Bársonyosan selymes szirmok, színes-illatos külső, magával ragadó esztétikum, zöld levelek...és mégis, akár halálosak is lehetnek. Bizony, a mérgező növényekkel jobb vigyázni, mert első blikkre ártatlannak tűnhetnek, de a látszat csal. Az alábbi egyedeket a világ 5 legmérgezőbb növényeként jegyzik, köztük olyan kedvencekkel, mint például a leander, milliónyi medditerrán és akár magyar kert éke.
Lássuk, mely 5 növény a legtoxikusabb, kattints a galériára!
5 növény, melyet a világ leghalálosabbjaként tartanak számon
Ricinus
A ricinus (Ricinus communis) kiemelkedően mérgező, a benne levő, ricintartalmú magokból már egy is életveszélyes lehet a gyerekekre nézve, felnőtteknek pedig 4-6 magszem lehet halálos - írja a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A mag károsíthatja a májat és a vesét, mérgezés esetén kórházi megfigyelésre van szükség. A szakemberek szerint emiatt fontos eltávolítani a ricinus virágzatát, amely megakadályozza a termés és a magok képződését.
Leander
Az egyik legszebb mediterrán virág, melyet megannyi magyar otthonban, vendéglőben megtalálhatunk, és melyek több vegyülete is toxikus, sőt, halálos lehet. Szakértők szerint a növény a szívműködés károsításával már kis mennyiségben is végzetes lehet, legyünk vele óvatosak:
húzzunk kesztyűt, ha hozzáérnénk, mérgező ugyanis a levágott ágból vagy levélből szivárgó tejnedve is - főleg bőrkiütést okoz. Ha kapcsolatba kerülünk a leanderrel, az első feladatunk a nagyon alapos kézmosás legyen utána. Nagyon keserű ízű, így a súlyos mérgezést okozó, nagy dózis bevétele ritka.
Nadragulya
A (maszlagos) nadragulya az egyik legmérgezőbb évelő vadnövény, melynek minden része toxikus. Méreganyaga, a hioszciamin többek között szívdobogásérzést, légzési elégtelenséget és légzésbénulást is okozhat.
A növény bogyóiból már néhány szem is halálos lehet, ha elfogyasztjuk, de már a leveleinek érintése is bőrirritációt okozhat.
Gyűszűvirág
A gyönyörű, fürtszerű gyűszűvirág leveleiben található anyagokat a modern orvostudomány is használja szívelégtelenség és egyéb szívbetegségek kezelésére, ennek ellenére a gyűszűvirágot tilos lenyelni, mert minden része veszélyes és mérgező, a legsúlyosabb esetben szívmegállást is okozhat.
Még több növényes cikk erre: