addig utolsó fogásként tálalt pecsenyék helyét.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Fortepan

Becsinált leves, (majdnem) ahogy nagymamám készíti

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...