Mindennek megvan a maga szezonja, beleértve a növényeket is. Lehet, hogy mi nem annyira szeretjük a téli hideget, a havat, a napsütés hiányát vagy épp a rövid nappalokat, ám egyes zöldségeknek ez nagyon is tetszik. Olyannyira, hogy édesebbek is lehetnek ebben az időszakban! Sokan nem tudják, de bizonyos zöldségek – ezek között is sok gyökérnövény – kellemesebb, édeskésebb ízű, ha télen termesztik. Nézzük meg, miért van ez így!
Miért édesebbek a gyökérzöldségek télen?
Mindez a „téli édesedés” (angolul: winter sweetening) néven ismert jelenségnek köszönhető.
Ez gyakran megfigyelhető olyan zöldségeknél, amelyek természetüknél fogva hideg időben nőnek, fejlődnek. Igaz, hogy az első őszi fagyok sok növényt elpusztítanak, de számos olyan fajta létezik – különösen a gyökérnövények –, amelyek túlélik a hidegebb hőmérsékleteket is.
Ezt a tulajdonságot részben annak köszönhetik, hogy képesek a keményítőt cukorrá alakítani. A vegetációs időszakban ezek a zöldségek energiát takarítanak meg keményítő formájában, majd amikor a hőmérséklet csökkenni kezd, ezeket a keményítőket cukrokká alakítják – ezek pedig kvázi fagyásgátló szerként működnek a sejtjeik szintjén.
Természetesen a változás nem egyik napról a másikra megy végbe, de ha valamikor az első őszi fagy után szedjük le a gyökérzöldségeinket, akkor nagy eséllyel sokkal édesebb ízűek lesznek, mintha nyáron takarítottuk volna be őket.
Néhány zöldség, ami megédesedik a fagytól
Az ilyen tulajdonságokkal bíró zöldségek közé tartozik a sárgarépa, a fehérrépa és a cékla is.
De olyan típusoknál is tapasztalhatjuk ezt a jelenséget, mint a káposztafélék – például a kelbimbó, a brokkoli és a kelkáposzta –, valamint a legtöbb leveles zöldség.
Minek nem tesz jót?
Persze bőven akadnak olyan zöldségek is, amelyeknek a fagyok a hátrányukra válnak – még akkor is, ha a földben vannak. Az egyik ilyen növény a burgonya, ami ugyan keresztülmegy egy olyan édesítési folyamaton, mint például a répa, de a végeredmény nem lesz annyira kellemes. A burgonyának köztudottan magas a keményítőtartalma, ám a cukorrá alakulás miatt ez nagyban lecsökken. Emiatt a burgonya húsa sötétbarna színűvé válik főzés közben.
Még több érdekesség a zöldségekről: