Általában az ajánlott, hogy egy gyógyszert vízzel vegyünk be – de mi történik akkor, ha üdítővel, narancslével, netán kávéval fogyasztjuk? A Saudi Pharmaceutical Journalban megjelent tudományos tanulmány azt vizsgálta meg, hogy mely italokkal lehet, és melyekkel nem ajánlott bevenni egyes gyógyszereket.
A kutatók öt különböző, szilárd gyógyszert (tablettát vagy pirulát) vizsgáltak meg, amelyek fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre és allergiára használhatók. Azt találták, hogy mindegyik esetben a víz volt a legjobb megoldás, és mást nem is ajánlanak, mivel bármilyen más ital megnövelte a feloldódási és felszívódási idejét a szernek – vagyis később hatott tőle.
Kávé
A kutatásban két hőmérsékletet vizsgáltak: 5 Celsius-fokos és 37 Celsius-fokos kávét, azaz hidegen és melegen is megnézték, milyen hatással van a gyógyszerekre.
A koffein már magában nem túl szerencsés, de a meleg kávé olyan interakcióba is kerülhet az összetevőkkel, ami lassíthatja a felszívódást, és megváltoztathatja azok kémiai szerkezetét.
Narancslé
Bár a narancslé tele lehet C-vitaminnal, így betegség idején nagyon hasznos, gyógyszert mégse vegyünk be vele – ez volt ugyanis az az ital a kutatás során, ami a leginkább befolyásolta a szerek felszívódási idejét.
Kóla
A cukros italok magukban kerülendők, részben azért, mert elősegítik a gyulladást a szervezetben, a kóla azonban koffeintartalma miatt sem a legjobb választás. A kutatás során egyetlen gyógyszer felszívódási idejét nem befolyásolta, ez pedig az allergia elleni pirula volt. Nem meglepő egyébként, hogy koffeintartalmuk miatt az energiaitalok is hasonló besorolást kaptak – egyik gyógyszert sem érdemes velük szedni.
Még több életmódcikk itt: