A régi, vidéki disznótorok a téli időszak fénypontjai voltak, sokszor még a házasságokat is a disznóvágáshoz igazították, hogy bőséges lakomával várhassák a vendégeket. Mint mindennek, régen a disznótornak is megvolt a maga hagyománya és az elmaradhatatlan finomságoktól csak úgy roskadoztak az asztalok.
Sült hagymás vér
A sült vér egy külföldinek talán furán cseng, de nekünk mi sem természetesebb a disznóvágások reggelén, mint sült vért enni. A disznóvágás hajnalán az emberekáldomással, azazházi pálinkával indították a napot, majd reggelire sült vért ettek friss kenyérrel. A vérből tettek félre későbbre is, amit a véres hurkához használtak fel.
Pecsenye
A munkában megfáradtaknak este pecsenye is dukált, ami mellé káposztát, kenyeret, és csalamádét ettek. Az illatok kavalkádjaa kántálókat is a házhoz csábította,akik egy-két vicces mondóka fejében enni kértek.
Kolbász, hurka
A kolbász és a hurka örök favorit, szinte nincs olyan magyar ember, aki legalább egyszer ne kerített volna hatalmába a kolbász-fehér kenyér-mustár gasztroremek. A hurka a disznó fejhúsából készül, amit abálnak, kicsontoznak, attól függően, hogy májas, vagy véres hurka készül, adják hozzá a többi hozzávalót.
A hurkaimádatból a városiak sem maradtak ki. A reklám, amit nem lehet megunni:
Disznósajt
Annak köszönhetően, hogy a régiek semmit nem hagytak kárba veszni, megszületett a disznósajt. A disznó fejéből, bőréből és véréből készült szalámiféle a mai napig sokak kedvenc étele.
Tepertő
Annonem chipset, hanem tepertőt, vagy más néven töpörtyűt ropogtattak az emberek.A komoly fizikai munka miatt ez a legtöbb falusin meg sem látszódott, viszont annál nagyobb hévvel ették a kisütött szalonna darabokat.
Oldalas
Miután lefejtették, az oldalast kétféle módon tartósították: vagy pácolást követően felfüstölték, vagy a zsírszalonnából kisült forró zsírral leöntötték.
Minden, ami hús
A disznóvágás másnapján készültek a füstölt húsok. A hatalmaspácolt sonkákat, a csülköt és a szalonnákatfelakasztották a füstölésre,. Ahol nem füstöltek, ott több héten keresztül sózták, majd szárították a húsokat, így a húsok hosszú hónapokig elálltak.
Körömpörkölt
Mivel a disznó egyetlen része sem veszhetett kárba, a körömből körömpörkölt készült. Némely házaknál, a húsokhoz hasonlóan besózták, majd felakasztották szárítani.
Zsír
A zsírszalonnát kisütötték, majd a zsírt nagy zsírosbödönökben tárolták. Régen étolaj és margarin helyett zsírt használtak az asszonyok a sütéshez és a főzéshez is. De gyakran szolgált főételként, néha pedig desszert gyanánt is lecsúszott az utánozhatatlan lila hagymás zsíros kenyér.
Hájas sütemények
Miután lefejtették, a háj nagy részét lefagyasztották, vagy kisütötték, amit a későbbi sütésekhez használnak fel. Persze, a disznóvágáson tevékenykedők sem maradtak ki a jóból:a disznótoros asztalra finom hájas sütemények is került.
Ezeket olvastad már?
Ilyenek voltak a disznóvágások a nagyszüleink idejében - nektek is...
A jó hangulatú, finom húsokkal, pálinkával tarkított disznóvágás igazi ünnep volt a faluban, ahová mindenki szívesen érkezett segítőnek.
Petrás GabriellaGombócfőzés, ólomöntés, gatyalopás – Novemberi férjjósló hagyományok nagyanyáink korából
Nagyanyáink korában is kíváncsiak voltak a lányok, ki lesz a jövendőbelijük, és párjuk kilétére november havában fény derülhetett. Így jósoltak régen a lányok.
Petrás GabriellaA Kádár-korszak legnagyobb vendéglátós átverései - Így lehetett 50 literes...
A mindenre elszánt, haszonorientált vendéglátós egy szezon alatt termelte meg az egész éves bevételét.
Petrás GabriellaÍgy lehet repedésmentes a sült hurka és kolbász – megfejtettük...
Víz vagy zsír aláöntésével, villával vagy fogpiszkálóval kiszúrva, esetleg minden nélkül – hurkát és kolbászt sütöttünk, minden módszert tesztelve. Jöjjön az ítélet.
Gréti