Az itthon honos gyümölcsfák lombhullástól rügyfakadásig úgynevezett nyugalmi állapotban vannak, ezért ilyenkor szünetel a tápanyagfelvétel, illetve lecsökken a fák légzése is. Emiatt a legtöbb gyümölcsfa általában probléma nélkül átvészeli a telet, ám a nagyobb fagyok ellen már ők is segítségre szorulhatnak. Mutatjuk, mire van szükségük:
4 tipp, hogy a gyümölcsfák sikeresen átvészeljék át a telet
1. Ellenőrizd a talaj minőségét
A tápanyagban gazdag talaj létfontosságú a gyümölcsfa egészségéhez. A föld minőségének mutatói közé tartozik a szerkezet, a víztartó-képesség, a pH, a szerves anyag mennyisége és a mikrobiális aktivitás. Ideális esetben a talajnak porózusnak és jó áteresztőképességűnek kell lennie, valamint a gyümölcsfák számára az enyhén savanyú, 6,0 körüli talaj-pH a legjobb.
2. Indulhat a mulcsozás
Általában nyáron érdemes mulcsozni, ám télen is fontos a használata, hiszen ez a talajtakarásra használt anyag képes mérsékelni a túlzott hőmérséklet-ingadozást. Ezenfelül a mulcs segít az egész éves vízvisszatartásban, illetve fontos szerves anyagokat juttat vissza a talajba, amikor a talajtakaró lebomlik.
3. Ne feledkezz el a kártevőkről
Bár télen a kártevők nem annyira aktívak, mint például nyáron, ám ilyenkor is képesek a növények leveleit, szárait és gyökereit megrágni. A leggyakoribb kártevők közé tartozik a levéltetű, a pajzstetű, a takácsatka, a hernyók és a csigák.
4. Vigyázz a metszéssel
Minden kertésznek tudnia kell, hogy -5°C fok alatt nem szabad metszeni. Miért? Mert a fagyos, hideg téli időben ridegebb a növények szövete, vagyis könnyebben roncsolódik. Az almatermésű gyümölcsfák (alma, körte) kevésbé érzékenyek a téli fagyra, így őket még a hidegebb időben is lehet metszeni, ám a korán beinduló csonthéjasokat (őszi- és kajszibarack) már tényleg nem ajánlott.
Még több növényekkel kapcsolatos érdekesség: