Ezért jó, ha már gyermekkorban edzeni kezdenek a kicsik

A gyerekeket még szinte minden érdekli: autók, kertészkedés, akciófigurák, főzés – így érdemes ilyenkor kialakítani bennük a sport iránti szeretetet is. Egy új tanulmány most rámutatott, mennyire fontos is ez!

Serdülőkorban az izomműködés általában fokozódik, ám a kor előrehaladtával ez egyre csökken. Így alakulhat ki felnőtt korban a szarkopénia, ami az izomgyengülés egyik fajtájaként sok problémát okozhat az idősebbek körében. Most azonban úgy tűnik, hogy a japán Juntendo Egyetem kutatói rájöttek, hogyan lehet elébe menni ennek a kondíciónak.

Ezért jó, ha már gyermekkorban edzeni kezdenek a kicsik

A felmérés során 1607 japán felnőttet vizsgáltak, köztük 679 férfit és 928 nőt, akik 65 és 84 év között voltak. Az úgynevezett Bunkyo Health Study részeként értékelték a testmozgási szokásaikat, valamint egészségügyi vizsgálatot is végeztek. Testmozgási szokásaik alapján osztották őket 4 csoportba:

  • élete egyik szakaszában sem végzett rendszeres mozgást
  • csak serdülőkorban sportolt
  • csak idősebb korában edzett rendszeresen
  • egész életében mozgott.

Ez alapján pedig azt találták, hogy a férfiak 6,6 százaléka és a nők 1,7 százaléka szenvedett szarkopéniában. Az alacsony izomtömeg a férfiak 14,3 százalékánál és a nők 5,2 százalékánál volt jellemző, míg az alacsony izomteljesítmény a férfiak negyedénél és minden ötödik nőnél. Ezenkívül a férfiak körében kisebb volt a szarkopénia, az alacsony izomtömeg és az alacsony izomteljesítmény kockázata azoknál, akik serdülőként és idősebb felnőttként egyaránt rendszeresen edzettek. A nők esetében ugyanez az összefüggés volt megfigyelhető, de csak az alacsony izomteljesítményre.

Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a testmozgás nemcsak idős korban, hanem serdülőkorban, azaz alsós és középiskolás korban is befolyásolhatja a vázizomzat működésének fenntartását (...) Azáltal, hogy tudatosítjuk az emberekben: a serdülőkorban végzett testmozgás szokássá formálásával az emberek több problémát is megelőzhetnek idősebb korukban. Hosszú távon a serdülőkorban végzett gyakorlatok javíthatják az idősebb felnőttek életminőségét (...)

– magyarázza a kutatócsoport vezetője, Yoshifumi Tamura professzor, a Juntendo Egyetem munkatársa.

Érdemes tehát mihamarabb lelkessé tenni a legkisebbeket is a testmozgással kapcsolatban: válasszunk olyan sportot, amit ők is élveznek, kerékpározzunk, tollasozzunk, válasszunk egy izgalmas csapatjátékot!

Forrásunk volt.


Még több mozgás:

Címlapról ajánljuk

További cikkek