Gyomorgörcsök gyötörnek? Ezek a lehetséges okok és kezelések

Fájdalmas élmény, amikor a gyomor görcsbe rándul. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy mi okozza a gyomorpanaszokat?

Biztosan te is tapasztaltad már, mennyire kellemetlen a gyomorgörcs. Ugyan a gyomor a majdnem két literes kapacitásával meglehetősen robusztusnak tűnik, mégis nagyon érzékeny szerv. A stressz hatása minden nap lecsap rá, de a helytelen étrend, a túl sok kávé vagy alkohol is rossz hatással van rá. Persze az is előfordul, hogy akut kórokozók vagy krónikus betegségek állnak a tüneteket hátterében.

Minden elfogyasztott ételnek át kell mennie a gyomron, mielőtt az a belekbe kerülne. Az emésztési folyamat a gyomorban kezdődik: míg a szénhidrátok és zsírok szinte akadálytalanul jutnak át a gyomron, addig a fehérjéket az enzim emészthető darabokra bontja. A könnyű ételek, mint például a gyümölcs és a zöldség, 1-2 óra múlva vándorolnak a belekbe, míg a zsíros ételek körülbelül öt-nyolc órán át maradnak ott. Ezért van az néha, hogy kissé nehéznek érezzük a gyomrunkat.

Mi segít a gyomorgörcsök ellen?

Ha a teltségérzet és a puffadás gyakori hívatlan vendégek, érdemes orvoshoz fordulni. A zsíros és nehezen emészthető ételek elfogyasztása után azonnal jelentkező akut tünetek, amelyek az emésztési folyamat előre haladtával javulnak, általában közvetlenül kapcsolódnak az étkezéshez. Ilyenkor a meleg vizes palackok és a  gyógyteák jó szolgálatot tehetnek. Ha az orvos megállapítja, hogy a tünetek "csak" a rossz étrend miatt alakultak ki, egyszerű eszközökkel tehetünk a gyomrunk egészségéért. A kiegyensúlyozott étrend ugyanis rendkívül fontos az emésztés szempontjából.

Könnyű esti vacsora

Az ünnepek alatt is szeretek egy jót vacsorázni, és most a kellemetlen teltségérzetnek és az elmaradhatatlan bűntudatnak is sikerült búcsút intenem ezzel a könnyű körettel.

Séf saláta

Ma már szinte állandóan lehet kapni friss, ropogós zöldségeket. Természetesen az igazi az, amikor a kis kosarunkkal kimegyünk a piacra, és szebbnél-szebb árukból válogathatunk ...

Ha jót akarsz a gyomrodnak, a tányérodon gyakran legyenek zöldségek, gyümölcsök és saláták, ezek vitaminokban és ásványi anyagokban mind gazdagok. Egyél rostban gazdag teljes kiőrlésű terméket, például teljes kiőrlésű kenyeret és más kiváló minőségű gabonaféléket. Válaszd a jó zsírokat, például az omega-3 zsírsavakat és az olívaolajat. Szükséged van állati eredetű termékekből származó fehérjére, például halra, tojásra, baromfira vagy olyan növényi fehérjékre, mint a tofu vagy a lencse. Az emésztőrendszerednek jót tesznek az erjesztett tejtermékek, például joghurt vagy kefir is.

Mértékkel fogyaszd a telített zsírsavakat és a transzzsírokat, kerüld a túl sok sót, a cukrot, a fehérlisztből készült termékeket, a túl sok alkoholt és a késztermékeket.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...