Gyerekekre ártalmas gyógynövények

Ha ősz, akkor hideg és betegségek. Természetes, hogy először a házi gyógymódokhoz fordulunk szülőként, de bizonyos gyógynövényeket inkább kerüljünk el, ha gyerekekről van szó.

Amint beköszöntött az ősz és vele együtt az óvodába járás, a gyerekeim körében azonnal megnőtt a zsebkendőfogyasztás. Mivel tapasztalatból tudom, hogy nagyjából az egész őszi-téli időszak így fog telni, már rég nem fordulok minden csip-csup megfázással a gyerekorvoshoz, már csak azért sem, mert a váróteremben aztán minden esélyük megvan rá, hogy valami komolyabb betegséget is benyeljenek. Ezért amíg nagy bizonyossággal itthon is el tudunk bánni a megfázással, addig igyekszem a házi gyógymódokat alkalmazni. Ez elsősorban mézes teát és megnövelt gyümölcsfogyasztást jelent nálunk. De vajon melyek azok a gyógynövények, amelyeket már kisgyerekkorban is alkalmazhatunk csemetéinken?

Az édeskömény
Egy éves kor alatt szinte semmit. Kivétel persze az egy édeskömény, illetve az abból készült tea, de az inkább emésztési problémákra javallt a babáknak. Nagy biztonsággal alkalmazhatjuk a kakukkfüvet is, a belőle készült tea kitűnő orvosság megfázásra és légúti megbetegedésekre, a babáknak azonban inkább csak a fürdővizükbe tegyük. Készíthetünk gyerekteát hibiszkuszból és csipkebogyóból is, ezeket érdemes hideg vízben áztatva elkészíteni, így megőrzik magas vitamintartalmukat.

De mit ne?

Kamilla: bár az egyik legelterjedtebb természetes orvosságnak számít, kisgyerekeknél fokozottan ügyeljünk a használatára, vagy inkább teljesen kerüljük el, az arra érzékenyeknél ugyanis igen komoly gyulladásos tüneteteket okozhat. Híg forrázatát teaként alkalmazhatjuk, de kizárólag alkalmanként, betegség esetén, huzamosabb ideig semmiképp.

Menta: inhalálásra egyáltalán ne alkalmazzuk ezt a gyógynövényt gyerekeknél, mert erős aromája belélegezve légúti görcsöket okozhat.
Orbáncfű, echinacea, csalán: magas hatóanyagtartalmuk miatt ezek a növények is kerülendőek 12 éves kor alatt.
Lándzsásútifű szirup: alkoholtartalma miatt nem ajánlott a kicsiknek. Ha sikerül alkoholmentes verziót előállítanunk otthon, azt 4-5 éves kor után, köhögés esetén adhatjuk gyerekeknek is.
Hársfavirág: 5-6 éves kor fölött, megfázás esetén alkalmazható rövidebb ideig, de egyéb esetekben inkább kerüljük a kicsiknél.
Méz: bár nem gyógynövény, de házi orvosságnak tekinthető, ezért szót ejtek róla. Egy éves kor alatt allergizáló hatása miatt nem javasolt a fogyasztása.
Természetesen minden gyermek és minden betegség egyedi bánásmódot igényel. Vannak esetek, amikor a fenti gyógynövények is alkalmazhatóak, és olyanok is akadnak, amikor a teljesen biztonságosnak tűnőek sem. Érdemes tehát szakértővel konzultálni a kezelés megkezdése előtt. Az mindenesetre aranyszabálynak tűnik, hogy semmilyen gyógynövényt ne alkalmazzunk huzamosabb ideig. A megelőzés céljából fogyasztott főzeteket vagy fürdőket is időnként váltogassuk a gyerekeknél is, és tartsunk szüneteket a használatukban.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...