A nyár és a kora ősz a grillezésben is csúcsszezon. A jó levegőn lenni egészséges, és a szabadtűzön készült étel is az lehet, ha felkészülten kezdünk hozzá. A grillezésnek is létezik ártalomcsökkentett módja, ha a mítoszok helyett a tényekre támaszkodunk.
Vélekedés
A grillezés egészséges, a szabadtéri, grillen sütött ételek nemcsak ízletesek, de élettani szempontból is kedvezőek.
Valóság
A szabadtéri sütésnél ugyanúgy be kell tartani az egészségünket védő előírásokat, mint a konyhában. A túlságosan magas hőmérsékleten történő sütés során az egészségre ártalmas égéstermékek keletkeznek, amelyek elfogyasztása kockázatos lehet.
Vélekedés
Egy kis füst csak használhat az étel ízének.
Valóság
A füst a túlságosan magas hőmérséklet jele is lehet, sőt akár az étel elszenesedésére is utalhat – mindkettő az egészséggel kapcsolatos kockázatokra figyelmeztet.
Vélekedés
A grillt elég a szezon elején megtisztítani.
Valóság
Az odaégett ételmaradékokból minden sütés során ártalmas égéstermékek szabadulhatnak fel. Ezért a grillt minden használat után érdemes tisztán eltenni.
Ahogy a grillezésnél, úgy a dohányzásnál is van lehetőségünk az ártalmak csökkentésére, ha a mítoszok helyett a tényekre támaszkodunk.
Vélekedés
A dohány- és nikotintartalmú termékek mind ugyanolyanok.
Valóság
A füst nélküli, de nikotint tartalmazó alternatívák lényegesen alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak, mint a cigarettázás*. A legjobb megoldás az, ha el sem kezdünk dohányozni. Ha pedig már dohányzunk, akkor azzal tesszük a legtöbbet, ha végleg leszokunk, mivel a leszokással csökkenthető a legnagyobb valószínűséggel a dohányzáshoz kapcsolódó betegségek kialakulásának kockázata. Amennyiben a leszokás valamilyen okból nem történik meg, mindenképpen indokolt tájékozódni az ártalomcsökkentésről.
Vélekedés
A füstmentes technológiák leszokást segítő eszközök.
Valóság: a váltás kizárólag azoknak a felnőtt cigarettázóknak jelenthet alternatívát, akik valamilyen okból nem szoknak le a cigarettáról, de csökkenteni szeretnék az ártalmakat. Fontos azonban, hogy a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, tartalmaznak például nikotint, ami egy erősen függőséget okozó anyag, és egyéb káros hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást, valamint káros hatással van az emberi reprodukciós rendszerre is.
Vélekedés
A füstmentes alternatívák mögött még nincsenek megbízható hosszú távú kutatási eredmények.
Valóság
Bizonyos füstmentes technológiák mögött már évtizedes kutatómunka és rengeteg tudományos eredmény áll. Némely termékek már több, mint tíz éve forgalomban vannak a világ egyes részein.
* Abban az esetben, ha a cigarettázást párhuzamosan sem folytatják. A füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, illetve függőséget okoznak.
DISCLAIMER - EZ A MÉDIATARTALOM TÁRSADALMI CÉLÚ REKLÁM, MELY KÉSZÜLT A PHILIP MORRIS MAGYARORSZÁG KFT. MEGRENDELÉSÉRE.