A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag grapefruitlevet sokan kedvelik, ám egy új kutatás szerint egyáltalán nem mindegy, hogy milyen gyógyszerrel együtt fogyasztják – számolt be a hírről a 24.hu oldala.
A grapefruitlé a ludas
Egyre bizonyosabbá válik, hogy a grapefruitban található furanokumarinok nevű kémiai vegyületcsoport két tagja csökkentheti vagy épp fokozhatja egyes gyógyszerek felszívódását.
Abban az esetben, ha a gyümölcslé több gyógyszert enged a vérbe, akkor több mellékhatás is jelentkezhet.
Miként történik ez a gyakorlatban?
A szervezet egy CYP3A4 nevű enzimet termel, amely főként a májban és a vékonybélben található meg. Az említett enzim segít a szervezetnek lebontani az idegen molekulákat, például a toxinokat és a gyógyszereket, amit így ki tud üríteni a szervezet. A grapefruitlé azonban gátolhatja az egyes gyógyszereket lebontó enzimek működését, és így akár a kiürülés is elmaradhat – írja a cikk.
Ha azonban a metabolizmus leáll, vagy drasztikusan lelassul, mi viszont továbbra is szedjük az előre megállapított gyógyszeradagot, akkor több gyógyszer kerülhet a vérünkbe, ami túladagoláshoz vezethet. A hatás természetesen nagyban függ a gyógyszer erősségétől. A túladagolás leggyakoribb tünetei közé tartozhat a szapora szívverés, az izomszövet lebomlása, a csontvelő-toxicitás, a légszomj, a gyomor-bélrendszeri vérzés és a veseelégtelenség. Szélsőséges esetben pedig akár halálhoz is vezethet.
Akadnak azonban olyan gyógyszerek is, amelyek esetében a grapefruitlé ellentétes hatással bír.
A grapefruitlé például képes csökkenteni a fexofenadin nevű gyógyszer hatékonyságát.
Ennek ez az oka, hogy a gyümölcslé blokkolja azokat a transzportereket, amelyek egyes gyógyszereket a szervezet sejtjeibe szállítanának. Ezért mindenképpen érdemes konzultálni az orvossal, mielőtt bárki is ilyen gyümölcslével venné be a gyógyszerét.
Hírek, érdekességek, újdonságok: