Így nem süllyed le soha a gyümölcs a piskótában

Megsütni egy gyümölcsös piskótát nem nagy ördöngösség, persze minél jobban odafigyelünk a recept részleteire, annál nagyobb élményt nyújt majd a sütemény. A piskóták híres rákfenéje a gyümölcseloszlás: nézzük, mivel kerülhetjük el a szemek tepsi aljára süllyedését!

Mindegy, milyen hónapot írunk, egy egyszerű gyümölcsös piskóta mindig nagy sikert arathat otthon, a gyerekek vagy épp a vendégek körében. Azért is szerethető annyira az édesség, mert igény szerint minden eleme variálható: a gyümölcsök szezonálisan, maga a massza pedig épp az aktuális ízlés szerint. Persze vannak konstans, állandó dolgok is egy gyümölcsös piskóta esetében – nem jó például, ha sülés közben minden szem vagy darab a massza aljára süpped, míg a sütemény teteje végig üres marad. Szerencsére akad gyógyír erre a jól ismert problémára – az alábbi tippek mentén haladva garantált lesz a siker, készüljön bármilyen gyümölcsös piskóta!

Így nem süllyed le soha a gyümölcs a piskótában

Miért süllyed a piskóta aljára a gyümölcs?

Mindegy, milyen gyümölcsről és milyen süteménymasszáról beszélünk, alapvető szabályszerűség, hogy miután a sütőbe került a tepsi, a szemek lefelé akarnak majd haladni a tésztában, egyenesen a sütőforma aljának irányában.

Sokat a gravitációval szemben pedig nem tudunk tenni, így jobb, ha elismerjük a gyümölcsös piskóták ezen alapvető szabályát, és megpróbálunk valamit tenni hatásának minimalizálására.

Tehát elsősorban azért tudunk dolgozni, hogy a gyümölcs minél kevésbé süllyedjen mélyre a masszában, magát a süllyedés folyamatát sajnos nem tudjuk teljesen kiiktatni. Persze már ez is épp elég, ha a süteményünk egyenletesen lesz meggytől pöttyözött, és nem egy félig üres, félig tele tészta.

Nézd meg videón, hogyan érdemes gyümölcsös piskótát sütni:

Szórni, nem keverni: ez a lényeg!     

Nagy trükk vagy hatalmas furfang igazából nincsen, csupán egy régi berögződést kell kiiktatnunk, amikor gyümölcsös piskótát készítünk. Sok recept azt is írja elő, hogy a gyümölcsszemeket belekeverjük a masszába, azonban sokkal jobban járunk, ha a gyümölcsöket direkt a tepsiben elkent tészta tetejére szórjuk.

A piskótára szórt gyümölcs a kulcs

A magyarázat teljesen logikus: mivel a gyümölcs úgyis süppedésnek indul majd, jobb, ha felülről, magasabb pozícióból kezdi azt. Így végső soron épp ott fog kikötni, ahol szeretnénk: a piskóta alja helyett a piskóta kellős közepén. Ehhez az is fontos, hogy kellő mennyiségű gyümölcsöt használjunk (így kerül majd tényleg mindenhová belőle): egy kilónyi süteménymasszához nagyjából 200-250 grammot.

Sok múlik a bekevert tésztán is

Természetesen minden süteménymassza máshogyan viselkedik a sütőben, más mértékben emelkednek meg, majd esnek össze, miután kikerültek a forróságból.

Alapvetően annyit érdemes szem előtt tartani, hogy a hígabb masszákban jóval nagyobb lesz a süllyedés mértéke, míg a szinte szilárd tészták esetében a szemek egy szemernyit sem mozdulnak majd. Így a lágyabb süteménymasszák esetében mindig felülről szórjuk a gyümölcsöt, hogy biztosítsuk az egyenlő eloszlást.

Így fest egy szépen, egyenletesen gyümölcsözött sütemény

A közepesen sűrű masszáknál elkeverhetjük a massza felében a gyümölcs felét, ezt betehetjük a formába előre, majd a maradék üres tésztát, amire rászórhatjuk a megmaradt gyümölcsöket. Míg a tényleg masszív masszákba közvetlenül kerülhet az összes gyümölcs, ezekben nem lesz akkora mértékű a süppedés.

TIPP: Számoljunk a tepsi/sütőforma magasságával is: az alacsony edényekben nem lesz annyi hely a süllyedésre, míg egy magasan tornyosuló masszatömegben jobban hat a gravitáció.

A gyümölcsök előkészítése piskótasütéshez

Ősi nagymamatrükknek számít, hogy a süteményekbe kerülő gyümölcsöket belisztezve megakadályozhatjuk, hogy a szemek, darabok a piskóta alján végezzék. Ennek a módszernek ugyan van logikája, élet és halál azonban nem múlik rajta. Nem fogja garantáltan megakadályozni a gyümölcsök lesüllyedését, de nem is árt kifejezetten – így mindenki saját belátása szerint lisztezzen.

Lisztezzünk bátran, de csak száraz gyümölcsöt!

Az azonban fontos – a lisztezéstől függetlenül – hogy a piskótába kerülő gyümölcsdarabok ne legyenek vizesek, nedvesek. Ez ugyanis aktívabb süllyedéshez vezet, ha pedig lisztezünk, egy kellemetlen, ragacsos csirizt alkot. Töröljük át a nedves gyümölcsöket papírtörlővel, és csak utána szórjuk a piskótára/keverjük el benne.

Készüljenek hát a finomabbnál finomabb gyümölcsös piskóták, most már a fenti okosságokat bevetve, a lehető legkevesebb gyümölcssüppedéssel!

Fotók és videó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több hasznos konyhai tippre vágysz? Kattints ide:

Címlapról ajánljuk

További cikkek