Gréti a héten megmutatja nekünk, hogy az amerikai konyha igenis egészséges és szuper alternatívát mutat az utcai jégkása-árusok portékájára!
Lazac Amerikából
Az amerikai ételekről a legtöbb embernek először egy gyorsétterem jut eszébe, majd az ott forgalmazott ételek egészségre és testsúlyra gyakorolt káros hatása. Pedig a helyi hipermarketek széles áruválasztékát elnézve, azon nyomban felmerülhet a kérdés, miért van annyi túlsúlyos ember az Államokban. A hűtőpultokban ugyanis egymás mellett sorakoznak a szebbnél-szebb marhahúsok, lazac-, és tonhal szeletek, rákok, amelyeket előfűszerezve, zöldségekkel nyársra húzva, meglepően kedvező áron vásárolhatunk meg. Persze aki mégsem bír magával, a bevásárlás után átroboghat a szemközti fast-food üzembe és lenyomhat a torkán egy papírízű hamburgert, hogy ne maradjon éhesen a főzés idejére.
Tavalyi látogatásunk során amerikai barátaink étkezési szokásait közelebbről is megismerhettük. Kertjükben, ahogy minden helyi családnál, ott virított a grillező egység, de ők – keverék kutyuskájuk, Mango legnagyobb bánatára – nem készen kapható hamburgerpogácsákat és virslit sütöttek rajta, hanem finom, ízletes, szaftos lazacot, kukoricát, paprikát. És, hogy mit tálaltak hozzá? Párolt brokkolit!
Népszerű halak
Gyermekeim körében a lazac a tonhal után a második legkedveltebb hal, úgyhogy itthon azonnal munkához láttam és hazai körülmények között is elkészítettem ezt a finomságot. Köretként természetesen a jól bevált párolt brokkolit adtam. A terített asztal mellől csupán a trópusi kert és persze Mango kutyus lelkes csaholása hiányzott.
Tipp: A brokkolit feldobhatjuk egy kis pirított, apróra vágott baconnel vagy ugyancsak apróra kockázott, sült pirospaprikával és a pirított fenyőmag is kellemes kiegészítőjévé válhat. Ha gyermekünk kevésbé szereti a halas ételeket, meséljük el neki, mitől olyan erősek és egészségesek az eszkimók!
Tudtad?
A lazac húsa Omega–3-zsírsavat tartalmaz, mely elengedhetetlen szervezetünk számára, de annak önálló előállítására nem képes. Már a korai 1930-as években tudták, hogy a normális növekedéshez és az egészség megőrzéséhez feltétlenül szükséges. Jótékony hatásai közül a legismertebb a szívre és érrendszerre gyakorolt hatása.
Házi készítésű jégkása
Gyerkőceinkkel az augusztusi hőségben gyakran indulunk el, csak úgy fagyizni, ám sokszor előfordul, hogy a hőn áhított tölcséres csoda helyett a műízű és leginkább egy homokozó vödör színével azonos árnyalatú jégkását választják. Legutóbb, amikor láttam, hogy egymásnak mutogatják kék-zöld nyelvüket, azt gondoltam, ez így nem mehet tovább!
Édesanyám szomszédjától sokszor kapok házi készítésű feketeribizli-szörpöt.Itt az alkalom, hogy most más módon is felhasználjam! Átlátszó, félliteres, széles szájú poharakba darabolt jeget és sűrű szörpöt tettem. Az alapanyagokat botmixer segítségével két-három mozdulattal kásás állagúvá kevertem, miközben nagyon reménykedtem abban, hogy másnap nem kell majd újrafesteni a konyhafalat. A jégkása gyorsan elkészült, de még annál is gyorsabban ürültek ki a poharak. Gyermekeim pedig kijelentették: ez jobb, mint a zöldalma ízű az állatkertben!
Tippjeim:
- Ha van a háztartásban gyümölcscentrifuga, akkor szinte bármelyik gyümölcsből, főzés nélkül, egy kis jég és méz hozzáadásával elkészíthetjük a hűsítő finomságot.
- Vagy főzzünk gyümölcsteát, ízesítsük és hűtsük le. Öntsük jégtartóba és mehet a mélyhűtőbe. Mielőtt a tea teljesen kockává dermedne, finoman turmixoljuk össze és adagoljuk poharakba. A színes szívószálakat senki se feledje!
Használjuk ki az utolsó nyári napokat! Jövő héten a last minute-es tóparti miniszabi étkezési lehetőségeiről írok.
Addig is a lazac legyen veletek!
Gréti
Oszd meg!
Te milyen egészséges hozzávalókból készítesz vacsorát a gyerekeknek?