A gyerekeid már nem is fogják tudni, milyen ízű a csoki vagy a mogyoró

Ma még teljesen természetes számunkra, hogy akkor iszunk kávét vagy eszünk csokoládét, amikor csak akarunk. Mit szólnál ha kiderülne, hogy mindez hamarosan a múlté lesz? 

Afelől már nem lehet semmi kétségünk, hogy az elmúlt egy évtizedben teljesen megőrültek az évszakok és kiszámíthatatlan lett az időjárás. Az évről- évre egyre jobban érzékelhető változások miatt sokat panaszkodunk, pedig a klímaváltozás az élet egyik elengedhetetlen kellékére is veszéllyel van: az élelmiszerre.
A Föld mezőgazdasága nagyon specifikus környezeti feltételeket igényel, és amennyiben ezeknek a körülményeknek nem felelnek meg az időjárási viszonyok, úgy a gazdaság először csak lassan, később pedig nagyon feltűnően elkezd szenvedni. Ezeknek a változásoknak az eredménye, hogy hamarosan képtelenek leszünk kedvenc ételeinket olyan mennyiségben fogyasztani, amilyenben szeretnénk.
Íme néhány élelmiszer, amely még a mi földi létünk során eltűnhet a klímaváltozás miatt.

AVOKÁDÓ

Alig fél kilogramm (vagyis két közepes méretű) avokádó előállításához csaknem 273 Liter vízre van szükség. Ez a vízmennyiség körülbelül négy átlagos amerikai zuhanyzó napi vízfogyasztása.
Az amerikai kontinensen kapható avokádók 80%-a Kaliforniában terem, az elmúlt évek tűzeseteiről hallván már mi is tudhatjuk, hogy a kontinens ezen részén hatalmas a szárazság. Ha a temérdek mennyiségű víz felhasználása még nem lenne elég, gondoljunk csak arra, hogy az avokádó természetes közege a trópusi, mediterrán vidék, míg Észak- Amerika délnyugati része már-már teljesen elsivatagosodott.

CSICSERIBORSÓ

Hasonlóan az avokádóhoz, 287 liter víz kell mindösszesen 28 gramm csicseriborsó előállításához. A világszerte népszerű humusz alapanyagának termelése 40-50%-kal esett vissza az előző évekhez képest, így könnyen meglehet, hogy a csicseriborsó hamarosan a múlt ködébe vész.

KÁVÉ

A CBC News értesülései szerint 2080-ra a termesztett kávé 70%-a eltűnhet a Földről.
A kávé többségében arabika kávészemekből készül, amely ideálisan 15-24°C-on terem. Ha a hőmérséklet magasabb az ideálisnál és a növények túl gyorsan kezdenek érni, azt a kávé ízén mi is könnyen megérezhetjük.
Ahogy a hőmérséklet egyre csak nő, úgy romlik a kávé minősége is, amely végzetes döfés lehet a koffeinfüggők számára.

HAL

Kutatók szerint ha továbbra is a mostanihoz hasonló módon szennyezzük óceánjainkat, 2048-ra teljesen eltűnhetnek a halak sós vizeinkből.
Ez a következmény javarészt a nagyipari halászatnak köszönhető. Az egyik legelterjedtebb halászati módszer a húzósháló-halászat, melynek lényege, hogy egy hatalmas háló felfogja az összes útjába kerülő halat – természetesen azokat is, amelyek ritkább vagy nem is feltétlenül ehető halfélék.
A vizek szennyezése és mérgezése első sorban az óceánok színes élővilágának pusztulását okozhatja, és ugye mindannyian hallottunk már arról, mit ér az emberiség víz nélkül…

MOGYORÓ

Egyes feltételezések szerint 2030-ra hiánycikk lehet a földimogyoró.
A népszerű termésnek öt teljes hónapra valamint 50-100 cm vízre/esőre van szüksége ahhoz, hogy évről- évre megteremjen. Ha kevés eső esik, a hüvelyek nem fognak kellőképpen kicsírázni, túl sok eső esetén pedig a növények eldeformálódnak és nem tud rajtuk rendesen megnőni a mogyoró.
Bár ez csak feltételezés, ha nem is veszítjük el teljesen a mogyorót, könnyen luxuscikké válhat a jövőben.

CSOKOLÁDÉ

Valószínűleg nem is gondolnánk, de sokkal gyorsabban fogyasztjuk a csokoládét annál, mint amennyi idő alatt előállítjuk.
A tavaly évben nagyjából 70.000 tonnával több kakaót fogyasztott el az emberiség annál, mint amennyit kitermeltek. A Washington Post értesülései szerint ez a szám két éven belül akár 1 millió, 12 éven belül pedig 2 millió tonnára növekedhet.
Az előállítással kapcsolatos másik probléma természetesen maga az időjárás változás. A világon kitermelt kakaó 70%-át Nyugat- Afrika állítja elő, ahol az egyre emelkedő átlaghőmérséklet és szárazság igencsak gátolja a problémamentes termesztést, ráadásul az utóbbi években egy új gombafaj megjelenése miatt rengeteg ültetvény tönkremegy.

Ezeket olvastad már?

(via)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...