Ha gyönyörű pázsitot szeretnél, érdemes már októberben elvetni a fűmagot!

Az a szép, zöld gyep! Te is legalább annyira szereted a pázsitot, mint Poldi bácsi az Égigérő fű című filmből? Akkor most, ősszel ültesd el a fűmagot! Mutatjuk, mikre figyelj!

Mivel némiképp különbözik a tavaszi és az őszi füvesítés, érdemes tisztába kerülni azzal, mi a teendőd, ha most, ősszel szeretnél nekilátni! A következő lépéseket tartsd be, és tavaszra biztos, hogy zöldebb lesz a kerted a szomszédénál!

Készítsd elő a talajt!

Az első és kihagyhatatlan lépés a talaj előkészítése. Gyomláld ki, ásd fel, forgasd meg, majd trágyázd meg a földet. Érdemes beszerezned úgynevezett gyeptrágyát, ami magas kálium és nitrát tartalmú - ezek az ásványok vízben oldódnak, éppen ezért az öntözésnek kiemelt jelentősége lesz, hívja fel a figyelmet Horváth Ottó, kertész:

"Ha szárazon szórod a műtrágyát fűre, akkor locsold meg alaposan, mert másként nem oldódik fel, és kiéghet tőle a gyep. De ha tartályból locsolunk, akkor előre oldd fel a műtrágyát a vízben, így már a kész elegy kerül a talajba."

Miután elegyengetted a talajt, lazítsd fel a felszínét gereblyével, majd egyenletesen szórd szét a fűmagot. Utolsó lépésként használj hengeres talajkiegyenlítőt, amivel beledolgozhatod, beletömörítheted a magokat a földbe.

Vedd figyelembe a kerted adottságait!

Nem mindegy, hogy a kerted árnyékos, vagy inkább napos helyen fekszik, de azt is számításba kell venned, hogy milyen a talaj. Fontos, hogy a gyepet öntözd rendszeresen, és a felső talajréteg mindig nedves legyen. Ahhoz, hogy a gyep kifejlődjön, körülbelül másfél hónapra van szükség, de csak akkor lesz szép pázsitod, ha nem sajnálod rá az időt és az energiát.

Fontos, hogy ha elültettük a fűmagokat, gyenge vízpermettel locsoljunk, hogy ne mossuk ki a magokat a földből. Sőt, ha szárazabb, csapadékban szegény az ősz, akkor ügyeljünk arra, hogy naponta locsoljunk. - teszi hozzá a kertész.

Ültess időben!

A fűmagokat szeptember végén, vagy október első felében érdemes elvetned, ugyanis ha tartósan 15 fok alá süllyed a hőmérséklet, akkor a csíráztatás sem lesz egyszerű. Ahhoz, hogy szépen fejlődjenek a csírák napfény és nedvesség kell, ami novemberben már nem feltétlen biztosított. Vagyis október közepe már késő a füvesítésre, ha ekkor jutna eszedbe, inkább várd meg a tavaszt!

Zöld energiaital

Posztszöveg és recept: Szuperegészséges energiaital reggelire? Igen, és ráadásul Philips gyümölcscentrifugával ilyen egyszerű az egész!

Imádnivaló zöld smoothie

Az új munkatársam egy igazi hard-core zöld smoothie fanatikus. Ő mutatta meg, hogy attól még, mert valami zöld és egészséges, igenis lehet finom. A zöld turmixok azért hihetetlenül jók, ...

Kivis smoothie

Nagyon zöld ital, amely kiváló ellenszere lehet a tavaszi fáradtságnak, de még a másnaposságnak is.

Ápold!

Ha a gyep elérte a 8-10 centis magasságot, következhet az első fűnyírás. Érdemes azonban megfogadnod a kertész tanácsát: az első vágás alkalmával vedd le a fűnyíró gyűjtőtartályát, és hagyd, hogy szétszórja a füvet! A levágott fű tápanyagként szolgál, ezzel ugyanis a pázsit gyakorlatilag visszatrágyázza önmagát. A következő vágásnál már mehet minden a megszokott módon, azaz a levágott fű a fűnyíró gyűjtőtartályába.

A kertész tippje

Az első fűnyírás után vigyázzunk, hogy ne lépjünk rá, ne álljunk rá a gyepre, mert ilyenkor még gyenge a fű gyökere, és könnyen kárt tehetünk benne.

Az utolsó fűnyírás - attól függően, hogy milyen az idő - rendszerint november elején esedékes. Arra azonban ügyelj, hogy körülbelül 5 centi magasra hagyd meg a gyepet, hogy a fiatal pázsit egészséges maradhasson és a töve védett legyen. Ez után már nem kell locsolnod, legközelebb majd csak tavasszal lesz rá szükség, az első tartósan fagymentes napok után.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...