Amikor hagymára van szükségünk egy ételhez, az első lépés, hogy megpucoljuk a hagymát, a héja a többi zöldségmaradékkal pedig megy a kukába vagy jobb esetben a komposztba. De mi lenne, ha azt mondanánk, hogy ennek nem feltétlenül kell így lennie? Hogy nem muszáj mindig meghámoznod a hagymád, de ha mégis lecsupaszítod, akkor is fel tudod még másra használni a héját? Most öt tippet hoztunk, miként használhatod fel a hagymahéjat ahelyett, hogy kidobnád!
Fokhagymakrémleves sajtos pirítóssal
Valószínűleg nincs olyan fokhagymarajongó, aki ne kóstolta volna meg ezt a selymesen krémes csodalevest legalább egyszer. Házilag viszont már jóval kevesebben készítik el, pedig az egyik ...
Sült töltött hagyma
Bár a töltött zöldségek a magyar konyha egyik alapkövét képezik, mégis ritkán fordul elő, hogy hagymákba kanalazzuk a rizses, fűszeres tölteléket. Pedig milyen jól járunk vele, ha ...
Sütőben sült fokhagyma
Pofonegyszerű és olcsó, mégis a világ egyik legjobb dolga a sütőben sült fokhagyma. Friss bagettel az igazi!
Kattints a képre, és nyílik a galéria!
5 tipp, mihez kezdj a hagymahéjjal ahelyett, hogy kidobnád
Házi hagyma- és fokhagymapor
Minek vennél bolti fokhagymaport, ha ezt egyszerűen elkészítheted otthon is?! Egyszerűen csak mosd meg a hagymahéjakat, terítsd ki őket egy fém sütőlapra, és 120 fokon süsd szárazra és ropogósra. (Ha egyszerre készítesz port vörös- és fokhagymából, akkor ügyelj, hogy külön tepsit használj, nehogy összekeveredjenek.) A szárított héjakat turmixgépben pépesítsd, amíg finom port nem kapsz. Ezzel sincs kedved bajlódni? Nem gond, a ropogós hagymahéjakat magukban is tárolhatod, és később a saláták tetejére szórhatod picit összetörve.
Ízesítsd a tésztát vagy rizst főzés közben
Egy kis extra ízt adnál a tésztádnak vagy a rizsnek? Adj a főzővízhez hagymahéjat! Csak arra ügyelj, hogy a főzés után szedd ki a héjakat. Senki sem vágyik rá, hogy a hagymahéjra harapjon a carbonarájában.
Készíts alaplevet
Takaríts meg időt és nyerj több ízt, ha legközelebb, amikor levest készít, a hagymán és a fokhagymán rajta hagyod a héját, amikor alaplevet főzöl, és egy korábbi alkalomról megmaradt héjakat pedig extrán beledobhatod még a fazékba. Amellett, hogy koncentráltabb ízt ad a levesnek, a vöröshagyma héja szép borostyán színt kölcsönözhet a lének, ezzel növelve a vizuális vonzerejét. A lila hagyma héját azonban itt inkább hanyagold, hacsak nem szeretnél magenta színű levest.
A jobb íz és állag érdekében süsd héjastul
Sült fokhagymát készítesz (például vajhoz)? Hagyd rajta a héját! A héj megóvja a fokhagymát attól, hogy a külső része kiszáradjon és túlságosan elszenesedjen, így megőrzi a nedvességét, és csak az édes ízt fogod érezni, a keserű aromák nélkül. Emellett könnyebb lesz az előkészítés is.
Készíts immunerősítő teát
Ne feledkezzünk meg az antioxidánsokról, amikben bővelkednek a hagymafélék! Áztasd a hagymahéjat forró vízben 15-30 percig (attól függően, mennyire szeretnéd erősnek a teát), majd szűrd le a héjakat, és adj hozzá egy kis mézet, hogy pikáns-édes folyadékot kapj, amely támogatja az immunrendszeredet, és tetőtől talpig átmelegít. Különösen ősszel és télen segíthet ez a tea a betegségek elleni védekezésben. Ne hagyd, hogy az értékes tápanyagok a szemétbe kerüljenek!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippek: