A szív- és érrendszeri betegségek, amelyek közé tartozik a stroke is hazánkban vezető megbetegedéseknek, illetve halálokoknak számítanak. Remélhetőleg egyre többünkben tudatosul, hogy ez az a betegségcsoport, amely nagy mértékben megelőzhető az egészséges kiegyensúlyozott étrenddel és aktív életmóddal.
Amellett, hogy csökkentjük a telítettzsírsav-bevitelünket, igyekszünk fenntartani az optimális testtömegünket stb., úgy tűnik, hogy a vegetáriánus étrend követése is szerepet játszhat a stroke kockázatának csökkentésében.
Az Amerikai Neurológiai Akadémia Neurology című folyóiratában nemrég megjelent, tanulmány szerint a diófélékben, zöldségekben és szójában gazdag vegetáriánus étrendet követő embereknek kisebb a stroke-ra való kockázatuk, mint azoknak, akik húst, és halat is rendszeresen fogyasztanak. A tanulmány alapjául szolgáló kutatások során több mint 13000 résztvevőt követtek 6-9 éven keresztül. A résztvevők ~30%-a volt vegetáriánus (azaz nem fogyasztott egyáltalán húst, halat, vagy ezekből készült termékeket, de fogyasztott tojást, tejtermékeket, és természetesen növényi eredetű élelmiszereket.) Az ő étrendjükre jellemző volt, hogy több élelmi rostot és növényi eredetű fehérjét fogyasztottak, és kevesebb állati eredetű fehérjét és zsírt.
A kutatás eredményei szerint a vegetáriánus étrenden élőknek több mint 50%-kal kisebb volt a kockázata a stroke kialakulására, mint a nem vegetáriánusoknak.
A kutatás egyik hiányossága azonban, hogy a résztvevők tajvani buddhista közösség tagjai voltak, azaz jellemzően nem dohányoztak és nem fogyasztottak alkoholt. Ez a két tényező pedig fontos faktora a szív- és érrendszeri betegségeknek.
Személy szerint azt gondolom, hogy ha nem is kell teljes mértékben vegetáriánus étrendre áttérnünk a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, az biztos, hogy fontos:
- a napi 40-50 dkg zöldség és gyümölcs fogyasztása,
- a magas zsírtartalmú vörös húsok, és belőlük készített húsipari termékek fogyasztásának mérséklése,
- a növényi olajak használata az ételkészítésben (kivéve kókuszzsír, ami magas telítettzsírsav-tartalmú),
- a hozzáadott cukor fogyasztásának minimalizálása,
- az optimális testtömeg elérése és megtartása,
- a rendszeres fizikai aktivitás beépítés a mindennapjainkba,
- a dohányzás elhagyása,
- a mértékletes alkoholfogyasztási szokások kialakítása,
- a napi 2-2,5 l hozzáadottcukor-mentes folyadék elfogyasztása,
- a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés,
- az aktív, tudatos stresszkezelés.
Ha tehát nem szeretnél örökre lemondani a hús- és halfogyasztásról, akkor válaszd a sovány termékeket, és tarts bátran heti 1-3 húsmentes napot!
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Ez a világ LEGEGÉSZSÉGESEBB diétája - ha ezt választod, sokat...
Paradicsom, olívaolaj, tengeri hal, vörös bor – elsőre egy ízletes vacsora jut róluk eszedbe? Nem jársz messze a valóságtól, ez a mediterrán diéta!
adminGyulladásgátló ételek - edd ezeket minden nap egészséged megőrzése érdekében!
A krónikus gyulladások mögött számos ok állhat, amelyek egy része a megfelelő étrenddel megelőzhető. Mutatjuk, mit kell enned rendszeresen ennek érdekében.
Bodon Judit dietetikus3+1 ok, hogy sok cukkinit egyél – No.1: a fogyásban...
Ilyenkor a legjobb, a legzsengébb sokunk kedvenc zöldsége, a cukkini. Szerintem érdemes gyakran fogyasztani - ezerféle egészséges fogást összedobhatunk belőle.
Bodon Judit dietetikus8 szokás, amivel megelőzheted a rákot
Nem lehet elég sokszor elmondani, hogy mennyi mindent tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a daganatos betegségek kialakulását. Olvass figyelmesen!
Bodon Judit dietetikus