Gyakori hibák befőzésnél – Ezért nem zár jól a lekvárosüveg

A befőzés során mindig akad egy-két szemtelen üveg, ami valamiért nem zár rendesen. Persze nem túl nagy veszteség ez a néhány üveg lekvár, de azért mégis jobb, ha nem kell ezen mérgelődni. Lássuk, mi okozhatja a bosszantó hibát.

Egészen addig nem lehetünk biztosak abban, hogy jól zár a lekvárosüveg, amíg teljesen ki nem hűlt. Az alattomos bakira valószínűleg csak akkor fogunk felfigyelni, amikor pakoljuk a lekvárokat a polcra, de az is lehet, hogy hónapokkal később. Több oka lehet annak, hogy miért nem zár jól a lekvárosüveg, ismerjük meg ezeket, hogy felkészülten kezdhessük a befőzést.

Ezért nem zár jól a lekvárosüveg: gyakori hibák befőzésnél

Miért fontos a jó vákuumzár?

A lekvár élettartama múlhat azon, hogy rendesen kialakult az üvegen belül a vákuum vagy sem. A befőzés kudarca, amikor pár héttel később a gondosan elrakott lekvárok elkezdenek megromlani, mert valamilyen hiba csúszott a készítésükbe.

Még akkor is, ha kényesen ügyeltünk a tisztaságra, nem mindig garantált a lekvárok épsége, hiszen vannak esetek, amikor nem a gyümölcs, hanem az üveg a ludas.

Gyakori üveghibák befőzésnél

Gyakori hibák befőzésnél

Kis repedések az üveg száján

Főleg akkor fordulhat elő ez a probléma, ha már többször is használtuk az üveget. Idővel, bármennyire is vigyázunk az épségükre, minden üvegen keletkeznek apró egyenetlenségek, repedések.

Ez meggátolja, hogy kialakuljon a vákuum, a hajszálvékony résen keresztül ugyanis behatol a levegő.

Megoldás: Mindig ellenőrizzük az üvegeket befőzés előtt. Tartsuk őket a fény felé, húzzuk végig az ujjunkat a peremen.

Nem volt tiszta a tető

A fém kupakokat elég nehéz alaposan megtisztítani. Az előző használat után maradhattak rajta apró szennyeződések, amiket nem mindig veszünk észre.

Megoldás: Érdemes a tetőket mosogatószerrel kimosni, majd kiforralni. A nagyon öreg kupakokat mindenképpen cseréljük újakra.

Nem volt rendesen megtöltve az üveg

A vákuumzár akkor jön létre sikeresen, ha egy kis helyet hagyunk a lekvár és a kupak között. Ahogy az üveg tartalma hűl, a levegő összemegy, behúzza a kupakot, és kialakul a teljesen zárt állapot.

Ezt kétféle módon is elronthatjuk: ha túl sok, vagy túl kevés lekvárt töltünk az üvegbe. Mindkét esetben megakadályozzuk a vákuumzár létrejöttét.

Megoldás: Minden esetben hagyjunk körülbelül egy ujjnyi vastag helyet a lekvár felszíne és a kupak között.

Házi fügelekvár

Mint ahogy a legtöbb gyümölcsöt, a fügét is változatosan lehet elkészíteni. Ha sok fügénk van, és már nem tudunk mit kezdeni vele, remek választás egy sűrű-ragacsos fügelekvár, ami ...

Eperdzsem, eperlekvár

Ahány ház, annyi szokás, sokféleképpen el lehet készíteni az eperdzsemet vagy eperlekvárt. Én a következő módon készítem. A videót a youtube-csatornámon láthatod a receptről.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Minden, amit a befőzésről tudni szeretnél:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...