„A hagymához is hagymát eszek”

Rántott hagymakarikák 2.

Alig akad olyan ember, aki ne ismerné Kabos Gyulának az 1931-ben készült, Hyppolit, a lakáj című filmben elhangzott mondatát. A hagymaimádók szállóigéje lett – nem véletlenül. Most néhány trükk következik felhasználása során.

A hagymát ne aprítsuk, illetve szeleteljük fel jóval a felhasználása előtt, mert igen hamar összefonnyad és megpuhul. Arról nem is beszélve, hogy szinte percenként veszít C-vitamin-tartalmából. Ilyen állapotban akár hasfájásos panaszokat is okozhat.

A fél hagymát viszont, ha nem hámozzuk meg és gyökeres végét nem vágjuk le, frissen tartó zacskóba vagy fóliába becsomagolva akár három napig is tárolhatjuk a hűtőben.

A hagymát nagyon éles késsel aprítsuk, hogy ne zúzzuk szét a sejteket, mert így kevesebb, a szemünket bántó illóolaj áramlik ki belőle.A hagymát könnyek nélkül úgy is felapríthatjuk, ha a szeletelés előtt kis ideig hideg folyó víz alá tartjuk vagy 10-15 percre a mélyhűtőbe tesszük.Annak érdekében, hogy a salátában a hagyma szúrós szaga ne domináljon, a felaprítva hagyjuk a felhasználása előtt egy óráig hideg vízben állni.Ha intenzív szagú élelmiszert (pl. hagymát vagy halat) vágódeszkán dolgozunk fel, mossuk el a deszkát és utána dörzsöljük be citrommal. A kezünket is így szabadíthatjuk meg az erős szagoktól.

A hagymát (a fokhagymát is) lógatva tároljuk. Tegyük egy nejlonharisnyába és minden hagyma után kössünk egy csomót. A harisnyát száraz helyen akasszuk fel.

A hagymafajták különbözőképpen ízesítenek. A barnás héjú vöröshagyma dinsztelésre, pirításra, párolásra és hagymalevesbe ajánlatos. A lilahagyma salátákba és nyers ételekhez a legalkalmasabb. Az újhagyma és az óriás, fehér héjú is kitűnő a nyers fogyasztásra.

A hagymakarikák különösen szép barnák és ropogósak lesznek, ha meghintjük őket liszttel és olajban úszva sütjük ki.Ha egy recepthez barnára sütött hagyma szükséges, de a darabkák vagy a karikák nem egyformán barnulnak meg, hintsük be egy kis cukorral, ettől egyenletes barnára sülnek.

A félbe vágott hagyma rovarcsípések ellen is hatásos: ha a csípés helyét bedörzsöljük vele, hamarabb lelohad és nem gyullad be.

Hogy a hagyma főzés alatt ne essen szét, a gyökérszálas oldalán vágjunk egy X-t.

A forró víz fellazítja a hagyma héját, ezért nagysága és fajtája szerint 10 másodperctől (pl. kisebbek, fehér hagyma) akár 5 percig is (a nagy, vörösesbarna héjúakat) fektessük forró vízbe, majd merítsük hideg vízbe, a héjak így szinte leesnek róla.

Ha főzésnél vagy utána hagymaszag árasztja el a konyhát vagy a házat, hagyjunk pár szem szegfűszeget ecetes vízben egy kicsit fortyogni. Ez minden hagymaszagot elfed.

Túl puhára sikerült főtt hagymát mártsunk pár percre jeges vízbe, újra kemény lesz.

Ha az újhagyma „elhervad”, újraéleszthetjük, ha ismét elültetjük. Rövid időn belül gyökeret ereszt, feléled és kihajt.

Az újhagymának vágjuk le a fehér részét. A maradék zöldet hosszában hasítsuk be, majd tegyük addig jeges vízbe, amíg a felvágott része fel nem rojtosodik. A kis „csokrokkal” a felvágottas tálakat, sőt magát az asztalt is feldíszíthetjük.

A vöröshagyma nem csírázik ki olyan gyorsan, ha a szárnyúlványát égő gyertyán megperzseljük.

Ha a sarjadzó vöröshagymát virágcserépbe ültetjük, hamarosan kihajt. Ezeket a hajtásokat a metélőhagymához hasonlóan használhatjuk fel.

Almás-hagymás pulykasült

Nagyon finom, és majdnem elronthatatlan sült, amit természetesen más húsból is el lehet készíteni.  Az egy dolog, hogy a lassú, fedett sütéstől a hús leomlik a combról, de ahogy ...

Mustáros-hagymás tarja 2.

Szeretem a régi, ismert recepteket variálni, egy kicsit feldobni. Egyik nap készítettem ezt a finomságot, már régóta készültem valamilyen tepsis húsra. Egyszerű, könnyen elkészíthető, ...

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...