Kinézetre tökéletesen adja a tatárbifsztek nyers húsos megjelenését, ízben ugyan eltérő, kissé savanykás és édes egyben, de hiába darabos, mégis krémes, könnyen kenhető. Nézd, megmutatjuk, hogyan készítsd ezt a vega tatárt!
Kis adag – nagy adag
Nagyfelhasználók rögtön duplázhatják az adagot, de érdemes még az ünnepek előtt kipróbálni, mert elég sűrű és kiadós. Ez a mennyiség 3-4 főre elegendő, elég intenzív az ízvilága, így ínyenceknek ajánlom elsősorban, és kalandozó, újító szellemű szakácsoknak.
Tipp:
a vega tatárhoz csak az olajban eltett szárított paradicsom jó, ha sima szárított paradicsomot kapunk, azt pár órával korábban áztassuk be langyos vízbe, vagy még jobb előző este olívaolajba süllyeszteni.
Ízbomba
Bármit is készítsünk szárított paradicsomból, mindent meg kell kóstolni, mielőtt tovább fűszereznénk. Általában az olajba, amiben elteszik, alapból kerül további zöldfűszer, só, fokhagyma, esetenként kevés ecet ízesítőként.
A legjobb olívaolajban eltett terméket vásárolni, erre is kell figyelni, mert a legtöbb üvegben napraforgóolaj van.
Olívabogyóból inkább simát vegyünk, ne fűszerezettet, ennek már eleve olyan erőteljes az íze, hogy nem igényel semmi pluszt. Kivéve, ha mondjuk koktélhoz készülünk vele, ilyenkor jól jöhet a paprikával, mandulával vagy esetleg lazaccal töltött bogyó. A salottát kevés olajon futtassuk meg, hogy az édeskés ízeket előhozzuk belőle. Ez a hármasfogat, és majd a későbbiekben részletezett szósz adja meg az ideális édes-savas arányát az ízeknek. Megfelelően fanyar, nagyon halványan kesernyés lesz, ettől válik igazán különlegessé.
Hússzínű
Ruhás szakmában vagy a kozmetika világában a hússzín egy zseniális kifejezés, de Móricz Zsigmond is leírta életműkötetében. Nálunk most azért került képbe, mert az eredeti tatár beefsteak színét szerettük volna előcsalogatni ebből a fogásból, ami nagyszerűen sikerült. Tehát nemcsak azért érdemes kalamata bogyókat használni a vega verzióhoz, mert szerintem ez az egyik legjobb fajta, hanem mert lilás színével nagyban hozzájárul a nyers hús színének felidézésében.
Tipp:
a tatárhoz adhatunk még opcionálisan egy kevés szardellát és kapribogyót, de vigyázzunk, ne legyen túl sós, kóstolgassuk készítés közben, pluszban fűszerezni biztosan nem szükséges.
Forma
Késsel vágjunk fel mindent kicsi kockákra, darabokra, attól lesz rusztikus. Ha aprítógépbe tesszük az alapanyagokat, túl puhává, esetleg olyan folyékonnyá válik az alapmassza, hogy nem áll meg a formában hűtés után sem.
Tálalógyűrűben formázhatjuk a tatárt. Ez lehet kerek, szögletes, karácsonykor akár fenyőfaalakú is.
Szósz
Vannak dolgok, amikkel érdemes picit elbíbelődni, ilyen a szósz ízének a beállítása. Minden termék más ízű, ha most csak a paradicsomsűrítményre gondolunk, egyik savanykás, másik édesebb, vagy említhetnénk a dijoni mustárt, itt is találunk eltérő ízvilágú termékeket. Amikor ezek egyenként a tojássárgával kikevert olívaolajhoz kerülnek, meglátjuk, mit kapunk. Ha túl savanykás vagy túl édes lesz, több citromlevet, avagy mézet, agave- illetve rizsszirupot csorgathatunk hozzá. Aztán, ha még rádobnánk a pikantériára, mehet bele citromhéj is!
Tálalás
Hűtsük be, úgy tálaljuk a vegán tatárt. Aznap fogyasszuk, amikor készítettük, méghozzá a tojássárgája miatt, ugyanebből az okból fakadóan ne tartogassuk, próbáljunk annyit készíteni, amennyi elfogy. Díszítsük frissen vágott petrezselyemmel, újhagyma zöldjével vagy snidlinggel. Kínáljunk mellé krékert, pirított kukoricatortillát, fociacciát vagy pirítóst.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Vega tatár szárított paradicsomból – a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: