Az irritábilisbél-szindróma vagy IBS hazánkban 10-20%-os gyakorisággal fordul elő, évente akár több százezer is lehet a tünetek miatt orvoshoz fordulók száma.
Mi is jellemzi pontosan a kórképet? Hogyan lehet kezelni? Honnan tudhatjuk, hogy nem egyszerű elhúzódó hasfájásról, vagy csak „érzékenységről” van-e szó, hanem IBS-ről?
A Rózsakert Medical Center gasztroenterológus szakorvosa, dr. Bene László segítségével ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Az irritábilisbél-szindróma tünetei
Az IBS tünetei egyénenként változhatnak, bizonyos esetekben csak egy-egy tünet jelentkezik, más esetekben azonban akár az összes megjelenhet:
- görcsök, puffadás, hasfeszülés,
- hasi fájdalom,
- teltségérzet,
- hasmenés vagy székrekedés, esetleg ezek váltakozása,
- nyákos széklet,
- székelési szokások megváltozása.
A kórkép mellé társulhatnak nem-bélrendszeri tünetek is, mint például: kismedencei fájdalom, hátfájás, vállfájdalom, fejfájás, fáradékonyság vagy akár depresszió is.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:
Diagnosztikai lehetőségek
Mivel a tünetek egyénenként változhatnak, és más, nem csak a bélrendszert érintő jelei is lehetnek, több összetett lépésben történik a diagnózis felállítása. A szakorvos célzott vizsgálatokkal zárja ki vagy erősíti meg az IBS meglétét. A vizsgálatok az alábbiak szerint történhetnek:
- kórtörténet felvétele,
- fizikális vizsgálat,
- székletminta vizsgálat,
- laborvizsgálatok,
- intolerancia vizsgálatok.
Ha a szakorvos indokoltnak tartja, colonoscopiát (vastagbéltükrözést) végez a szervi elváltozások feltérképezése vagy kizárása céljából.
Az IBS kialakulásának oka
Annak ellenére, hogy a betegséget már több évtizede ismerjük és kezeljük, kialakulásának pontos oka máig ismeretlen, bár számtalan hajlamosító faktort, kiváltó okot vetettek már fel.
A belek normális működése során a béltartalom végbél irányába történő mozgatása az izmok ritmusos összehúzódásával és elernyedésével történik. IBS fennállása esetén az összehúzódások hosszabbak és erőteljesebbek, a táplálék gyorsabban halad át a beleken: ez görcsös hasi fájdalmat, túlzott bélgáz-képződést, puffadást, hasmenést okozhat. Ennek azonban az ellenkezője is fennállhat: a táplálék mozgása, továbbítása lelassul, a széklet keményebb és szárazabb lesz, székrekedés alakulhat ki.
Az IBS kezelése
Nagyon fontos, hogy tüneteinkkel forduljunk szakemberhez, hiszen IBS esetén a tünetek nem múlnak el maguktól, sőt, könnyen súlyosbodhatnak is. Az orvos minden esetben a tünetek okát keresi meg. A kezelés összetett, több területet is érint: a gyógyszeres kezelés mellett életmódváltás, a rendszeres sport beiktatása, valamint a táplálkozási szokások megváltoztatása is szükséges lehet.