Ha ezt most megnézed, többet biztosan nem eszel gumicukrot

Nem csak a gyerekek, de sok felnőtt kedvenc édes, nyúlós-rágós öröme a gumicukorka. Ha te is közéjük tartozol, és akarsz még valaha enni belőle, most hagyd abba az olvasást.

A gumicukorkák legfőbb vonzereje a színük és formájuk. A polcokról összetéveszthetetlenül csábítják a fiatalabb és idősebb korosztályt egyaránt a vásárlásra.Ahogyan a neve is utal rá, a termék egyik fő összetevője a cukor. Közelebbről szemlélve, átlagosan majd felét alkotja.

De mi van egy zacskó gumicukorban?

A termékeket cukor, glükózszirup, keményítőszörp, illetve invertcukorszirup felhasználásával állítják elő, ezekből adódik a cukortartalom. Jellegzetes, gumis állagukat a zselatin adja, amit nagyrészt vágóhídi csonthulladékból készítenek.De ez nem minden.

"Sokan talán már értesültek arról, hogy a zselatin bizony állati fehérjéből származik: előállítására hús- és bőripari melléktermékeket használnak fel. A zselatin tudni illik a porcos részeken, a csontok felületén, a bőr alatt, az izmokban és legfőképpen kötőszövetben tenyésző kollagén nevű fehérje irreverzibilis (vissza nem csinálható) hidrolízisével keletkezik. A boltban azután már por vagy lapkák formájában szerezhető be (E-száma: 441): szaga nincs, színe sem sok, íze is csak alig – éppen annyi, hogy adjon egy kis bónuszbukét a vele felturbózott ételeknek.” - írja a mumussá változott gumicukrokban előforduló zselatinról ez a tanulmány.

Nem hiszed el? Nézd meg!

Az elmúlt hetekben szinte minden gasztronómiai és egészséggel foglalkozó szaklap lehozta a belga filmrendező, Alina Kneepkens horrorfilmjét, ami kendőzetlenül, a maga kegyetlen valóságában mutatja meg, hogyan készülnek a nyúlós cukorkák - a véres kezdetektől, a boltok polcairól a kosaradba, majd a szervezetedbe kerülő kész édességig. Mindezt megfordítva, a gyártás végétől az elejéig.

Kneepkens gyomorforgató rövidfilmje egyébként nem az első sokkolóan tényfeltáró dokumetum-videója volt, korábban már készített hasonlóan nyers anyagot a belgák kedvenc tradicionális ételéről, a szilvával sült nyúlhúsról, vagy a magyarok kedvencéről, a véres hurkáról és sült kolbászokról.

Ha fenti videó emlékképeivel többé nem tudsz együtt élni, annyi jó hírünk azért van a gumicukor-témában, hogy létezik egyébként zselatinmentes gumicukor is.

Vegetáriánus zselatin?

Igen, ilyen például az agar-agar. Az E406-t (ismertebb nevén: agaragar) elsősorban a japán konyhában kezdték hasznosítani, levesek sűrítéséhez és desszertek elkészítéséhez. Az agar-agar tengeri vörösmoszatokból nyerik ki, és növényi sűrítő- gélképző és stabilizáló anyagként ismert, de alkalmazzák kozmetikai célokra (pl. szemránckrémekben, szappanokban).Mivel a vegetáriánusok, vega étkezést követők számára a zselatin-amely mindenféle és fajta állati részekből készül- nem használható, így az agar-agar remek kiváltója lehet.

És ezt olvastad már?

Ezeket olvastad már?

[via HuffingtonPost]

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk