Az őszi időszakban kimondottan fontos, hogy támogassuk az immunrendszerünket, hiszen a hideg és az egyre rövidülő nappalok egyaránt próbára teszik a szervezetünket. A változatos étkezés és a vitaminok szedése sokaknál alapvetés, de mit tehetünk még, ha természetes módon szeretnénk támogatni az immunrendszerünket? A különböző gyógynövényekből készült teák napi szintű vagy kúraszerű fogyasztása sokat segíthet a szervezetünk megerősítésében, a betegségekre való felkészülésben és azok legyőzésében. Magyarországon számos őshonos gyógynövényfaj található, így nem muszáj rögtön a boltba mennünk gyógyfüvekért, egy részüket még ilyenkor ősszel, egy hétvégi túra közben is begyűjthetjük.
Ha gyógynövénygyűjtő-túrára készülünk érdemes beruházni egy növényhatározóra, hogy biztosan a megfelelő füveket szedjük össze. A begyűjtött virágokkal szerencsére nem lesz sok gondunk.
Forrázással a friss növényekből is készíthetünk teát, de a gyógyfüvek szárítás után, tiszta befőttes üvegben hosszú hónapokig is elállnak anélkül, hogy veszítenének hatásukból.
A galériában mutatjuk azokat a hazai gyógynövényeket, amiket érdemes beszerezned vagy begyűjtened idén ősszel!
7 gyógynövény, amivel felkészülhet az immunrendszered a télre
A zsálya kedvelt fűszer- és gyógynövényünk. Gyógyászati célból leginkább a kertészetekben is kapható orvosi zsályát szokták alkalmazni, de a vadon élő mezei és ligeti zsálya is épp olyan hatásos a betegségek elleni harcban. A zsálya szuper fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, így már a megfázás első jeleinél érdemes zsálya teát fogyasztani. Mezőkön, legelőkön az első fagyokig megtalálható.
A zsályához hasonlóan a mentának is számos alfaja van. Az egyik legkedveltebb immunerősítőként ismert gyógynövénynek baktériumölő, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. Teáját napi rendszerességgel lehet fogyasztani, gyerekeknek is ajánlott. A nálunk őshonos fürtösmenta árokparton, nedvesebb mezőkön, patakparton ősszel is begyűjthető. A kertészetekben kapható fodormenta és borsmenta cserépben sokáig elél, tavasszal kiültetve gyorsan elszaporodik.
Lehet, hogy eddig csak fűszerként használtad, pedig a kakukkfű gyógynövényként is csodálatos! Teája ízletes, rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, támogatja a légutakat. Megfázáskor köhögéscsillapításra és torokfájás ellen is alkalmazható. Jellegzetes apró lila virágai és illata miatt könnyen felismerhető, mezőkön, legelőkön, sziklás domboldalakon most is gyűjthető.
A vadrózsa igazi őszi gyógynövényünk, termését, a csipkebogyót magas C-vitamin tartalma miatt régóta használják a gyógyászatban. A csipkebogyót az első őszi fagyok idején, október végén, novemberben érdemes gyűjteni. Erdőszélen, cserjésekben az egész országban előfordul. A többi gyógynövénytől eltérően a csipkebogyót nem szabad forrázni, alacsony hőmérsékleten kell teát főzni belőle, hogy ne tűnjön el belőle a C-vitamin.
Kevésbé ismert, de annál sokoldalúbb gyógynövényünk az orbáncfű. Vírusölő és nyugtató hatása mellett általános immunerősítésre is alkalmas. Fogyasztása kúraszerűen, maximum 2 hétig, 4 hetes szünetek mellett ajánlott. Az orbáncfű nyáron virágzik, így azt most szárítva drogériákban, bioboltokban lehet beszerezni.
Az egyik legfontosabb és legkeresettebb gyógynövényünket mindenki jól ismeri. A kamillából készült tea rendszeres fogyasztása támogatja az emésztőrendszert, betegség esetén gyulladáscsökkentő hatása miatt belsőleg, de a légutak tisztítására, inhaláláshoz is használható. A kamilla szintén nyári virágunk, így azt ősszel drogériákban, bioboltokban tudjuk megvásárolni.
Nem véletlen hogy 2022-ben a nagylevelű hárs lett az év fája. A sokoldalú hársvirág láz- és köhögéscsillapító hatással bír, megfázásra, influenzára is gyakran használják. Emellett fejfájásra, idegnyugtatásra is szokták alkalmazni. Sajnos ősszel már nem gyűjthető, de szárított virága az orbáncfűhöz és a kamillához hasonlóan szintén könnyen beszerezhető.
Szerző: Kremmer Magdi
Ezeket is olvasd el, ha fontos az egészséged: