Az földieper vagy más néven szamóca az egyik legkedveltebb gyümölcsfajtánk, amely itthon is nagy mennyiségben terem, ilyenkor nyár elején pedig – évről évre sajnos drágábban – el is indul vele a befőzési szezon, hiszen a barack és szilva mellett a földieper a harmadik legkedveltebb lekvárféleségünk.
Az epret nagy földrajzi alkalmazkodóképessége és elterjedése miatt szinte a világ minden országában termesztik. Évelő, tőrózsát fejlesztő növény, amely hazánkban szinte bárhol termeszthető, vízigénye viszonylag nagy, egyik legkedvezőbb tulajdonsága, hogy amellett, hogy nagyüzemi keretek között is termesztik, kiváló kiskerti növény.
Egyes fajtái akár a balkonon is megélnek - bizonyos fajtái fagytól fagyig gyakorlatilag folyamatosan teremnek. Érdemes tehát beszerezni akár az erkélyre is néhány palántát, nagyszerű élmény mindennap pár szem epret szüretelni, amíg jó az idő.
Az eper első darabjai már tél végén megjelennek a boltokban, de az igazi, napérlelte, szabadföldi darabokért a nyár elejéig kell várnunk, akkor viszont dőzsölhetünk az édes, illatos termésben. Ilyenkor sokan mindenbe csempésznek pár szem epret, amely nagyon egyszerű feladat, lévén, hogy süteményekben, desszertekben, de sós fogásokban, salátákban és sült zöldségek mellett is remekül tudjuk használni. A csodás eperlekvárról nem is beszélve, amelynek rengetegféle elkészítési módja van.
Epres ízek minden fogásban
Pár szem eper a reggeli turmixban vagy smoothie-ban, a zabkásába vagy csak egyszerűen a joghurtba keverve, a friss bogyókat ilyenkor keverjük a kedvenc reggelinkhez – fanyar, édes íze mindenhol jól érvényesül. Vannak, akik magában szeretik a legjobban, mások cukorral, édesítővel keverik, vannak akik csak tejszínhabbal tudják elképzelni, de olyan is van, aki bátran kísérletezik sós fogásokban is az eperrel. Spárgához, különböző salátákban, karakteres sajtokkal párosítva remekül szerepel az eper, hiszen nem egyszerűen édes, hanem megvan benne az a kellő fanyarság, amely az ilyen sós fogásokban elengedhetetlen hozzávaló.
Az eperből készülhet tejszínes vagy éppen joghurtos alapú gyümölcsleves is, amely egy könnyű kora nyári ebéd egyik kedvelt induló fogása, de ilyenkor a sütemények sem képzelhetők el eper nélkül. Legyen az egy vajas tésztájú pite vagy tart, vagy éppen egy egyszerű kevert sütemény vagy piskóta, az eperrel nem lövünk soha mellé. Egészben, apróra darabolva, vagy éppen összetörve, turmixolva pici cukorral elkeverve, krémekben, túróval, tejszínnel, mindenhogy finom.
A legjobb eperlekvár
Az angolok ilyenkor nem egyszerű eperlekvárt készítenek, hanem rebarbarával párosítják, amelyből nemcsak süteményeket készítenek, hanem lekvárokat is. A klasszikus, hazai eperlekvár gyakran készül igen édesen, sok cukorral, de ha szeretünk kísérletezni, próbáljuk ki kevésbé édesen, viszont vaníliával párosítva, vagy éppen teljesen cukormentesen, például eritrittel főzve – ízében pont olyan lesz, mint a klasszikus változat, cserébe cukorbetegek vagy diétázók is fogyaszthatják.
Az eper befőzésénél csak az egyéni ízlésünk a döntő: darabolhatjuk, turmixolhatjuk is akár, de vannak, akik teljesen egészben hagyják a szemeket, és úgy főzik be, így a kész lekvárban magukra az édes eperszemekre haraphatunk – nincs is ennél jobb egy őszi vagy téli reggelinél.
Fagyaszd le!
Az eper egyébként - bár nem annyira remekül, mint a klasszikus bogyós gyümölcsök - , de viszonylag jól fagyasztható, érdemes belőle eltenni pár adagot, hogy aztán később is élvezhessük nyári, friss ízeit.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több nyári finomság itt: