Így nem süllyed le soha a gyümölcs a piskótában

Megsütni egy gyümölcsös piskótát nem nagy ördöngösség, persze minél jobban odafigyelünk a recept részleteire, annál nagyobb élményt nyújt majd a sütemény. A piskóták híres rákfenéje a gyümölcseloszlás: nézzük, mivel kerülhetjük el a szemek tepsi aljára süllyedését!

Mindegy, milyen hónapot írunk, egy egyszerű gyümölcsös piskóta mindig nagy sikert arathat otthon, a gyerekek vagy épp a vendégek körében. Azért is szerethető annyira az édesség, mert igény szerint minden eleme variálható: a gyümölcsök szezonálisan, maga a massza pedig épp az aktuális ízlés szerint. Persze vannak konstans, állandó dolgok is egy gyümölcsös piskóta esetében – nem jó például, ha sülés közben minden szem vagy darab a massza aljára süpped, míg a sütemény teteje végig üres marad. Szerencsére akad gyógyír erre a jól ismert problémára – az alábbi tippek mentén haladva garantált lesz a siker, készüljön bármilyen gyümölcsös piskóta!

Így nem süllyed le soha a gyümölcs a piskótában

Miért süllyed a piskóta aljára a gyümölcs?

Mindegy, milyen gyümölcsről és milyen süteménymasszáról beszélünk, alapvető szabályszerűség, hogy miután a sütőbe került a tepsi, a szemek lefelé akarnak majd haladni a tésztában, egyenesen a sütőforma aljának irányában.

Sokat a gravitációval szemben pedig nem tudunk tenni, így jobb, ha elismerjük a gyümölcsös piskóták ezen alapvető szabályát, és megpróbálunk valamit tenni hatásának minimalizálására.

Tehát elsősorban azért tudunk dolgozni, hogy a gyümölcs minél kevésbé süllyedjen mélyre a masszában, magát a süllyedés folyamatát sajnos nem tudjuk teljesen kiiktatni. Persze már ez is épp elég, ha a süteményünk egyenletesen lesz meggytől pöttyözött, és nem egy félig üres, félig tele tészta.

Nézd meg videón, hogyan érdemes gyümölcsös piskótát sütni:

Szórni, nem keverni: ez a lényeg!     

Nagy trükk vagy hatalmas furfang igazából nincsen, csupán egy régi berögződést kell kiiktatnunk, amikor gyümölcsös piskótát készítünk. Sok recept azt is írja elő, hogy a gyümölcsszemeket belekeverjük a masszába, azonban sokkal jobban járunk, ha a gyümölcsöket direkt a tepsiben elkent tészta tetejére szórjuk.

A piskótára szórt gyümölcs a kulcs

A magyarázat teljesen logikus: mivel a gyümölcs úgyis süppedésnek indul majd, jobb, ha felülről, magasabb pozícióból kezdi azt. Így végső soron épp ott fog kikötni, ahol szeretnénk: a piskóta alja helyett a piskóta kellős közepén. Ehhez az is fontos, hogy kellő mennyiségű gyümölcsöt használjunk (így kerül majd tényleg mindenhová belőle): egy kilónyi süteménymasszához nagyjából 200-250 grammot.

Sok múlik a bekevert tésztán is

Természetesen minden süteménymassza máshogyan viselkedik a sütőben, más mértékben emelkednek meg, majd esnek össze, miután kikerültek a forróságból.

Alapvetően annyit érdemes szem előtt tartani, hogy a hígabb masszákban jóval nagyobb lesz a süllyedés mértéke, míg a szinte szilárd tészták esetében a szemek egy szemernyit sem mozdulnak majd. Így a lágyabb süteménymasszák esetében mindig felülről szórjuk a gyümölcsöt, hogy biztosítsuk az egyenlő eloszlást.

Így fest egy szépen, egyenletesen gyümölcsözött sütemény

A közepesen sűrű masszáknál elkeverhetjük a massza felében a gyümölcs felét, ezt betehetjük a formába előre, majd a maradék üres tésztát, amire rászórhatjuk a megmaradt gyümölcsöket. Míg a tényleg masszív masszákba közvetlenül kerülhet az összes gyümölcs, ezekben nem lesz akkora mértékű a süppedés.

TIPP: Számoljunk a tepsi/sütőforma magasságával is: az alacsony edényekben nem lesz annyi hely a süllyedésre, míg egy magasan tornyosuló masszatömegben jobban hat a gravitáció.

A gyümölcsök előkészítése piskótasütéshez

Ősi nagymamatrükknek számít, hogy a süteményekbe kerülő gyümölcsöket belisztezve megakadályozhatjuk, hogy a szemek, darabok a piskóta alján végezzék. Ennek a módszernek ugyan van logikája, élet és halál azonban nem múlik rajta. Nem fogja garantáltan megakadályozni a gyümölcsök lesüllyedését, de nem is árt kifejezetten – így mindenki saját belátása szerint lisztezzen.

Lisztezzünk bátran, de csak száraz gyümölcsöt!

Az azonban fontos – a lisztezéstől függetlenül – hogy a piskótába kerülő gyümölcsdarabok ne legyenek vizesek, nedvesek. Ez ugyanis aktívabb süllyedéshez vezet, ha pedig lisztezünk, egy kellemetlen, ragacsos csirizt alkot. Töröljük át a nedves gyümölcsöket papírtörlővel, és csak utána szórjuk a piskótára/keverjük el benne.

Készüljenek hát a finomabbnál finomabb gyümölcsös piskóták, most már a fenti okosságokat bevetve, a lehető legkevesebb gyümölcssüppedéssel!

Mutatós körtés sütemény

Ha szép gyümölcsre gondolunk, nem biztos, hogy a körte az, ami elsőre eszünkbe jut, pedig egy kis kreativitással nagyon csinos kis süteményeket tudunk alkotni belőle. Lágy, mégis ...

Egyszerű szilvás piskóta

Magas, mégsem tömör, masszív, mégsem fullasztó: ez az egyszerű és gyors szilvás piskóta tényleg egy kész főnyeremény. Tésztája tejföltől lesz karakteres ízű és gazdag állagú, ...

Puha cseresznyés piskóta

A nyár legcsodásabb süteménye a puha piskóta, amelyben a szezon épp aktuális gyümölcse csücsül. Ebből egész őszintén egy teljes tepsivel is meg tudnánk enni, annyira ...

Fotók és videó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több hasznos konyhai tippre vágysz? Kattints ide:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...