A hajdina, más néven tatárka vagy pohánka nem véletlenül tartozik a legnépszerűbb superfoodok, vagyis azon élelmiszerek közé, amik tápanyagban dúsak, és kiemelten hasznosak a szervezetünk számára. Bár a gyakorlatban a gabonafélékhez sorolják, valójában a keserűfűfélék családjába tartozik.
A hajdina nemcsak a testünkre, hanem a pénztárcánkra is kedvező hatással van, ráadásul a saját kertünkben is termeszthető. Európában a hódítások és a tengeri kereskedelem jóvoltából a 14. század óta van jelen, azonban Ázsiában, azon belül pedig Kínában és Japánban már az 5. század óta fogyasztják a hajdinát.
Magját nemcsak sütve és főzve, hanem akár nyersen, vagy pörkölve is fogyaszthatjuk. Ha nem fogyasztunk fehér lisztet, akkor a hajdina jó alternatívát jelent a teljes kiőrlésű liszt helyett, vagy mellett. Magját megvehetjük egészben, lisztként, pehelyként és daraként is, de akár mi magunk is megőrölhetjük egy aprítógép segítségével. Sokoldalúan alkalmazható és a gluténmentes étrendbe is beilleszthető.
Élettani hatása
- magas a B1-, B2-, C- és E-vitamin, kalcium-, vas-, kálium-, magnézium-, foszfor-, mangán-, cink-, illetve réztartalma
- gazdag antioxidánsokban és polifenolban, ezért jó hatással van a daganatos betegséggel küzdő és sugárterápiával kezelt emberek egészségére
- a benne található flavonoid erősíti érrendszerünket, kötőszöveteinket
- tisztítja a májat
- vérnyomáscsökkentő hatással bír
- magas élelmirost-tartalmával javítja az emésztést, gyógyítja a székrekedést, és salaktalanítja bélrendszerünket
- fehérjedús, ezért nagyszerű választás életmódváltás vagy diéta alkalmával
- jól alkalmazható Candida albicans elleni étrendi kezelésben is, mint alternatív liszt- és szénhidrátforrás
- nem tartalmaz glutént, jól beilleszthető a cöliákiások vagy a gluténérzékenyek étrendjébe
Reggelire
A hajdina fehérjedús, ezért tökéletes választás reggelire a müzlinkbe vagy a joghurtunkba, valamint a zabhoz hasonló kása formájában is, akár sós, akár édesszájúak vagyunk.
Ebédre
Ebédnél hántolt formájában kiválthatjuk a rizsköretet, hozzáadhatjuk a salátánkhoz, sűríthetjük vele a főzeléket, levest, de fasírtba is kerülhet.
Péktermékek, sütik
A lisztérzékenyek süthetnek belőle kenyeret, de süteményekhez, lepényekhez alapanyagaként is kitűnő választás liszt formájában, illetve lassan felszívódó szénhidrátforrásként cukorbetegek diétájába is nagyon jól beilleszthető. Palacsintában is megállja a helyét: a francia galette és az orosz blini is hajdinalisztet tartalmaz.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, kövess az Instagramon vagy a YouTube-on, vagy csatlakozz #HÁZIMENZA nevű Facebook-csoportunkhoz, ahol akár saját recepttárad titkait is megoszthatod a Nosalty közösségével!
Forrásaink voltak: via, via és via
További érdekes alapanyagok itt: