Az egyébként tiszta csapvízbe régi csövekből kerülhet ólom. Erről Bufa-Dőrr Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakértője beszélt az InfoRádióban. A szakember szerint az 1945 előtt épült házakban előfordulhat, hogy ólom keveredik a csapvízbe. Ez akkor lehetséges, ha a régi ólomcsöveket nem korszerűsítették az eredeti kiépítés óta.
„Ezek az épületek jellemzően a régi, belvárosi városrészekben találhatók, ahol ugyan a lakások egy részében már kicserélhették a vezetékeket, de az épület belső hálózatában még megtalálhatók az ólomcsövek.” A szakertő azt is hozzátette, hogy nem csak a budapesti épületeket érinti ez a probléma, hanem a megyeszékhelyeken, nagyobb városokban lévőket is. Hiszen 1940 előtt, és azt követően is építkezhettek ólomcsövekkel.
A vízbe került ólom azért lehet veszélyes, mert többek között a gyerekek intelligenciáját és mentális egészségét is veszélyeztetheti.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ 1,5 éve indított felmérést a csapvíz ólomszennyezettségéről. A kockázati csoportba tartozók, vagyis a régebbi házakban lakó emberek beküldött mintái alapján a csapnyitáskor nyert vízminták 30-40 százaléka szennyezett.
Ezeket olvastad már?
Ásványvíz versus csapvíz - melyik a jobb? Jobb valamelyik?
Csapvíz vagy palackozott víz? Melyik jobb és miért? Mit igyunk? És ti melyikre szavaztok?
Országh KittiEzzel az 1 olcsó hozzávalóval és trükkel újra vízkőmentes lesz...
Egy olcsó, bárkinél megtalálható hozzávaló, egy vízköves zuhanyfej, és egy tök egyszerű trükk, hogy újra zúduljon tusoláskor a víz!
Brecz Judit13 szuperveszélyes konyhai tevékenység – igazi veszélyzónában élsz!
A konyhánk igazi veszélyzóna is lehet: kések, víz, gőz, tűz, áram, és még számtalan egyéb jelenség okozhat komoly személyi sérüléseket. Ezekre érdemes ügyelned! (x)
Nosalty