Gyakran fáj a hasad, görcsölsz? Lehet, hogy IBS-ed van!

Sokan küzdenek hazánkban rendszeres hasi fájdalommal, görcsökkel, amelyek látszólag ok nélkül jelennek meg. Érdemes utánajárni a problémának, lehet, hogy IBS áll a háttérben!

Az irritábilisbél-szindróma vagy IBS hazánkban 10-20%-os gyakorisággal fordul elő, évente akár több százezer is lehet a tünetek miatt orvoshoz fordulók száma.

Mi is jellemzi pontosan a kórképet? Hogyan lehet kezelni? Honnan tudhatjuk, hogy nem egyszerű elhúzódó hasfájásról, vagy csak „érzékenységről” van-e szó, hanem IBS-ről?

A Rózsakert Medical Center gasztroenterológus szakorvosa, dr. Bene László segítségével ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.

dr. Bene László, az RMC gasztroenterológus szakorvosa

Az irritábilisbél-szindróma tünetei

Az IBS tünetei egyénenként változhatnak, bizonyos esetekben csak egy-egy tünet jelentkezik, más esetekben azonban akár az összes megjelenhet:

  • görcsök, puffadás, hasfeszülés,
  • hasi fájdalom,
  • teltségérzet,
  • hasmenés vagy székrekedés, esetleg ezek váltakozása,
  • nyákos széklet,
  • székelési szokások megváltozása.

A kórkép mellé társulhatnak nem-bélrendszeri tünetek is, mint például: kismedencei fájdalom, hátfájás, vállfájdalom, fejfájás, fáradékonyság vagy akár depresszió is.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

A titokzatos FODMAP-ok

Diagnosztikai lehetőségek

Mivel a tünetek egyénenként változhatnak, és más, nem csak a bélrendszert érintő jelei is lehetnek, több összetett lépésben történik a diagnózis felállítása. A szakorvos célzott vizsgálatokkal zárja ki vagy erősíti meg az IBS meglétét. A vizsgálatok az alábbiak szerint történhetnek:

  • kórtörténet felvétele,
  • fizikális vizsgálat,
  • székletminta vizsgálat,
  • laborvizsgálatok,
  • intolerancia vizsgálatok.

Ha a szakorvos indokoltnak tartja, colonoscopiát (vastagbéltükrözést) végez a szervi elváltozások feltérképezése vagy kizárása céljából.

Curry-s spárgakrémleves

A spárgaleves egy kicsit egzotikus változata. A tejszín egy részét helyettesíthetjük kókusztejjel is. A spárgát előző nap már megtisztíthatjuk, és nedves konyharuhába csomagolva ...

Az IBS kialakulásának oka

Annak ellenére, hogy a betegséget már több évtizede ismerjük és kezeljük, kialakulásának pontos oka máig ismeretlen, bár számtalan hajlamosító faktort, kiváltó okot vetettek már fel.

A belek normális működése során a béltartalom végbél irányába történő mozgatása az izmok ritmusos összehúzódásával és elernyedésével történik. IBS fennállása esetén az összehúzódások hosszabbak és erőteljesebbek, a táplálék gyorsabban halad át a beleken: ez görcsös hasi fájdalmat, túlzott bélgáz-képződést, puffadást, hasmenést okozhat. Ennek azonban az ellenkezője is fennállhat: a táplálék mozgása, továbbítása lelassul, a széklet keményebb és szárazabb lesz, székrekedés alakulhat ki.

Az IBS kezelése

Nagyon fontos, hogy tüneteinkkel forduljunk szakemberhez, hiszen IBS esetén a tünetek nem múlnak el maguktól, sőt, könnyen súlyosbodhatnak is. Az orvos minden esetben a tünetek okát keresi meg. A kezelés összetett, több területet is érint: a gyógyszeres kezelés mellett életmódváltás, a rendszeres sport beiktatása, valamint a táplálkozási szokások megváltoztatása is szükséges lehet.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...