2019. márciusában és áprilisában 13 gyerek betegedett meg E. coli (O26) által Franciaországban. A vizsgálatok szerint az esetek a francia Fromagerie alpine vállalat nyers tehéntejből készült sajtjainak fogyasztását követték. A termékből hazánkba is érkezett a Culinaris Kft-hez.
Az érintett termékek azonosító adatai:
- A termék neve: Saint Felicien, 180 g
- A termék neve: Saint Marcellin, 80 g
- Előállító: Fromagerie Alpine (Franciaország)
- Érintett tételek: összes tétel l 032 és l 116 tételszámok között.
- Hazánkba az alábbi lejárati dátumokkal érkeztek termékek: 2019.05.11., 2019.05.22, 2019.06.01., (illetve 2019.03.20, 2019.04.03, 2019.04.06, 2019.04.10, 2019.04.17, 2019.04.22, 2019.05.01).
Egyelőre még nem megerősített, hogy a termékből kimutatták a kórokozót, azonban a Nébih kéri, hogy, aki vásárolt a sajtokból, ne fogyassza el azokat!
Nyers tej, és nyers tejből készült termékek fogyasztásának egészségügyi kockázatai
A nyers tej (főleg intenzív állattartási körülmények között) tartalmazhat olyan baktériumokat, melyek súlyos betegségeket okozhatnak. Nyers tejben ezek közül leggyakrabban Campylobacter, Salmonella, és shigatoxin-termelő Escherichia coli (STEC) kórokozók fordulhatnak elő. Az általuk okozott megbetegedések főbb tünetei: hányás, levertség, rossz közérzet, hasmenés, hasi fájdalom, véres hasmenés, gyomor- és bélhurut, hasgörcs, nyákos hasmenés. Egészségügyi szempontból ezért csak a felforralt, vagy pasztőrözött tej fogyasztása biztonságos, hazánkban a nyers tej csak „Nyers tej, forralás után fogyasztható” figyelmeztetéssel forgalmazható. A nyers tejből készült tejtermékek fogyasztása szintén kockázatos, csecsemőkre, kisgyermekekre, várandós anyákra, idősek és a legyengült immunrendszerű személyekre magas kockázatot jelent
Az E. coli fertőzésről
A shigatoxin termelő Escherichia coli fertőzés tünetei hasi görcsök, hirtelen fellépő vizes hasmenés, amely esetenként véres is lehet. Esetenként előfordulhat hányinger, hányás és láz is. A legtöbb beteg egy-két héten belül meggyógyul, de a fertőzés okozhat vérzéses vastagbélgyulladást, vérzékenységgel és vérrögképződéssel járó ún. trombotikus trombocytopéniás purpurát (TTP), vagy vesekárosodást, úgynevezett hemolitikus urémiás szindrómát (HUS) is.
Amennyiben az elfogyasztott élelmiszer élő shigatoxin termelő baktériumot tartalmaz, a fertőzés tünetei a fertőződés időpontjától számítva 1-8 napon belül jelentkezhetnek, az átlagos lappangási idő 3-5 nap
Ezeket olvastad már?
Ha ilyen kekszet vagy müzlit vettél a gyerekeknek jobb, ha...
Kisgyerekeknek szánt müzlit és kekszeket vont vissza azonnali hatállyal a Nébih. A magyar üzletekben is kapható termékekbe almakocsány darabok kerülhettek bele.
NosaltyEzekért állnak majd sorban a hétvégén a Lidlben, Aldiban és...
Bevásárlást tervezel a hétvégére? Mutatjuk, milyen akciós termékekre érdemes lecsapnod a boltokban!
NosaltyRebarbarát mindenkinek! Itt a friss zöldség, amiről nem is tudod,...
Az évnek ebben a szakában kapható frissen és ropogósan a különleges rebarbara, melytől bár sokan fanyalodnak, valójában egy nagyon sokoldalú és cseppet sem unalmas zöldség.
Masszi- Rigó CsillaHa nem akarsz rossz minőségű, ólmos csapvizet inni, ezt mindenképp...
A csapvíz ólomtartalmát vizsgálták. A vízminták csaknem ötödében találtak eltérést.
Nosalty