Az internetnek „hála” a legfurcsább tanácsok és praktikák is hamar elterjednek, így valószínűleg sokan hallottak már arról is, hogy milyen előnyei lehetnek a hagymás vízzel való hajöbíltésnek. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a szeletelt, nyers hagymát egy üveg vízbe áztatni, majd várni, hogy álljon – ezalatt a zöldségben található kén, a flavonoidok és az antioxidánsok beszivárognak a vízbe. Végül a folyadékot fel kell vinni közvetlenül a fejbőrre és a hajszálakra.
Igen: az emberek azt állítják, hogy ez a keverék átalakítja a hajszálak szerkezetét, elősegíti a haj növekedését és erősebbé is teszi a tincseket. De mit szólnak ehhez a szakértők?
Van ennek alapja?
Brendan Camp, a New York-i MDCS Dermatology bőrgyógyásza szerint a hagymás víz állítólag javítja a haj megjelenését azáltal, hogy egészségesen tartja a fej bőrét és a hajhagymákat, emellett védi azokat az oxidatív stressztől.
Candace Spann, egy Las Vegas-i okleveles bőrgyógyász szerint a fejbőrre gyakorolt jótékony hatásait valóban többen jelentették már.
A hagymás vízben lévő szulfátok segíthetnek megnyugtatni a fejbőr bőrgyulladását, megnyugtatják a viszkető fejbőrt, és elősegítik a hajnövekedést
– magyarázza.
Azt ugyanakkor nem tudják egyértelműen kimondani, hogy a hagymás víz jelentős eredményeket mutathat ezen a téren. De tény, hogy születtek már olyan tanulmányok, amelyek azt mutatják, hogy a keverék a véráramlás fokozásával elősegítheti a hajnövekedést. Egy 2002-es vizsgálat szerint például napi kétszer alkalmazva, a hagymás víz hajnövekedést okozott az alopecia areatától szenvedő betegek csaknem 87%-ánál.
Ez egyelőre viszont csak annyit jelent, hogy a hagymás víz hajon történő alkalmazása egy izgalmas koncepció, amiben lehet potenciál, és amit érdemes továbbmenően vizsgálni.
Lehetnek mellékhatásai?
Bármikor, amikor házi szépítőszert készítünk, tisztában kell lennünk az esetleges mellékhatásokkal is. Ne feledjük, hogy a professzionális termékek gondosan összeválogatott adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmaznak, hogy megakadályozzák a káros baktériumok képződését.
Nathan Newman, okleveles bőrgyógyász és kozmetikus szerint továbbá az otthon „tákolt” kozmetikumok általában nagyon koncentráltak, ami miatt különböző mellékhatásokat – például bőrirritáció, bőrpír, viszketés, kiütés – okozhatnak.
Hozzáteszi, hogy ennél a praktikánál fennáll még egy probléma: a hagyma jellegzetes szaga. Lehet, hogy a salátáinkban vagy más köreteinkben imádjuk a hagymát, de aligha akarunk ilyen szagúak lenni mindig.
Egy másik lehetséges mellékhatása a haj színén jelentkezik. Különösen a világos hajszínekre lehet veszélyes, ugyanis a hagymalé rendszeres használata képes valamilyen szinten sárgássá tenni az árnyalatot. Ezeket tehát mindenképp számításba kell vennünk, mielőtt ezzel az otthoni praktikával próbálkoznánk az egészséges és hosszabb hajért.
Még több egészség: