Így sül az egyszerű hájas tészta, a disznóvágások leveles gyöngye

Elképesztő hagyomány a disznóvágás, már csak azért is, mert a folyamat során tényleg haszonra lel az állat minden utolsó porcikája. Olyannyira, hogy a kolbászok, hurkák és szalonnák mellett még egy tepsi sütemény is az asztalra kerül, ha vége a feldolgozásnak. Lássuk, mitől lesz tényleg isteni az egyszerű hájas tészta!

Manapság, a bolti levelesek hőskorában, nehéz elképzelni, hogy régen kézzel hajtogatták a zsiradékkal gazdagított tésztát, hogy a gyönyörű, ropogós, minden jóval megtöltött sütemények megszülethessenek. Azt pedig talán még nehezebb, hogy azokban az időkben, amikor a vaj még nem volt ennyire elterjedt, illetve azokban a háztartásokban, ahol a tejtermékre nem futotta, ezt a különleges ínyencséget más állati produktumokkal készítették el. Mindez a disznóvágások „zero waste” hangulata miatt is alakult így, ami tulajdonképpen a gyakorlatban annyit jelentett, hogy nem hagytak semmit kárba vészni, hanem így vagy úgy, de mindennek találtak felhasználási módot. És valahogy így született meg a hájas tészta is.

A hájas tészta receptjéért kattints a képre!

Miért pont a háj?

A hájas tészta technikája szerint ugyanúgy készül, mint egy klasszikus francia leveles tészta, a különbség csak annyi, hogy vaj helyett fodrosháj kerül bele. A disznók ezen része, ami a beleket és a gyomrot védi, régebben nem rendelkezett más felhasználási móddal: büdös is volt, nagyon zsíros is, ezért inkább készült belőle zsíros kenőcs vagy gyertya, semmint bármilyen étel.

Nem gusztusos, de a belőle sütött végeredmény annál inkább!

A fodroshájból nem lehet töpörtyűt sem sütni, mert elolvad szinte az egész és zsírrá alakul, ami szintén nem túl kellemes ízű. Így felhasználására egyetlen lehetséges út maradt: a hájas sütemény.

Fontos tippek a sertésháj előkészítéséhez

Hájas tésztát régen csak disznóvágás után sütöttek, mivel a sütemény egyedül friss hájból volt finom. Persze akkor még nem volt fagyasztó: manapság már mirelit hájjal is dolgozhatunk, ha kaptunk vagy saját magunk eltettünk a tor után. Ezen kívül megbízható henteseknél is beszerezhetjük.

Kenjük el egyenletesen a tésztán a hájat!

A legjobb az, ha alapból tisztítva, neadjisten darálva jutunk hozzá a hájhoz (én innen is köszönöm ezt volt technikatanáromnak, aki így megmentett a háj hártyázásának élményétől) – ellenkező esetben kénytelenek leszünk magunk nekiesni. Egy éles késsel és némi türelemmel szerencsére megugorható a feladat.

TIPP: A háj kellemetlen utóízét elvehetjük, ha egy evőkanál ételecetet keverünk hozzá. Egy kevés liszt pedig az állagon javíthat, ha az túl zsíros lenne a kenéshez.

Az alaptészta elkészítése és a hajtogatás

Csakúgy, mint a klasszikus levelesnél, a hájas esetében is egy faék egyszerűségű tészta adja a későbbi lemezes-foszlós csodasütemény alját. Állaga olyan legyen, mint egy lágyabb rétestésztáé: legyen egységes, ruganyos, a felszíne pedig feszes és szinte hólyagos.

A hájas tészta receptjéért kattints a képre!

Ezt kellő idejű dagasztással érhetjük el, illetve azzal, ha szobahőmérsékletű alapanyagokat és langyos vizet használunk. A tésztát pihentetni nem szükséges, fog elég időt pihenni a hajtogatások között.

Nézd meg videón is a hájas tészta elkészítését:

És, ha már hajtogatás – az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni a biztos sikerhez:

  • Mindig alaposan lisztezzük be a deszkát vagy a munkafelületet, hogy ne ragadjon a tésztánk.
  • Kellően vékonyra és egységesre nyújtsuk ki az alaptésztát és a hájjal megpakolt, hajtogatott verziót is, különben a rétegeink nem lesznek szép formásak és a sütemény lapos marad.
A hájas tészta receptjéért kattints a képre!
  • Fontos, hogy megjegyezzük a hajtogatás közben a tészta forgatási irányát: csak így tudjuk kialakítani a gyönyörű lemezes szerkezetet. Ha kell, jelöljük az irányt nyíllal, a tészta csomagolásán.
  • Legyünk türelmesek a pihentetés során és várjuk ki a kellő időt, különben a hájasunk ragadni fog, és elolvad a belsejében a zsiradék, ami megerősíti a tésztában lévő glutént. Ennek következménye rágós és nem lemezes sütemény lesz.
A hájas tészta receptjéért kattints a képre!

Amikor a hajtogatás végére érünk, már csak annyi dolgunk van, hogy ismét kinyújtsuk, tetszőleges alakúra vágjuk és megtöltsük/megszórjuk valamivel a hájas tésztát. Ugyan a tradicionálisnak mondható verzió barack- vagy szilvalekvárral készül, süthetünk ugyanolyan lendülettel sajtos, sós vagy köményes rudakat, kifliket, pogácsákat is. Vagy, amit csak szeretnénk!

Itt a hájas tészta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók, recept és videó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több ízes recept és trükkös praktika vár itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...