Amikor azt látjuk, hogy valaki plankel, biztosan ez az első gondolatunk: mi lehet abban olyan nehéz, hogy az ember megtartja magát és még csak nem is mozog közben? De amint kipróbáljuk, rájöhetünk, hogy közel sem ennyire egyszerű a képlet, hiszen a saját súlyunkat megtartani, mindezt helyesen, egyenes tartással, valójában kifejezetten nehéz.
Mégis megéri megpróbálni, és fokozatosan beépíteni a mindennapjainkba a planket, ugyanis számos jótékony hatással bír a testünkre.
Erősít
Az egyszerű plank megdolgoztatja a farizmokat és a comb elülső izmait, ezzel stabilizálva medencét és a térdeket. Ezzel nemcsak az edzést, például a futást könnyíti meg, de még az olyan mindennapos tevékenységeket is, mint a hajolgatás. Emellett erősíti a vállakat, a karokat és a törzs izmait is.
Javítja a tartást
Mivel megerősíti a törzs – egyébként nehezen fejleszthető – mély izmait, még a tartást is képes javítani. Gondoljunk csak bele: a megfelelő vázizomzattal könnyebben tudjuk biztosítani a helyes testtartást. Ez különösen akkor fontos, ha ülőmunkát végzünk.
Csökkenti a hátfájást
A fenti tulajdonságainak köszönhetően a rendszeres plankelés segít a derék- és hátfájáson. Azzal, hogy erősíti az izmokat és javítja a tartást, rengeteg terhet levesz a hátunkról – szó szerint –, hiszen nem egy helyre helyezzük majd a mozgás súlyát.
Megelőzi a sérüléseket
Ha stabilizáljuk a törzs izmait, akkor edzés közben a szervezetünk hatásosabban képes eloszlatni a terhelést, így elkerülhetjük, hogy egy-egy végtagra túl sok nyomás háruljon. Ezt egy gyenge törzs kevésbé tudja kezelni, így előfordulhatnak csípő- vagy térdsérülések is.
Egyensúly
Plankelés közben a lábujjainkon és a könyökeinken kell megtartanunk a súlyunkat, ami nemcsak erőt, de egyensúlyérzéket is igényel. Ha rendszeresen gyakorlunk, akkor az egyensúlyérzékünk is javulhat!
Szerző: Szabó Anna
Még több egészség: