Sajnos tévedtél.
Sokan hajlamosak úgy gondolni, hogy ha fiatal korukban nem éltek aktív életet, akkor idősebb korukban felesleges elkezdeni a mozgást, mert már nem fejlődnek úgy az izmok, mint korábban. Ezt a feltételezést azonban egy friss kutatás cáfolja: a kísérletek során a nem aktív 60 év felettiek izmai ugyanúgy és ugyanolyan mértékben reagáltak a mozgásra, mint az aktív időseké.
A Birminghami Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy reagál egy olyan ember izma az edzésekre, aki soha nem volt aktív életében, azokéhoz képest, akik legalább 20 éven keresztül rendszeresen sportoltak. Ehhez 60 éves és idősebb alanyokat kerestek, majd izombiopsziát hajtottak végre rajtuk 48 órával az edzés előtt. A súlyzós edzéshez egy izotópkövető italt kellett meginniuk, amelynek segítségével a kutatók nyomon tudták követni, hogyan jelennek meg a fehérjék az izomban. Majd a résztvevőkön az edzés után is végeztek izombiopsziát.
A Frontiers in Physiology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint nem volt különbség a két csoport izommunkájában, azaz mindkét csoport tagjainak izmai ugyanúgy reagáltak a fizikai terhelésre. Az izmokban ugyanazok a fehérjeszintetizáló folyamatok mentek végbe, és az egyforma életkorú embereknél edzettségi szinttől függetlenül viselkedett az izom–egyedül abban volt különbség, hogy a fiatalabbak gyorsabban építették az izmot, mint az idősebbek. De az azonos korosztályban egyáltalán nem volt különbség aszerint, hogy ki mennyit edzett élete során.
Szakértők szerint ez valószínűleg azért van így, mert a test minden életkorban reagál a stresszre, a fizikai stresszre méghozzá úgy, hogy megnő az izmok összehúzódásáért felelős két fehérje, az aktin és a miozin mennyisége az izomban, ami izomfejlődéshez vezet.
A kutatók szerint a lényeg nem az, hogy ki milyen régóta sportol, hanem az, hogy az izmok olyan terhelést kapjanak, amilyet nem kaptak korábban.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
5 mozdulat, amit ne csinálj sportolás közben!
Hosszú évek irodai munkája után sportolni szeretnél? Jobb ha tudod, hogy az ízületi panaszok és a gerincproblémák könnyen kialakulhatnak akár edzés során is, ha nem vigyázunk.
Suri Andi edző3+1 tipp a pszichológustól, hogy miért kezdj el azonnal sportolni
Itt a tavasz, ideje magunkat is alávetni a tavaszi megújulásnak. Olvasd el pszichológus szakértőnk tippjeit, hogy megerősíthesd a motivációdat!
Peer Krisztina pszichológusCsoportos vagy egyéni edzés - melyiket érdemes választani?
Sokan vitatják a csoportos edzések hatékonyságát, sokan pedig esküsznek rá. Az igazság persze jóval árnyaltabb, nem fekete vagy fehér.
Suri Andi edző