Ropogós bőrű, omlós húsú halfilé 5 egyszerű lépésben

A hal sok magyar számára ünnepi étel, karácsony táján majdnem minden szatyorból kikandikál egy uszony vagy egy fej. Ha pedig már hazavittük, süssük is meg rendesen, nézzük a fontos lépéseket.

Ne ijedjünk meg a halfilé sütésétől! Ugyan nem mindennapos konyhai művelet, inkább a pirosbetűs napok környékén vesszük elő a serpenyőt, érdemes ezekre az alkalmakra felkészülten érkezni. Ahhoz, hogy elkészíthessük a legropogósabb bőrű, mégis omlós húsú halfilét, merüljünk el a tippek és trükkök tengerében.

Ropogós bőrű, omlós húsú halfilé 5 egyszerű lépésben

Legyen nagyon forró a serpenyő

A halsütés gyakran már azelőtt félresikerül, hogy a filé landolna az edényben. Ha nem kellően forró a serpenyőnk, annak több negatív következménye is lehet:

  • nem sül át teljesen a hal
  • esetleg túlsütjük a szeletet
  • nem pirul meg a bőr
  • többször kell megfordítani a halat, amitől az széteshet

Használjunk egy vastag aljú serpenyőt, lehetőleg öntöttvas- vagy alumínium edényt. Ezek ugyanis sokáig megtartják a hőt, nem hűlnek ki olyan gyorsan. Teflonos sütőedényt is használhatunk, ha tartunk attól, hogy leragad a szelet, azonban ezek nem bírják annyira a nagy meleget.

Melegítsük elő pár percig a serpenyőt, és csak utána helyezzük bele a halat.

Legyen száraz a hal bőre

Ha filét veszünk, valószínűleg rajta lesz még a bőr is. Ez nem baj, sőt, ha ezzel együtt sütjük meg a halat, sokkal szaftosabb marad. Ráadásul a halbőrt teljesen ropogósra és aranybarnára piríthatjuk a serpenyőben.

Ehhez azonban alaposan meg kell szárítanunk a halbőrt, mivel a nedvesség a barnulás ellensége. Egy papírtörlővel menjünk át rajta, hogy egyáltalán ne maradjon vizes.

Olajozzuk be alaposan

Adjunk bőven olajat a serpenyőbe: vonja be teljesen az edény alját, de ne álljon benne túl magasan. Valamilyen semleges ízű olajat használjunk, ami jól bírja a hevítést: például repce- vagy napraforgóolajat.

A halat akkor fektessük a serpenyőbe, ha épp csak elkezdett „füstölni” a zsiradék.

Nyomjuk le spatulával

A hal sütését mindig a bőrével lefelé kell indítani, így először megpirul az alja, és a hús is elkezd átsülni. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy amikor a halszelet először hozzáér a forró fémhez, a szélei felkunkorodnak. Ezt követően pedig a közepe nem tud majd ugyanúgy sülni, mint a pereme.

Hogy ezt elkerüljük, fogjunk egy spatulát, és határozottan nyomjuk le a halat. Erős sercegést fogunk hallani, ez ne rettentsen el minket, kifejezetten jó jel. Tartsuk így pár másodpercig, hogy biztosan egyenes maradjon a filé.

Thai grillezett lazac

Nem vagyok egy nagy halrajongó. Valószínű ennek köszönhető, hogy 200 receptem közül egyik sem tartalmaz semmilyen halat. A tengeri kütyükkel finoman elvagyok, nagy néha leküzdök egy ...

Csak egyszer fordítsuk meg

Az utolsó fontos dolog a hal forgatása. Csak úgy, mint a palacsinta esetében, a kevésbé gyakorlottak itt is elkezdhetnek verejtékezni, azonban nincs semmi furfang a fordításban. A nagyon omlósra sütött hal ugyanis könnyen szétmállik a többszöri macerálástól.

Egyetlen egyszer, határozottan fordítsuk meg, miután a bőr széle már barna színt vesz fel. Ezen a ponton a hal 70%-a már valószínűleg átsült, így amiatt sem kell aggódnunk, hogy nyers marad.

A másik oldalán már csak kevés ideig hagyjuk sülni, nehogy kiszáradjon. A végén a legomlósabb, alul ropogós filé lesz a jutalmunk, ami a karácsonyi menü fő attrakciója is lehet majd.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Karácsonyi receptek, ötletek és készülődős tippek:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...