Az Illinois-i Egyetem kutatói érdekes eredményekre jutottak azzal kapcsolatban, hogy a hosszabb ebédidő milyen hatással van a gyerekek étkezési és zöldségevési szokásaira:
azt találták, hogy minél hosszabb az evésre szánt ideje a lurkónak, annál nagyobb az esélye annak is, hogy megeszi a zöldségeket és gyümölcsöket, nem csak azokat az ételeket, amiket nagyon szeret.
Az egyetem sajtóközleményéből kiderül: ahogy itthon, úgy az Egyesült Államokban is gyakori, hogy mindössze tíz-tizenöt perce van a gyereknek az evésre egy átlagos hétköznap, és bár a hivatalos ebédidő egy kicsit lehet ennél hosszabb, a gyerekek nem használják ki.
A kutatás során megvizsgálták azt, hogyan alakulnak a gyerekek zöldség- és gyümölcsfogyasztási szokásai akkor, ha tíz perces ültetett ebédszünetük van, és akkor, ha ez a szünet húsz perces. Az eredmények egyértelműen mutatták, mennyi előnye van a hosszabb szünetnek.
Ez valójában nem meglepő: érthető, hogy a gyerek, ha kevés ideje van, azt eszi meg a tányérjáról először, amit a legjobban szeret.
A kutatók szerint ráadásul ezek az eredmények még inkább relevánsak azon diákok számára, akiknek sorba kell állniuk az ebédjükért, hiszen nekik még kevesebb idejük van az evésre.
A szakértők egy nyári táborozás során figyelték meg a különbségeket, ahol mindegyik gyereknek nagyjából ugyanolyan mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt is adtak. A kutatók még arra is figyeltek, hogy ugyanaz legyen a menü a hosszú ebédes és rövid ebédes napokon is, hogy a személyes preferenciák ne zavarjanak bele az eredményekbe.
A kutatásból az is kiderült, hogy ha választani kell, a gyerekek inkább a gyümölcsökből esznek többet, mint a zöldségekből – de a hosszú szünet során nem volt szembetűnő különbség, és zöldségből is több fogyott.
Még több gyermekes cikk itt: